REKLAMA

Białołęka

różne »

 

500-lecie kościoła św. Jakuba. "Oratorium Jakubowe" na płycie

  21 stycznia 2019

alt='500-lecie kościoła św. Jakuba. "Oratorium Jakubowe" na płycie'

Przypadający w 2018 roku wyjątkowy jubileusz 500-lecia wzniesienia gotyckiego kościoła św. Jakuba na warszawskim Tarchominie zaowocował powstaniem "Oratorium Jakubowego" wykonywanego przez solistów, instrumentalistów i chór mieszany. Ponieważ utwór został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność, Fundacja Ave wydała go na płycie.

REKLAMA

- Dzięki temu przepiękna kompozycja Jerzego Cembrzyńskiego, solisty Filharmonii Narodowej i laureata nagrody "Grammy", do słów poetki, dr Aldony Kraus, będzie mogła dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców - mówi Bartłomiej Włodkowski, inicjator powstania jubileuszowego utworu muzycznego, którego gawęda o dziejach świątyni znalazła się również na płycie.

Materiał został nagrany w październiku 2018 roku w neogotyckim kościele Narodzenia NMP w Płudach. W realizacji wzięły udział trzy chóry: miejscowy Ave, Camerata Varsovia i Oktawian, soliści: Agnieszka Kozłowska (sopran) oraz Jerzy Sznajder (bas), kwartet smyczkowy pod kierownictwem Lucjana Szalińskiego oraz Barbara Hijewska - dyrygentka. Uroczą "Piosenkę tarchomińskiej dzieciarni" wykonują młodzi soliści chóru Ave - Ewa Bogucka i Adam Sobko. Krążek został wydany w nakładzie 3,5 tys. egzemplarzy i rozdawany jest bezpłatnie. Zainteresowani mogą go otrzymać kontaktując się z Fundacją Ave: avetki@wp.pl, 608-178-447. - A jeśli ktoś chciałby przekazać darowiznę, chętnie ją przyjmiemy - dodaje Włodkowski. - I przeznaczymy na muzealną adaptację krypty Ossolińskich, znajdującej się pod kościołem św. Jakuba. Pochowano w niej 5-letniego Ignacego Ossolińskiego, zmarłego w 1755 roku, a także - jak dowiodły ostatnie odkrycia - 13 innych osób.

Patronat nad wydawnictwem objął biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński oraz tygodnik "Idziemy".

Kościół św. Jakuba na Tarchominie to najstarszy oryginalny gotycki budynek w obecnych granicach Warszawy. Jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie w 1518 roku. W XVIII wieku Ossolińscy dobudowali do świątyni barokowe wejście, dzwonnicę oraz skarbiec i zakrystię, a także ufundowali wyposażenie wnętrza.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni