REKLAMA

Targówek

różne »

 

Bardzo źle na placach zabaw

  5 grudnia 2008

O placach zabaw i ich złym stanie technicznym pisaliśmy już w "Echu" wiele razy. Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu wykonanego na zlecenie urzędu miasta. Jak wypadły placyki na Targówku?

REKLAMA

Tylko dwa place w naszej dzielnicy zostały dobrze ocenione. Jednym z nich jest ten pomiędzy blokami Majowa 5, Wysockiego 20 i Bazyliańska 8, który otrzymał 5 punktów. Jest to dość duży (2960 m2) plac w trakcie budowy, który dobrze się zapowiada i już można z niego korzystać. Jest ogrodzony i oświetlony, ma duże po-la piaskowe z nowoczesnymi, różnorodnymi urządzeniami oraz ławkami dla opie-kunów. Na terenie obiektu znajduje się wielofunkcyjne boisko z bezpieczną, synte-tyczną nawierzchnią. Konieczne jest tu jedynie posadzenie drzew zacieniających plac, gdyż obecnie nie jest wcale osłonięty przed słońcem. Należy także wymienić ogrodzenie z siatkowego na bardziej trwałe - obecne już zostało zniszczone.

Drugi dobrze oceniony plac - obok budynków przy Suwalskiej 31 i Łojewskiej 14/16 - otrzymał 4 punkty. Jest to ogrodzony obiekt z nowymi zabawkami umiesz-czonymi na trawie. Wyposażony w kilka podstawowych, lecz niezbyt atrakcyjnych zabawek. Ogrodzenie z siatki jest częściowo uszkodzone.

Aż 14 placów otrzymało po 3 punkty: przy ul. Orłowskiej 3, w Parku Wiecha przy Teatrze Rampa, przy Złotopolskiej 10, Węgrowskiej 3, Węgrowskiej 5, Po-leskiej 5, Poleskiej 6, Piotra Skargi 58a, Rembelińskiej 2, Tokarza 2, Wysockiego 11, dwa place w Parku Bródnowskim oraz przy ul. Bolesławickiej. Ich stan jest średni.

Źle oceniono dziewięć kolejnych. Po 2 punkty otrzymały place przy ul. Radzy-mińskiej 140, Bieżuńskiej 1, Siarczanej, w Parku Wiecha od strony ul. Ossowskie-go, Gościeradowskiej 1, Smoleńskiej 81, Poleskiej 6, Smoleńskiej 70 oraz przy Bartniczej 9. Najgorzej oceniono plac przy Żuromińskiej 14. Wyposażony jest w stare, niebezpieczne urządzenia, które wymagają natychmiastowego usunięcia.

Najczęstsze uchybienia na naszych placach zabaw, to brak właściwej konser-wacji, zły stan urządzeń, brak nawierzchni amortyzującej upadki (najczęściej wy-stępuje nawierzchnia betonowa lub trawiasta), brak ogrodzenia i tablic informa-cyjnych. Ponadto nawet na modernizowanych placach nowe zabawki są stawiane w sposób chaotyczny, często w sąsiedztwie starych zabawek (nawet niebezpiecznych, które powinny zostać usunięte). Złym pomysłem zdaniem autorów raportu jest także stosowanie siatkowych ogrodzeń, które nie są trwałe i szybko bywają nisz-czone.

Miejsca z pojedynczymi urządzeniami do zabawy w dzielnicy w większości wy-padły bardzo źle. Stare, zniszczone i niebezpieczne zabawki wymagają niezwłocz-nej naprawy lub usunięcia, gdyż stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa dla ba-wiących się tam dzieci. To głównie domena Bródna i spadku po PRL. Należy także rozważyć likwidację pojedynczych urządzeń na rzecz stworzenia w danym rejonie jednego nowoczesnego placu zabaw.

Co na to dzielnica?

- W większości przypadków place, które zostały umieszczone w raporcie nie są przez nas nadzorowane - mówi burmistrz Targówka Grzegorz Zawistowski. - Część należy do spółdzielni mieszkaniowych lub do administracji budynków komunalnych. Do nas należą place: w Parku Wiecha przy Teatrze Rampa, Poleskiej 6, Tokarza 2, Wysockiego 11, Siarczanej, w Parku Wiecha przy Ossowskiego oraz dwa w Parku Bródnowskim. Wszystkie place posiadają tablice informacyjne. Co do nawierzchni jest różnie - piaskowa lub żwirowa. Oczywiście nie wszystkie są w stanie idealnym. Dlatego w przyszłym roku planujemy wymianę nawierzchni na placu zabaw w Parku Wiecha przy Ossowskiego, a na Siarczanej postawimy nowe ogrodzenie i sprzęty do zabaw. Dodatkowo planujemy utworzyć w Parku Bródnowskim plac zabaw na miarę XXI wieku. Staną tu najwyższej jakości urządzenia i zabawki. Na renowację tego miejsca chcemy przeznaczyć około 2 mln zł - mówi burmistrz. Wychodzi na to, że te najgorzej ocenione place nadal będą straszyć dzieci i opiekunów, chyba że urząd zmobilizuje jednostki odpowiedzialne do działania. Czekamy na rezultaty.

Z przymrużeniem oka można też przyjąć tłumaczenie burmistrza, że nie ma on kontroli nad pozostałymi placykami, bo należą do spółdzielni mieszkaniowych i administracji komunalnych. Te ostatnie bezpośrednio podlegają dzielnicy, nato-miast spośród dwóch największych spółdzielni - RSM Praga dba o swoje place za-baw, a nawet w ostatnich latach wybudowała nowe. W najgorszym stanie są te na-leżące do spółdzielni Bródno, a ta spółdzielnia to przecież koalicjant burmistrza w radzie i zarządzie dzielnicy. Wystarczy więc po męsku porozmawiać z własnym zastępcą, który jest jednocześnie szefem rady nadzorczej bródnowskiej spółdzielni.

Agnieszka Pająk-Czech

  • Powierzchnia dzielnicy: 24,2 km²
  • Liczba dzieci w wieku 0-12: 13.777
  • Liczba miejskich placów zabaw: 39 (w tym 29 placów zabaw i 10 miejsc zabaw z pojedyn-czymi urządzeniami)
  • Średnia ocen (skala 1-6): 2,2 (przy czym place zabaw: 2,5, a miejsca zabaw z pojedyn-czymi urządzeniami 1,5)


Najgorzej oceniono plac przy Żuromińskiej 14. Wyposażony jest w stare, niebezpieczne urządzenia, które wymagają natychmiastowego usunięcia.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break