75 lat temu straciliśmy sąsiadów. Koncert i film w Falenicy
18 sierpnia 2017
Do 1942 roku większość w miasteczkach, składających się na dzisiejszy Wawer, stanowili Żydzi.
19 sierpnia 1942 roku Niemcy wywieźli z Otwocka do obozu zagłady w Treblince 8-10 tys. Żydów - około połowy ludności miasteczka. Dzień później taki sam los spotkał getto w Falenicy.
Korczak w spódnicy. Niesamowita historia dr Toli Mintz
W wieku 41 lat lekarka Sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie zginęła wraz z dwiema setkami dzieci w obozie zagłady w Treblince. Mogła uciec, ale wolała zostać z nimi.
Sześć i pół tysiąca jego mieszkańców załadowano do bydlęcych wagonów i przetransportowano do komór gazowych. Razem z nimi pojechało na śmierć półtora tysiąca Żydów z Rembertowa, których wcześniej pędzono przez 15 km w upale i bez wody. 21 sierpnia hitlerowcy zlikwidowali getto w Mińsku Mazowieckim, zaś 26 - rozpoczęli mordowanie więźniów obozu pracy w Karczewie. Akcja dobijania resztek Żydów na południowo-wschodnich przedmieściach Warszawy trwała aż do wiosny 1943 roku. Dzięki zaangażowaniu lokalnych miłośników historii 75. rocznicy tych wydarzeń będzie towarzyszyć wyjątkowo bogaty program.
Uroczystości w Falenicy
20 sierpnia (niedziela), godz. 19.30
Patriotów róg Frenkla
Spotkanie połączone z modlitwą ekumeniczną przy pomniku upamiętniającym ludobójstwo na falenickich Żydach.
20 sierpnia (niedziela), godz. 20.00
Kinokawiarnia Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A
Projekcja filmu dokumentalnego "Portrecista" w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Wstęp wolny. Film opowiada historię fotografa Wilhelma Brasse, który w jednym z pierwszych transportów trafił do obozu zagłady w Oświęcimiu, gdzie pod nadzorem SS prowadził dokumentację fotograficzną. O swojej pracy i przeżyciach z nią związanych opowiada sam Brasse, który po II wojnie światowej już nigdy nie wziął do ręki aparatu fotograficznego. Po filmie dyskusja z twórcami filmu.
23 sierpnia (środa), godz. 19.00
Kinokawiarnia Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A
Koncert Bester Quartet. Wstęp wolny.
Zespół został założony w 1997 roku jako The Cracow Klezmer Band. Dziś jest to światowej sławy grupa znakomitych muzyków grających utwory o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.
Organizatorami obchodów są Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie oraz Europejski Instytut Kultury Fundacja.
(red)
.