REKLAMA

Wawer

inwestycje »

 

Bazar miał być wizytówką Falenicy. Kosztowna kompromitacja pełna niedoróbek

  1 października 2020

alt='Bazar miał być wizytówką Falenicy. Kosztowna kompromitacja pełna niedoróbek'
Fot. Rafał Czerwonka

Wciąż nie widać końca przebudowy targowiska w Falenicy, choć koszty inwestycji przekroczyły już 17 mln zł. - Wawerski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami nigdy nie powinien zabierać się za te prace - ocenia radny Rafał Czerwonka.

REKLAMA

Przed pięcioma laty stołeczny ratusz, w porozumieniu z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, wybrał Falenicę jako miejsce realizacji pilotażowego programu warszawskich centrów lokalnych. Częścią tego "centrum" miało być nowoczesne targowisko na liczącym blisko 8 tys. m2 placu. Inwestorem przedsięwzięcia stał się wawerski ZGN. W maju 2017 roku wybrana z wolnej ręki firma przekazała inwestorowi dokumentację projektową. Wkrótce też nastąpiło uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą przebudowy targowiska. Na papierze wszystko wyglądało dobrze. Do czasu...

Błędy już na etapie projektu

Wkrótce wykonawca zgłosił inwestorowi, że dokumentacja projektowa zawiera liczne błędy, które nie pozwalają na wykonanie stalowych konstrukcji pawilonów i zadaszeń placu. W projekcie zabrakło m.in. stacji trafo, jak się okazało - niezbędnej do funkcjonowania nowoczesnego targowiska. Zaczęła się nerwowa wymiana pism, narady, aneksy do umowy, ekspertyzy projektu konstrukcji, zwiększanie kosztów budowy i ciągłe przesuwanie terminów. Według założeń, już od sierpnia 2019 roku falenickie targowisko miało służyć lokalnej społeczności. Tymczasem nadal jest modernizowane. W ubiegłym roku ratusze (warszawski i wawerski) przeprowadziły kontrole inwestycji. Wnioski są druzgocące. Ponoć wizja architektów została zmieniona w procesie wyboru wykonawcy targowiska. ZGN zaakceptował propozycję wykonawcy robót, w której m.in. zmieniono okładziny elewacyjne na znacznie mniej trwałe. Nie stworzono też zadaszonego pasażu dla kupujących. Sprzedający z samochodów nie dostaną dobrze zaprojektowanych stołów i stelaży do wyłożenia towaru. Przed deszczem, zamiast dobrze zaprojektowanego przykrycia, będą chronić przypadkowe daszki, zasłony, parasole itd. Ponadto kupcy z oddanych już do użytku pawilonów mówią o problemach z wentylacją, trudnych do mycia wąskich pasach nieotwieranych okien, w których ciężko wyeksponować jakikolwiek towar. Mówią o przeciekających dachach pawilonów i nieszczelnych daszkach zewnętrznych.

Kup bilet

ZGN odpiera zarzuty

Tymczasem ZGN przekonuje, że elementy architektoniczne i konstrukcyjne były uzgodnione jeszcze w 2016 roku podczas konsultacji społecznych, a kubatura budynków, kształty dachów pawilonów i wiat do sprzedaży z samochodów, przeszklenia werand, ślusarka aluminiowa i kolorystyka wykonane są "zgodnie z opracowaniem". Dyrektor ZGN Piotr Stefański odpiera zarzuty. - Każdy pawilon posiada dwa kanały wentylacyjne, co daje możliwość wykonania przez najemcę pomieszczenia sanitarnego. Pawilony wyposażone są również w klimatyzatory z funkcją grzania. Miejsca do handlu z samochodów są wybudowane zgodnie z koncepcją, która nie zakłada stołów i stelaży do wyłożenia towarów - broni się Stefański, który nie zaprzecza jedynie występującym usterkom dachów. - Wszystkie są zgłaszane do wykonawcy robót, który usuwa nieszczelności - zaznacza. Dyrektor ZGN ponadto podkreślił, iż wnioski z kontroli przeanalizowano, a zalecenia wdrożono.

Zgodnie z obowiązującą umową zakończenie prac na bazarku, którego koszt już teraz przekroczył 17,3 mln zł, przewidziano na 20 grudnia tego roku.

- Największym błędem przy przebudowie targowiska w Falenicy było powierzenie prowadzenia tego zadania wawerskiemu ZGN, który nie miał takich doświadczeń, nie miał kompetentnych do tego pracowników, a co za tym idzie kompletnie sobie z tym nie poradził. To właśnie z tego wynika większość problemów z trwającą wciąż przebudową bazaru - komentuje radny Rafał Czerwonka.

A może błędem jest także - co do zasady - fundowanie komukolwiek miejsc pracy z pieniędzy podatników?

