500-lecie kościoła św. Jakuba. "Oratorium Jakubowe" na płycie
21 stycznia 2019
Przypadający w 2018 roku wyjątkowy jubileusz 500-lecia wzniesienia gotyckiego kościoła św. Jakuba na warszawskim Tarchominie zaowocował powstaniem "Oratorium Jakubowego" wykonywanego przez solistów, instrumentalistów i chór mieszany. Ponieważ utwór został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność, Fundacja Ave wydała go na płycie.
- Dzięki temu przepiękna kompozycja Jerzego Cembrzyńskiego, solisty Filharmonii Narodowej i laureata nagrody "Grammy", do słów poetki, dr Aldony Kraus, będzie mogła dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców - mówi Bartłomiej Włodkowski, inicjator powstania jubileuszowego utworu muzycznego, którego gawęda o dziejach świątyni znalazła się również na płycie.
Materiał został nagrany w październiku 2018 roku w neogotyckim kościele Narodzenia NMP w Płudach. W realizacji wzięły udział trzy chóry: miejscowy Ave, Camerata Varsovia i Oktawian, soliści: Agnieszka Kozłowska (sopran) oraz Jerzy Sznajder (bas), kwartet smyczkowy pod kierownictwem Lucjana Szalińskiego oraz Barbara Hijewska - dyrygentka. Uroczą "Piosenkę tarchomińskiej dzieciarni" wykonują młodzi soliści chóru Ave - Ewa Bogucka i Adam Sobko. Krążek został wydany w nakładzie 3,5 tys. egzemplarzy i rozdawany jest bezpłatnie. Zainteresowani mogą go otrzymać kontaktując się z Fundacją Ave: avetki@wp.pl, 608-178-447. - A jeśli ktoś chciałby przekazać darowiznę, chętnie ją przyjmiemy - dodaje Włodkowski. - I przeznaczymy na muzealną adaptację krypty Ossolińskich, znajdującej się pod kościołem św. Jakuba. Pochowano w niej 5-letniego Ignacego Ossolińskiego, zmarłego w 1755 roku, a także - jak dowiodły ostatnie odkrycia - 13 innych osób.
Patronat nad wydawnictwem objął biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński oraz tygodnik "Idziemy".
Kościół św. Jakuba na Tarchominie to najstarszy oryginalny gotycki budynek w obecnych granicach Warszawy. Jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie w 1518 roku. W XVIII wieku Ossolińscy dobudowali do świątyni barokowe wejście, dzwonnicę oraz skarbiec i zakrystię, a także ufundowali wyposażenie wnętrza.
(red)