REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski

 

Zniczodzielnie na Wólce. Sukces realny czy propagandowy?

  11 maja 2022

Zniczodzielnie na Wólce. Sukces realny czy propagandowy?
IH

Czy zniczodzielnie mają sens w sytuacji, gdy zbyt rzadko są sprzątane? Coraz więcej osób odwiedzających Cmentarz Północny uważa, że zostały zrobione wyłącznie na pokaz.

REKLAMA

- Zniczodzielnie stały się pojemnikami na szkło! - alarmuje jedna z warszawianek odwiedzających Cmentarz Północny. - To "sukces" głośno odtrąbiony w 2021 roku przez burmistrza Grzegorza Pietruczuka. Wielokrotnie na swoim profilu burmistrz firmował swoim nazwiskiem ten projekt z budżetu obywatelskiego.

Pomysł dobry. Sama skorzystałam raz lub dwa. Tylko jak się firmuje coś swoim nazwiskiem, to powinno się wziąć za to odpowiedzialność przez dłuższy czas, niż blask fleszy przy przecinaniu wstęgi. Nie wiem, jakie były ustalenia w sprawie dbania o te miejsca i ich sprzątanie (kurz, plastikowe torby). Obecnie zniczodzielnie są składowiskiem zniczy, które nie nadają się do dalszego użytkowania i są "nieaktualne". Nie ma w kwietniu chętnych na znicze-choinki i bałwanki. Niestety nie ma nikogo, kto zadbałby o te miejsca choćby raz w miesiącu.

REKLAMA

"Jak Alternatywy 4"

Wiele osób ma podobne uwagi. Mieszkańcy piszą w mediach społecznościowych, że realizacja pomysłu jest daleka od ideału. Oczekiwaliby, że przynajmniej raz w tygodniu zniczodzielnia będzie sprzątana. Część krytykuje samą ideę jako nieracjonalną i godzącą w interesy sprzedawców zniczy.

- Zniczodzielnia, jadłodzielnia, ciuchodzielnia, masowe wspólne sprzątanie... Jak Alternatywy 4 za PRL. Tylko tu rolę Anioła przejął kto inny, ale podobnie na plecach innych pnie się do góry - komentuje mieszkaniec.

REKLAMA

Gwiazdka w maju

Rzeczniczka bielańskiego ratusza Magdalena Borek zapewnia, że urzędnicy z Zarządu Cmentarzy Komunalnych na bieżąco doglądają zniczodzielni, zajmują się porządkowaniem zniczy i usuwaniem uszkodzonych lampek. Z kolei naprawą usterek na zlecenie Urzędu Dzielnicy Bielany zajmuje się zewnętrzna firma. Czy znicze w kształcie choinek będą stać w zniczodzielni przez cały rok?

- Ideą zniczodzielni jest ponowne wykorzystanie zniczy niezależnie od tego, czy są neutralne tematyczne, czy nawiązują do konkretnych świąt - mówi rzeczniczka. - Pozbywanie się zniczy nadających się do użytku stoi w sprzeczności z przyjętą ideą. Wpis mieszkanki dotyczy okresu świątecznego, który jest okazją do odwiedzin i uporządkowania grobów bliskich. Stąd też w zniczodzielni pojawiło się więcej zniczy niż zwykle. Ponadto w okresie świątecznym na cmentarzu przebywa mniej pracowników a dyżury okrojone są do minimum. Mogło to wydłużyć usunięcie usterki lub uprzątnięcie regału ze zniczami.

(db)

.
 

Komentarze (4)

# Fefvu

11.05.2022 13:10

Co za kretyńska nazwa... Na tak skończone głupoty wydaje się pieniądze.

# antyGrześ

11.05.2022 13:37

Te wszystkie "dzielnie" i "butelkomaty" to poronione pomysły ludzi, którym się nudzi w życiu. Prawie nikt z tego nie korzysta a koszty są ogromne.

# Iwona Husarzewska

11.05.2022 13:58

Słowa p. urzedniczki: "Ponadto w okresie świątecznym na cmentarzu przebywa mniej pracowników a dyżury okrojone są do minimum. Mogło to wydłużyć usunięcie usterki lub uprzątnięcie regału ze zniczami." to kpina. Od stycznia do maja minęły 4 m-ce czyli 120 dni!!!!!!!

REKLAMA

# Leśny Dziadek

11.05.2022 14:51

Urzędnicy i radni najpierw wymyślają takie bzdury, trwonią na to cudze pieniądze, a potem zawzięcie bronią "idei". Pytanie brzmi, po kiego wała w ogóle mamy tworzyć cokolwiek dla jakiejkolwiek idei?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA