REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Tolerancja fundamentem Europy

  13 czerwca 2003

Rok 2003 jest rokiem wyjątkowym. Kilka dni temu zdaliśmy najtrudniejszy egzamin, w naszej powojennej historii. 7 i 8 czerwca powiedzieliśmy TAK Unii Europejskiej, czym ostatecznie określiliśmy naszą przyszłość na kilka następnych pokoleń.

REKLAMA

Trochę wcześniej bo w kwietniu obchodziliśmy okrągłą, 60. rocznicę Powstania w Gettcie Warszawskim. Powstania, które było najtragiczniejszym wystąpieniem zbrojnym w historii Polski, Europy i całego świata.

Białołęcki Ośrodek Kultury nie mógł pozostać obojętny wobec tych wydarzeń i przygotował dwa konkursy tematyczne "Pamięć o Holokauście w Literaturze Polskiej" i "Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej (Wspólnota Europejska i Państwa Członkowskie. Historia, Kultura, Dzień Dzisiejszy)" skierowane do gimnazjalistów i młodzieży licealnej.


Eliminacje w konkursie
wiedzy o Unii Europejskiej

Finaliści kategorii gimnazjalnej

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej poprzedziły dwudniowe warsztaty dla nauczycieli zorganizowane w Białołęckim Ośrodku Kultury i Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. W pierwszym etapie rywalizacji uczestnicy przygotowywali pracę pisemną wybierając jeden z czterech tematów. Etap drugi stanowił test sprawdzający wiedzę na temat instytucji europejskich i szeroko rozumianej kultury Państw Członkowskich. Spośród 34 osób startujących w konkursie Jurorzy mgr Paweł Kalinowski (Instytut Antropologii Kulturowej UW) i mgr Przemysław Bartuszek (Centrum Europejskie UW) wyłonili 10 gimnazjalistów i 7 licealistów, którzy spotkali się w finale 3 czerwca. W kategorii gimnazjalnej triumfowali uczniowie Gimnazjum nr 5: Łukasz Klejna zdobywca I nagrody, Martyna Kos laureatka II nagrody i Anna Wojda, która zajęła miejsce III. Ponadto wyróżnieni zostali: Karolina Gołębiewska, Artur Lewandowski, Aldona Jeznach, Mateusz Tymiński i Marta Biłas, wszyscy z Gimnazjum nr 5 oraz Łukasz Konowałek i Łukasz Mystkowski z Gimnazjum nr 3. W kategorii licealnej I miejsce zdobyła Monika Michalik z XX L.O. im Bolesława Chrobrego, a II lokatę zajęła Paulina Dąbrowska z tego samego liceum. III nagrodę otrzymał Michał Prusik z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3, a wyróżnieni zostali: Anna Bilińska i Magdalena Włodarczyk z CV L.O. im Z. Herberta, Emilia Gajewska z Akademickiego Liceum przy Wyższej Szkole Menadżerskiej SIG oraz Piotr Kowalski z XX L.O. im Bolesława Chrobrego.



Eliminacje

Olga Stanowska,
I miejsce w kategorii licealnej
 

Zakres tematyczny konkursu "Pamięć o Holokauście w Literaturze Polskiej" stanowiła problematyka zagłady Żydów w czasie II wojny światowej i literatura, która zajmuje się tą tematyką. Rozegrane 28 kwietnia eliminacje, do których zgłosiło się 67 uczniów z 11 warszawskich szkół, składały się z dwóch części. W części pierwszej uczestnicy wypowiadali się pisemnie, wybierając jedno z zaproponowanych zagadnień. Część drugą stanowił test sprawdzający szczegółową wiedzę (lub raczej jej brak) na temat holokaustu oraz autorów, których twórczość stanowiła przedmiot konkursu. Ostatecznie Jurorzy Wiesława Młynarczyk (IPN) i Daniel Zych wyłonili 20 finalistów (po 10 w każdej z kategorii wiekowych), którzy spotkali się w decydującym boju 22 maja w sali konferencyjnej ratusza dzielnicy Białołęka. W kategorii gimnazjalnej triumfowali uczniowie z Gimnazjum nr 23 na Grochowie: Monika Solka, która zajęła I miejsce i Adam Królak laureat III nagrody w konkursie. Rozdzieliła ich Magdalena Skalska z Gimnazjum nr 7 przy Łazienkach Królewskich, która zajęła miejsce II. Jury dodatkowo wyróżniło w tej kategorii: Alicję Raszkowską i Zuzannę Stemplewską z mokotowskiego Gimnazjum nr 2, Katarzynę Woszczyńską z Prywatnego Gimnazjum nr 33, Agnieszkę Białek, Katarzynę Iwaniuk i Agnieszkę Krajewską z Gimnazjum nr 27 oraz Annę Wójcik z Gimnazjum nr 30. W kategorii licealnej bezkonkurencyjne okazały się uczennice IV L.O. im. Adama Mickiewicza: triumfatorka Olga Stanowska oraz zdobywczyni II miejsca Daria Boniecka. III miejsce w tej kategorii zajęła Zuzanna Kulińska z V L.O. im. J. Poniatowskiego, a wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Popiołek, Magdalena Kaczmarczyk i Jolanta Grzelka z IV L.O. im. A. Mickiewicza, Dominika Potkańska z V. L. O. im. J. Poniatowskiego, Iga Grzegrzółka z XI L.O. im. M. Reja, Monika Zams z CIX L.O. oraz Sylwia Sołtys z Z.S.Z. w Legionowie.

Holokaust to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Polscy Żydzi przez wieki współtworzyli i wzbogacali kulturę polską, i choć zostało ich w naszym kraju stosunkowo niewielu nadal odgrywają znaczącą rolę w wielu dziedzinach naszego życia. Dlatego organizatorzy liczyli na większe zainteresowanie konkursem, zwłaszcza ze strony szkół białołęckich. Niestety nie wszystkie placówki oświatowe jednakowo traktują swoją misję wychowywania w duchu otwartości i tolerancji. A przecież tolerancja to fundament, na którym buduje się pokój między narodami. To spoiwo, które połączy nas z Europą.

Informacja własna
Białołęckiego Ośrodka Kultury

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy