Batorówka uratowana
9 lipca 2010
Jeden z ostatnich zachowanych świdermajerów, Batorówka z ul. Rzeźbiarskiej, został wpisany na listę zabytków. To nie oznacza jednak, że w Wawrze pozostanie.
Taka regulacja prawna, choć pozwala na przeniesienie budynku w inne miejsce - jak ma to miejsce choćby w przypadku skansenów - zabrania ingerencji w wygląd budynku. To z kolei oznacza, że właściciel ma obowiązek postawić Batorówkę w ta-kiej formie, w jakiej była przed demontażem.
A jest co przenosić - willa, zbudowana w 1911 roku, jest doskonałym przykła-dem letniskowej architektury drewnianej. Wewnątrz zachowały się drewniane ele-menty dekoracyjne, w tym schody z ozdobną balustradą, kaflowe piece i oryginal-na - stuletnia! - stolarka okienna. Jest to także najstarszy świdermajer na terenie Wawra, stąd zrozumiałe emocje miłośników dawnej architektury.
Ostatecznie odnieśli oni sukces - 17 czerwca Batorówka została wpisana na listę zabytków, z rygorem natychmiastowej wykonalności. Tym samym wszystkie obostrzenia, dotyczące przenosin willi w inne miejsce, muszą być wykonane. Nad Świdrem czy nad Bugiem musi zachować swój charakter. Tylko czy będzie pasować w nowym miejscu? Wszak architektura nadświdrzańska w tych okolicach ma swoje uzasadnienie - w innym miejscu będzie "obca". Dobrze jednak, że nie zostanie cał-kowicie unicestwiona.
Mieszkańcy okolicy odnieśli połowiczne zwycięstwo - dom nadal będzie cieszył oko, lecz niekoniecznie wawerskie.
(wt)