Tolerancja fundamentem Europy
13 czerwca 2003
Rok 2003 jest rokiem wyjątkowym. Kilka dni temu zdaliśmy najtrudniejszy egzamin, w naszej powojennej historii. 7 i 8 czerwca powiedzieliśmy TAK Unii Europejskiej, czym ostatecznie określiliśmy naszą przyszłość na kilka następnych pokoleń.
Białołęcki Ośrodek Kultury nie mógł pozostać obojętny wobec tych wydarzeń i przygotował dwa konkursy tematyczne "Pamięć o Holokauście w Literaturze Polskiej" i "Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej (Wspólnota Europejska i Państwa Członkowskie. Historia, Kultura, Dzień Dzisiejszy)" skierowane do gimnazjalistów i młodzieży licealnej.
Eliminacje w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej Finaliści kategorii gimnazjalnej |
Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej poprzedziły dwudniowe warsztaty dla nauczycieli zorganizowane w Białołęckim Ośrodku Kultury i Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. W pierwszym etapie rywalizacji uczestnicy przygotowywali pracę pisemną wybierając jeden z czterech tematów. Etap drugi stanowił test sprawdzający wiedzę na temat instytucji europejskich i szeroko rozumianej kultury Państw Członkowskich. Spośród 34 osób startujących w konkursie Jurorzy mgr Paweł Kalinowski (Instytut Antropologii Kulturowej UW) i mgr Przemysław Bartuszek (Centrum Europejskie UW) wyłonili 10 gimnazjalistów i 7 licealistów, którzy spotkali się w finale 3 czerwca. W kategorii gimnazjalnej triumfowali uczniowie Gimnazjum nr 5: Łukasz Klejna zdobywca I nagrody, Martyna Kos laureatka II nagrody i Anna Wojda, która zajęła miejsce III. Ponadto wyróżnieni zostali: Karolina Gołębiewska, Artur Lewandowski, Aldona Jeznach, Mateusz Tymiński i Marta Biłas, wszyscy z Gimnazjum nr 5 oraz Łukasz Konowałek i Łukasz Mystkowski z Gimnazjum nr 3. W kategorii licealnej I miejsce zdobyła Monika Michalik z XX L.O. im Bolesława Chrobrego, a II lokatę zajęła Paulina Dąbrowska z tego samego liceum. III nagrodę otrzymał Michał Prusik z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3, a wyróżnieni zostali: Anna Bilińska i Magdalena Włodarczyk z CV L.O. im Z. Herberta, Emilia Gajewska z Akademickiego Liceum przy Wyższej Szkole Menadżerskiej SIG oraz Piotr Kowalski z XX L.O. im Bolesława Chrobrego.
Eliminacje Olga Stanowska, I miejsce w kategorii licealnej |
Zakres tematyczny konkursu "Pamięć o Holokauście w Literaturze Polskiej" stanowiła problematyka zagłady Żydów w czasie II wojny światowej i literatura, która zajmuje się tą tematyką. Rozegrane 28 kwietnia eliminacje, do których zgłosiło się 67 uczniów z 11 warszawskich szkół, składały się z dwóch części. W części pierwszej uczestnicy wypowiadali się pisemnie, wybierając jedno z zaproponowanych zagadnień. Część drugą stanowił test sprawdzający szczegółową wiedzę (lub raczej jej brak) na temat holokaustu oraz autorów, których twórczość stanowiła przedmiot konkursu. Ostatecznie Jurorzy Wiesława Młynarczyk (IPN) i Daniel Zych wyłonili 20 finalistów (po 10 w każdej z kategorii wiekowych), którzy spotkali się w decydującym boju 22 maja w sali konferencyjnej ratusza dzielnicy Białołęka. W kategorii gimnazjalnej triumfowali uczniowie z Gimnazjum nr 23 na Grochowie: Monika Solka, która zajęła I miejsce i Adam Królak laureat III nagrody w konkursie. Rozdzieliła ich Magdalena Skalska z Gimnazjum nr 7 przy Łazienkach Królewskich, która zajęła miejsce II. Jury dodatkowo wyróżniło w tej kategorii: Alicję Raszkowską i Zuzannę Stemplewską z mokotowskiego Gimnazjum nr 2, Katarzynę Woszczyńską z Prywatnego Gimnazjum nr 33, Agnieszkę Białek, Katarzynę Iwaniuk i Agnieszkę Krajewską z Gimnazjum nr 27 oraz Annę Wójcik z Gimnazjum nr 30. W kategorii licealnej bezkonkurencyjne okazały się uczennice IV L.O. im. Adama Mickiewicza: triumfatorka Olga Stanowska oraz zdobywczyni II miejsca Daria Boniecka. III miejsce w tej kategorii zajęła Zuzanna Kulińska z V L.O. im. J. Poniatowskiego, a wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Popiołek, Magdalena Kaczmarczyk i Jolanta Grzelka z IV L.O. im. A. Mickiewicza, Dominika Potkańska z V. L. O. im. J. Poniatowskiego, Iga Grzegrzółka z XI L.O. im. M. Reja, Monika Zams z CIX L.O. oraz Sylwia Sołtys z Z.S.Z. w Legionowie.
Holokaust to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Polscy Żydzi przez wieki współtworzyli i wzbogacali kulturę polską, i choć zostało ich w naszym kraju stosunkowo niewielu nadal odgrywają znaczącą rolę w wielu dziedzinach naszego życia. Dlatego organizatorzy liczyli na większe zainteresowanie konkursem, zwłaszcza ze strony szkół białołęckich. Niestety nie wszystkie placówki oświatowe jednakowo traktują swoją misję wychowywania w duchu otwartości i tolerancji. A przecież tolerancja to fundament, na którym buduje się pokój między narodami. To spoiwo, które połączy nas z Europą.
Informacja własna
Białołęckiego Ośrodka Kultury