REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Arcybiskup Hoser spocznie w krypcie pod katedrą

  19 sierpnia 2021

alt='Arcybiskup Hoser spocznie w krypcie pod katedrą'
źródło: Wikimedia Commons / Przemysław Jahr

Pogrzeb byłego biskupa warszawsko-praskiego potrwa dwa dni. Na koniec kościelny hierarcha zostanie pochowany w niezwykle zaszczytnym miejscu.

REKLAMA

Po śmierci abp Henryka Hosera spekulowano, że może on zostać pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie spoczywają jego przodkowie, znani w XIX-wiecznej Warszawie ogrodnicy. Spekulowano także o pogrzebie na Cmentarzu Bródnowskim, na którym cztery lata temu pochowano pomocniczego biskupa warszawsko-praskiego Stanisława Kędziorę. Okazuje się jednak, że abp Hoser spocznie w dużo bardziej zaszczytnym miejscu.

Pogrzeb w praskiej katedrze

Dwudniowy pogrzeb arcybiskupa rozpoczął się w czwartek 19 sierpnia o godz. 12:00 od mszy żałobnej w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie. Na godz. 18:00 zaplanowano mszę w katedrze świętych Michała i Floriana na Pradze, po której wierni będą mieć możliwość modlitwy przy trumnie.

W piątek o godz. 12:00 mszę pogrzebową odprawi w katedrze kardynał Kazimierz Nycz, któremu towarzyszyć będzie abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Następnie trumna z ciałem abp Hosera zostanie złożona w krypcie w podziemiach katedry.

Kup bilet

Henryk Hoser nie żyje

W latach 1960-1966 przyszły arcybiskup studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej. Następnie pracował na uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej. W 1969 wstąpił do katolickiej wspólnoty pallotynów, a później odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Następnie udał się do Paryża, gdzie ukończył kurs języka francuskiego oraz kurs medycyny tropikalnej.

Przez wiele lat był związany z Ruandą, gdzie pracował jako misjonarz, a następnie wizytator apostolski. Po powrocie z Afryki był w latach 1996-2003 przełożonym Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych we Francji. W 2004 objął funkcję rektora Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli.

REKLAMA

Henryk Hoser - arcybiskup warszawsko-praski

W 2005 roku papież Jan Paweł II mianował księdza Hosera arcybiskupem, sekretarzem pomocniczym Kongregacji d/s Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Trzy lata później papież Benedykt XVI przeniósł go na stanowisko biskupa diecezji warszawsko-praskiej z zachowaniem tytułu arcybiskupiego. Abp Hoser pełnił funkcję do 2017 roku. Rok później został wysłany przez papieża Franciszka do Hercegowiny, gdzie badał sprawę nieuznanych przez Kościół katolicki, rzekomych objawień w Medziugoriu.

Za kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz rada miasta nadała arcybiskupowi tytuł honorowego obywatela Warszawy.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni