Biurowiec idzie pod kilof. W zamian stanie wieżowiec
21 listopada 2022
Na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej stanie kolejny wieżowiec: 132-metrowy Upper One. Skrzyżowanie na pograniczu Śródmieścia i Mirowa stanie się w ten sposób jedynym miejscem w Warszawie, gdzie wszystkie cztery narożniki zabudowane będą szklanymi wieżami.
Na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej znajdują się już trzy wieżowce, najwyższy spośród których - Q22 - sięga 155 metrów (z anteną 195 metrów). Upper One stanie po przekątnej od niego, w miejscu nieczynnego biurowca Atrium International.
Fort Wola wraca. Znamy datę otwarcia
Prace budowlane w nieczynnym od lat Forcie Wola powoli dobiegają końca. Pierwsi najemcy dokonali odbiorów technicznych lokali i przystąpili do prac aranżacyjnych.
Warszawskie pogranicze światów. Między Ciepłą, Marchlewskiego i al. Jana Pawła II
Zrujnowana przez wojnę Ciepła, północnokoreańska Marchlewskiego i pełna lśniących biurowców al. Jana Pawła II to ta sama ulica, rozdzielona przez upływający czas.
Nowy wieżowiec w Warszawie
Strabag Real Estate zapowiada budowę w miejscu Atrium łącznie dwóch budynków. Niższy będzie mieć 17 kondygnacji i znajdzie się w nim hotel, natomiast wyższy będzie 34-kondygnacyjnym biurowcem sięgającym 132 metrów wysokości. W sumie kompleks Upper One zaoferuje 35,9 tys. m2 biur i około 11 tys. m2 przestrzeni hotelowej. Strabag Real Estate otrzymał już pozwolenie na budowę.
W pierwszej kolejności trzeba będzie oczywiście rozebrać biurowiec z lat 90. ubiegłego wieku. Według zapowiedzi inwestora prace mają rozpocząć się najpóźniej w marcu 2023 roku.
Lata dziewięćdziesiąte odchodzą
- To dokładnie tutaj, przy al. Jana Pawła II 23, w latach 90. kształtowała się kultura biznesowa stolicy - przypomina Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej Strabag Real Estate. - Stary biurowiec nie sprostał próbie czasu, a rozwoju gospodarczego miasta nie da się zatrzymać. Rozpoczynamy zatem nowy etap w historii tej lokalizacji, który nazwaliśmy Upper One. Naszą ambicją jest, aby odpowiedzieć na niewykorzystany dotąd potencjał działki oraz rosnącą w Warszawie aktywność najemców. Wierzymy, że wysoki na 131,5 metra biurowiec, pierwszy w kraju wyposażony w system geotermii oraz wiele rozwiązań proekologicznych, zdefiniuje nowy standard miejsca pracy i wyznaczy trendy dla branży nieruchomości na kolejne lata - dodaje.
Pod wieżowcem znajdzie się pięć kondygnacji podziemnych. W budynku przewidziano osiem dwupoziomowych wind, obsługujących jednocześnie po dwa piętra. Na najwyższych piętrach pracownicy będą mogli skorzystać z tarasów. Deweloper przewiduje także 219 miejsc parkingowych oraz ładowarki dla samochodów elektrycznych.
- Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi al. Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od ronda ONZ. Lokalizacja ta była dla nas inspiracją dla zaprojektowania "żywej" fasady południowej, wypełnionej szklanymi windami, które będąc w ruchu ujawnią funkcję budynku. Szklana fasada jest skromna, a zarazem elegancka. Jej płaszczyzny zostały przełamane w postaci zakrzywionych wertykalnych pasów, łamiących dosłowność odbić okolicy oraz wzmacniających smukłość budynku. Jako projektanci mamy nadzieję, że obiekt wpisze się we współczesny krajobraz Warszawy i będzie jego nieodzowną częścią - mówi architekt Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni Medusa Group.
(jok)
.