REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Zmieniają ruderę w dom kultury. Co już zrobiono?

  26 maja 2022

Zmieniają ruderę w dom kultury. Co już zrobiono?
źródło: BSKZ

Po latach zapowiedzi i obietnic przy Modlińskiej 257 wreszcie trwają prace remontowe. Kamienica z 1913 roku zyska całkiem nową funkcję.

REKLAMA

Dwupiętrowa kamienica i dwie parterowe oficyny powstały prawdopodobnie w 1913 roku i były pierwotnie własnością prywatną. W pierwszych latach istnienia budynku na parterze działały szkoła, poczta i posterunek policji. W latach dwudziestych ubiegłego wieku budynek został upaństwowiony i zaadaptowany na ośrodek Przystań, przeznaczony dla młodych prostytutek.

Teraz zmienia się w dom kultury. Co zostało już zrobione?

REKLAMA

Remont kamienicy przy Modlińskiej

- Pracownicy zdemontowali więźbę willi i wykonali wstępną selekcję drewnianych elementów, które ponownie zostaną wmontowane w nową konstrukcję dachową - informuje stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Zdemontowali oryginalną posadzkę oraz parkiet i je zabezpieczyli. Posadzka powróci na swoje miejsce po wymianie stropów. W budynku głównym podbijane są fundamenty, zabezpiecza się je przed wilgocią.

Stare piece kaflowe zostały rozebrane w taki sposób, aby w przyszłości możliwa była ich rekonstrukcja. Zabezpieczono także strop ostatniej kondygnacji klatki schodowej, na której znajdują się najcenniejsze polichromie, przedstawiające głowy aniołków. W przyszłym miesiącu rozpocznie się ich przenoszenie. Z kolei z elewacji oficyn ekipa budowlana skuła już zniszczone tynki, usunęła więźbę dachową i odkopała fundamenty, które zostaną teraz zabezpieczone.

REKLAMA

Urządzą salę widowiskową

Po remoncie w kamienicy znajdą się m.in. sala widowiskowa na około 50 osób, pracownia plastyczna, sale muzyki i tańca, pracownia malarska, pomieszczenia biurowe i socjalne. Oficyna południowa przeznaczona będzie na sklep, a północna na stróżówkę. W budynkach odtworzone zostaną: historyczna elewacja, elementy ozdobne na dachu w formie globów i wazonów, freski na ścianach i sufitach oraz stalowe koszyki na kwiaty przy oknach.

- Zachowane będą drewniane schody i balustrada, częściowo wykorzystane zostaną posadzki z terakoty i klepka dębowa, zrekonstruowane będą dwa piece kaflowe - zapowiadał w lutym Łukasz Górecki, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji lub wiernemu odtworzeniu. Budynek zostanie wyposażony w windę.

Koszt prac remontowych przy Modlińskiej 257 to 7,1 mln zł. Będą one trwać 20 miesięcy, a więc do października przyszłego roku.

(dg)

.
 

Komentarze (2)

# Yogi

01.06.2022 07:36

Remont budynku w tak złym stanie technicznym, co widać gołym okiem jest bez sensu. Ten budynek nie ma aż tak dużej wartości historycznej. Obawiam się o jego trwałość po remoncie. Codziennie patrzę czy się jeszcze nie zawalił samoistnie. Zabezpieczony licznymi kotwami spinającymi ściany. Dziwna decyzja. Jeżeli forma budynku jest taka istotna to mądrzej było wyburzyć i odbudować. Zdrowy mur dłużej postoi niż latany zmurszaly, nadwyrezony przez czas i brak zabezpieczenia.

# Były_radny

02.06.2022 11:29

Czym ta bezmyślna masa urzędnicza zajmuje się?! Zamiast budować lub poszerzać ulice na Białołęce, to oni zajmują się starą ruderą przy Modlińskiej! Co za totalny BEZSENS i brak priorytetyzacji działań!!! Kanały czyścić, a nie sterować drugą co do wielkości dzielnicą Warszawy!!!
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA