Zmiany w sklepach, lasach, kościołach. Nowe zasady od poniedziałku
17 kwietnia 2020
W poniedziałek 20 kwietnia mają wejść w życie obostrzenia nieco bardziej liberalne od dzisiejszych, ale do otwarcia kraju i restartu gospodarki droga jeszcze bardzo daleka.
16 kwietnia wieczorem minister zdrowia Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki ogłosili, że w poniedziałek wejdą w życie nowe zasady dotyczące handlu, usług, rekreacji i życia religijnego. Najważniejszą z nich będzie umożliwienie spacerów i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, jednak w maseczkach i przy zachowaniu odległości od innych. Będzie to dotyczyć również młodzieży w wieku 13-18 lat, dla której skończy się wychodzenie z domu wyłącznie z rodzicami.
Co grozi za odkrytą twarz? Znowu niejasne przepisy
Rozporządzenie w sprawie zakrywania twarzy było napisane tak, że zmieniono je jeszcze przed wejściem w życie. Zaczęło obowiązywać w czwartek 16 kwietnia.
- Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać i jeździć na rowerze, jeśli od tego zależy twoja kondycja psychiczna - czytamy na oficjalnej stronie rządu. - Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte.
Kilka korekt
Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. Oznacza to, że w małym sklepie z jedną kasą będzie mogło przebywać czterech klientów naraz.
- W sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni - informuje rząd. - Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć we mszy lub innym obrzędzie religijnym będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na jedną osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
Co dalej?
Wymienione wyżej zasady to jedyne konkrety, jakie padły na konferencji prasowej 16 kwietnia. Minister zdrowia i premier zapowiedzieli jeszcze trzy kolejne etapy otwierania kraju, ale bez podania dat. W etapie drugim miałyby zostać otwarte hotele, biblioteki i muzea, w trzecim - salony fryzjerskie i kosmetyczne, bary i restauracje (z ograniczeniami), w czwartym - siłownie i kluby fitness oraz kina i teatry, ale w nieokreślonym "nowym reżimie sanitarnym".
Minister zdrowia i premier nie wyjaśnili, w jaki sposób salony fryzjerskie, restauracje czy siłownie mają przetrwać do kolejnych etapów bez ogłaszania bankructwa. Mająca wprowadzić niewielką pomoc dla firm "tarcza antykryzysowa 2.0" nie weszła jeszcze w życie, czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
(dg)
.