REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Arcybiskup Hoser spocznie w krypcie pod katedrą

  19 sierpnia 2021

alt='Arcybiskup Hoser spocznie w krypcie pod katedrą'
źródło: Wikimedia Commons / Przemysław Jahr

Pogrzeb byłego biskupa warszawsko-praskiego potrwa dwa dni. Na koniec kościelny hierarcha zostanie pochowany w niezwykle zaszczytnym miejscu.

REKLAMA

Po śmierci abp Henryka Hosera spekulowano, że może on zostać pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie spoczywają jego przodkowie, znani w XIX-wiecznej Warszawie ogrodnicy. Spekulowano także o pogrzebie na Cmentarzu Bródnowskim, na którym cztery lata temu pochowano pomocniczego biskupa warszawsko-praskiego Stanisława Kędziorę. Okazuje się jednak, że abp Hoser spocznie w dużo bardziej zaszczytnym miejscu.

Pogrzeb w praskiej katedrze

Dwudniowy pogrzeb arcybiskupa rozpoczął się w czwartek 19 sierpnia o godz. 12:00 od mszy żałobnej w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie. Na godz. 18:00 zaplanowano mszę w katedrze świętych Michała i Floriana na Pradze, po której wierni będą mieć możliwość modlitwy przy trumnie.

W piątek o godz. 12:00 mszę pogrzebową odprawi w katedrze kardynał Kazimierz Nycz, któremu towarzyszyć będzie abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Następnie trumna z ciałem abp Hosera zostanie złożona w krypcie w podziemiach katedry.

Zapraszamy na zakupy

Henryk Hoser nie żyje

W latach 1960-1966 przyszły arcybiskup studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej. Następnie pracował na uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej. W 1969 wstąpił do katolickiej wspólnoty pallotynów, a później odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Następnie udał się do Paryża, gdzie ukończył kurs języka francuskiego oraz kurs medycyny tropikalnej.

Przez wiele lat był związany z Ruandą, gdzie pracował jako misjonarz, a następnie wizytator apostolski. Po powrocie z Afryki był w latach 1996-2003 przełożonym Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych we Francji. W 2004 objął funkcję rektora Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli.

REKLAMA

Henryk Hoser - arcybiskup warszawsko-praski

W 2005 roku papież Jan Paweł II mianował księdza Hosera arcybiskupem, sekretarzem pomocniczym Kongregacji d/s Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Trzy lata później papież Benedykt XVI przeniósł go na stanowisko biskupa diecezji warszawsko-praskiej z zachowaniem tytułu arcybiskupiego. Abp Hoser pełnił funkcję do 2017 roku. Rok później został wysłany przez papieża Franciszka do Hercegowiny, gdzie badał sprawę nieuznanych przez Kościół katolicki, rzekomych objawień w Medziugoriu.

Za kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz rada miasta nadała arcybiskupowi tytuł honorowego obywatela Warszawy.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe