55 lat Tytusa, Romka i A'Tomka. Wystawa w Koneserze
5 października 2021
Do 14 listopada w Centrum Praskim Koneser można oglądać plenerową wystawę poświęconą twórczości zmarłego w styczniu Papcia Chmiela, czyli Henryka Jerzego Chmielewskiego.
Wydarzenie organizowane jest w 55. rocznicę ukazania się pierwszej książkowej wersji komiksu z przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka. Oprócz wystawy przewidziane są pokazy filmowe i warsztaty.
Wystawa o Tytusie
- 64 lata temu, w październiku 1957 roku, w czasopiśmie "Świat Młodych" po raz pierwszy ukazał się komiks "Tytus, Romek i A'Tomek" - piszą organizatorzy. - Jego autor, Henryk Chmielewski, po sukcesie pierwszych publikacji, zdecydował się na tworzenie kolejnych rysunkowych przygód trójki bohaterów. Po latach stały się one najdłuższą polską serią komiksową, liczącą kilkadziesiąt ksiąg. Papcio Chmiel zmarł w styczniu. Wciąż jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów komiksowych. Właśnie dlatego w Centrum Praskim Koneser zorganizowano plenerową wystawę, przybliżającą zarówno twórczość, jak i życiorys artysty.
Organizatorami wystawy są Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i Centrum Praskie Koneser, a partnerem wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Henryk Jerzy Chmielewski - biogram
Twórca "Tytusa" urodził się 1923 roku w Warszawie. W dzieciństwie mieszkał w kamienicy, której miejsce zajmuje dziś zrekonstruowany Barbakan. Ukończył podstawówkę na Rybakach. Podczas II wojny światowej został żołnierzem Armii Krajowej z pseudonimem "Jupiter". Brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 50. skończył Akademię Sztuk Plastycznych i narysował pierwsze autorskie komiksy "Półrocze bumelanta" oraz "Witek sprytek". W roku 1957 rozpoczął rysowanie "Tytusa, Romka i A'Tomka", który przyniósł mu ogromną popularność. Na bazie komiksu powstały m.in. film animowany, gra komputerowa i planszówka.
W ostatnich latach życia Papcio Chmiel mieszkał na Siekierkach. Zmarł w nocy 21/22 stycznia, został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 18D-6-5).
(dg)