Żurawie z Karolkowej: dzieci robią origami
17 czerwca 2013
"Wola. To lubię!" - to cykl, w którym prezentujemy ciekawe i charakterystyczne miejsca w dzielnicy. Czekamy na opinie (redakcja@gazetaecho.pl, 22 614-58-28) - co lubisz na Woli? W tym wydaniu nauka origami w Dalekowschodnim Centrum Kulturalno-Sportowym "Soto" przy ul. Karolkowej 28.
Tysiąc żurawi na szczęście
Origami to sztuka japońska o chińskich korzeniach. Wiązała się ona z obrzędami pogrzebowymi. - W czasach kryzysu w Japonii zamiast tradycyjnie układanych w trumnach przedmiotów mających symbolicznie gwarantować pomyślność zmarłych w życiu po śmierci, zaczęto wkładać do trumien... figurki origami. Miało to zapobiec okradaniu grobów - tłumaczą instruktorzy.
Dzisiaj takie figurki często daje się w prezencie. Wśród nich króluje żuraw, który symbolizuje szczęście. Japońskie legendy mówią, że żuraw żyje 1000 lat, dlatego złożenie tysiąca żurawi gwarantuje pomyślność, zarówno dla osoby składającej, jak i obdarowanej.
Legenda o żurawiu stała się jeszcze bardziej popularna za sprawą Sadako Sasaki - dziewczynki, która po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie zachorowała na białaczkę. Żeby wyzdrowieć, postanowiła zrobić 1000 żurawi. Niestety, choroba była zbyt zaawansowana i Sadako zmarła przed ukończeniem zadania. Dzieło dokończyli jej szkolni koledzy, a żuraw od tamtej pory symbolizuje także powrót do zdrowia.
Smok z tysiąca elementów
Papierowe majstersztyki powstają bez użycia kleju, nożyczek oraz dodatkowych narzędzi. Wystarczy kartka papieru i sprawne dłonie. Albo kilka kartek... Instruktorzy wraz z uczestnikami składają także origami modułowe, czasem z kilku tysięcy elementów!
- Dzieci ćwiczą w ten sposób zdolności manualne. Postępy widać właściwie z modelu na model. Wszystko zależy od tego, na ile osoba miała już styczność z innymi zajęciami manualnymi, na przykład z szyciem - tłumaczy Filip Sowiński, instruktor.
W ośrodku można obejrzeć niektóre z prac wykonanych na zajęciach: wielkiego smoka, świnki, owoce i oczywiście... żurawie.
Zajęcia rozpoczynają się w każdą środę o godz. 18. Cena za miesiąc wynosi 100 zł. Centrum "Soto" współpracuje z Fundacją "Młodzi-Młodym". Prowadzi zajęcia ze sztuk walki, m.in. aikido, karate, ken-jutsu. Organizuje też wystawy, wernisaże, odczyty związane z kulturą orientu.
kz
Staś
Staś, 9 lat
Na origami jestem pierwszy raz, ale już od dwóch lat chodzę na aikido. Oprócz tego ćwiczę też ken-jutsu.
Kuba, 8 lat
Kuba
Dużo origami robiłem już w przedszkolu. A do ośrodka przychodzę też na aikido i ken-jutsu. Bardzo lubię sztuki walki, od dzieciństwa ćwiczę walki mieczami.
Dominik
Dominik, 5 lat
Na origami przychodzę już od kilku miesięcy. Bardzo mi się podobają zajęcia. Lubię robić świnki i ptaszki.
Gabrysia, 12 lat
Gabrysia
Ja dużo origami robiłam kiedyś na obozie. Co jest w tym trudnego? Trzeba mieć dużo cierpliwości. Jak się nie uda, trzeba zaczynać wszystko od początku.
Weronika
Weronika, 7,5 roku
Ja jestem pierwszy raz na origami. Oprócz tego ćwiczę aikido. Trafiłam tu, bo mój brat cioteczny też ćwiczył aikido, ale origami też mi się podoba. Dzisiaj zrobiłam dwie rzeczy: świnkę i owoc.