Zupełnie nowy park Herberta od przyszłego roku
22 sierpnia 2016
Bujniejsza zieleń czy więcej słońca i przestrzeni? Kolejny plac zabaw dla dzieci czy mały amfiteatr? Mieszkańcy Słodowca wciąż dyskutują nad przyszłym kształtem parku Herberta, choć termin rozpoczęcia modernizacji zbliża się wielkimi krokami. Duże zmiany rozpoczną się już w przyszłym roku.
- Obdrapany, z wulgarnymi napisami, jest po prostu brzydki - mówi mieszkanka Bielan. "Niebieski" skatepark już dawno przestał być niebieski, choć pod taką nazwą znają go wszyscy zainteresowani. Oferujący jedyną w Polsce górkę zjazdową "snake" skatepark zostanie wyremontowany w przyszłym roku dzięki zwycięstwu w tegorocznym budżecie partycypacyjnym. Ponad tysiąc osób zagłosowało na projekt zakładający gruntowny remont nawierzchni, poszczególnych elementów jak i dostawienie nowoczesnych przeszkód. Na odnowionym skateparku będą mogły odbywać się również różnego rodzaju zawody jak i eventy. Przebudowę wywalczyła trenująca tu codziennie młodzież. Remont urządzeń będzie kosztować 120 tys. zł i rozpocznie modernizację całego parku Herberta, zakładającą m.in. przeniesienie wybiegu dla psów.
- W najbliższym czasie mamy zamiar przygotować dwie lub trzy koncepcje nowego parku, które powtórnie zostaną przedstawione mieszkańcom. Na poprzednich konsultacjach wysunięto aż 24 uwagi, które będziemy starali się uwzględnić w przyszłych projektach. Więcej zieleni, plac zabaw dla najmłodszych czy scena przeznaczona do koncertów kameralnych to tylko kilka pomysłów. Całość będzie kosztować ponad 2 mln. zł. Nowy park powinien być gotowy w 2018 roku - mówi wiceburmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.
Z największą falą krytyki spotkała się koncepcja wybudowania w parku amfiteatru, który miałby pomieścić nie więcej niż 300 osób. Mimo kontrowersji, letnia scena znajdzie się najprawdopodobniej w opracowywanych właśnie koncepcjach zagospodarowania parku. - Park ma być miejscem do odpoczynku i sportu, koncerty i inne tego typu wydarzenia można nadal urządzać na Serku Bielańskim, a nie w małym parku między blokami - komentuje na forum jednak z naszych czytelniczek.
Rowerem pomiędzy parkami
W przyszłym roku, również za sprawą budżetu partycypacyjnego, doczekamy się rowerowego łącznika pomiędzy parkami Herberta i Olszyna, na odcinku od skrzyżowania Broniewskiego z Trasą AK do skrzyżowania Perzyńskiego i Staffa. Dzielnica do wyboru ma dwa warianty przebiegu trasy. Inwestycja rozpocznie się budową chodnika i drogi dla rowerów od zachodniego krańca przystanku autobusowego Park Olszyna 02 do zakrętu drogi w kierunku północno-zachodnim. - Pierwszy, preferowany wariant biegnie przez tereny otwarte i skajem parku, drugi kontynuuje oryginalny zamysł ścieżki rowerowej sprzed 15 lat. Ta trasa jest jednak trudniejsza do przeprowadzenia ze względu na istniejącą górkę i plac zabaw - piszą projektodawcy. W wariancie pierwszym trasa prowadzi do istniejącej szerokiej bramy przy Duracza, a w koncepcji nr 2 wjazd zaplanowano obok przejścia przy skrzyżowaniu z Gąbińską.
Szeroka na cztery metry parkowa aleja nie zostanie poddana modernizacji, według urzędników nie jest to konieczne.
(mk)