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# AnnaM

02.10.2020 12:34

Że wawerski Urząd nie poradził sobie z inwestycją - żadne zaskoczenie. Najgorsze, że zarówno mieszkańcy jak i rządzący miastem PO akceptują ten stan i nadal wybierają do zarządzania publicznymi pieniędzmi oraz organizacją i życiem Dzielnicy Wawer tych samych ludzi - niektórzy są w Urzędzie czy Radzie Dzielnicy (lub naprzemian) czwartą kadencję. Najlepsze zaś w tej historii to udział Stowarzyszenia Architektów Polskich - podobnie zresztą jak przebudowie Bazaru Różyckiego. Nie mamy lepszych architektów?

# rozbawiony

02.10.2020 15:22

Grube przekręty, ileż fortun powstało. Od początku mówiłem żeby zrobić to co w Otwocku na Batorego. Zadaszyć! I zrobić kilka prostych pawilonów. Kosztowało to kilkanaście razy mniej i trwało kilka miesięcy. Czy ktoś poniesie konsekwencje? Tak! Podatnicy.

# Jaki

02.10.2020 16:54

Cały ZGN Wawra to porażka i do wyje.. bania. Nie tylko dotyczy bazaru. W mieszkaniach komunalnych nic nie robią od dziesięcioleci, gdzie idą opłaty czynszowe, brud i smród. Dodzwonić się nie da, administratorzy wszystko mają w d...pie a jak coś zgłaszasz to oni nic nie mogą i odsyłają do wszystkich świętych. Najlepiej jak sam sobie rozwiążesz problem i żeby tylko ich nie niepokoić.

REKLAMA

# IcekzKicek

03.10.2020 19:56

#AnnaM napisał(a) 02.10.2020 12:34
Że wawerski Urząd nie poradził sobie z inwestycją - żadne zaskoczenie.

Ja zastrzeżeń do urzędu nie mam, Falenica to od zawsze worek bez dna, tak jak kiedyś - dokładnie za czasów przynależności Wawra do Pragi Południe - Rembertów.

# kropka22

05.10.2020 10:11

Icek czegoś Ty się nawąchał???

# LECHU

06.10.2020 11:49

Rządzi Platforma Oszustów. I wszystko jasne :)

REKLAMA

# Vitkacy

08.10.2020 21:38

b Ty Januszu nie używaj sobie na Platformie, napisz więcej o dobrej zmianie i o sobie oraz związku z Grażyną b

# Antyrusek

10.11.2020 15:14

Burmistrz Wawra jest z wykształcenia filozofem. Kompletnie nie zna się ani na budownictwie, ani na prawie. jego urzędnicy robią co chcą, a on ich broni. decyzja o pozwoleniu na budowę targowiska w Falenicy zawiera tak rażące błędy, że nigdy nie powinna wejść do obiegu prawnego. Ale cóż, gminne ZGN robi co, chce, a zwykłym mieszkańcom rzuca się kłody pod nogi, żądając dokumentów nie wymaganych przepisami, albo dawno zniesionych. Burmistrz powinien natychmiast opuścić urząd, tak samo jak naczelnik wydziału infrastruktury, która łamie prawo, dojąc podatnika na 11 tysięcy pensji miesięcznie. Ci ludzie zrobili z Wawra coś, co nawet nie jest domem publicznym, bo tam dają się ... za pieniądze, tutaj dają się ... i jeszcze za to płacą. Ci ludzie, co teraz protestują, krzyczą "Wy....lać" także takim jak burmistrz Wawra.

# Od podszewki

10.11.2020 15:36

Firma wykonawcza to firma zajmująca się budownictwem modułowym - tymczasową tandetą z dykty za duże pieniądze. Mimo, że wskazali faktycznie ogromne błędy w dokumentacji projektowej, sami zrobili chyba nawet jeszcze większe, bo już nie na papierze. Zatrudniają ludzi totalnie bez pojęcia, dyrektorem nadzorującym tę inwestycję był gość po studiach zaocznych na politechnice w Białymstoku - bufon bez wiedzy i umiejętności myślenia o czymś innym niż kasa. Tę firmę i jej wszystkie spółki córki powinni umieścić na liście firm zakazanych w udziale w zamówieniach publicznych. Zarząd ZGN postawić pod sąd. Burmistrza Wawra wraz z urzędnikami (szczególnie z wydziału infrastruktury) należy natychmiast zwolnić, także stawiając zarzuty niegospodarności, zaniedbania i sprzeniewierzenia publicznych pieniędzy. Ta sama firma wybudowała w Wawrze dwa tekturowe przedszkola, a teraz buduje szpital w Aninie, łamiąc wszelkie przepisy, szczególnie budowlane. Kto w końcu za nich się weźmie?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni