REKLAMA

Wawer

środowisko »

 

Azbest na Kobryńskiej

  24 września 2010

- Po Kobryńskiej często spacerują ludzie z dziećmi, a także osoby starsze - powiedziała nam czytelniczka "Informatora". - Serce się kraje, kiedy widzę, jak z ulicy robi się śmietnik!

REKLAMA

Rzeczywiście, położenie Kobryńskiej sprawia, że jest ideal-nym miejscem dla wszystkich, którzy nielegalnie chcą się pozbyć swoich odpadów. Niestety, choć cywilizacyjnie z jaskiń wyszliśmy już dość dawno, to niektórzy zachowują się tak, jakby nadal w nich siedzieli. Co jednak z tymi, którzy muszą znosić brudasów?

Przede wszystkim - zawsze należy powiadamiać straż miejską. Im więcej informacji o tym, że gdzieś dzieje się niezbyt dobrze, tym większe szanse na zwiększone patrole. I chociaż szanse na złapanie śmieciarza na gorącym uczynku są niewielkie, to jednak, gdy rozniesie się fama, że "mundurowi sprawdzają", podrzucanych śmieci będzie mniej. A skąd służby mają wiedzieć, że źle się dzieje, jeśli mieszkańcy ich o tym nie powiadomią?

- Ostatnio ktoś podrzucił nam górę azbestu - skarży się czytelniczka. - I znowu pytanie - co z tym zrobić? Przecież wyrzucanie płyt azbestowych to zbrodnia!

Azbest jako odpad niebezpieczny podlega utylizacji przez specjalistów. Dlacze-go? Choćby dlatego, że jest rakotwórczy. Jego drobinki mogą powodować też wiele innych chorób. Dlatego też wyrzucanie azbestowych produktów i odpadów jest za-grożone wysoką grzywną. Co zamierza zrobić z tym fantem urząd dzielnicy?

- W poprzednich latach miejskie biuro ochrony środowiska prowadziło akcję dofinansowania wymiany azbestowych dachów, z zapewnieniem odbioru szkodli-wych odpadów - mówi Andrzej Murat, rzecznik Wawra. - Było to jednak działanie ogólnomiejskie, nasza dzielnica nie prowadziła takich dofinansowań.

Problem polega na tym, że obecnie miejski BOŚ nie prowadzi już takiej akcji. Co więc zrobić z eternitem? W ubiegłorocznej inwentaryzacji budynków krytych tym niebezpiecznym materiałem okazało się, że w Wawrze jest ich ponad pół ty-siąca. Niestety, eternitu trzeba się pozbyć na własną rękę, korzystając z usług jed-nej z firm, zajmujących się utylizacją azbestu. Nie jest to tania usługa - za zdjęcie z budynku tony eternitu, jej wywiezienie i utylizację trzeba zapłacić od 300 do nawet 900 złotych. Co ciekawe, na Mazowszu jest tylko jedno składowisko, które przyj-muje odpady płyt eternitowych.

Problem podrzucanych śmieci w Wawrze jest znany straży miejskiej. Jak się dowiedzieliśmy, nie ma miesiąca bez kilku interwencji na terenie dzielnicy. Najczęś-ciej są to śmieci podrzucane do lasów bądź w ustronne miejsca, jednak rzadko kiedy udaje się zidentyfikować właściciela odpadów.

wt

Dziurawa jezdnia, brak chodnika, zdemolowana wiata przystankowa? Chcesz, aby "Informator" pomógł Ci w kontaktach z urzędnikami - dzwoń 22 392-08-38.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe