REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym

  4 lutego 2011

Chciałabym wiedzieć, jakie ważne zmiany pojawiły się w nowym kodeksie ruchu drogowego. Czy to prawda, że możemy jeździć szybciej?

REKLAMA


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
Zmiany w przepisach obowiązują od 1 stycznia 2011 roku. Podwyższone zostały dopuszczalne prędkości samochodów osobowych, motocykli lub samochodów ciężarowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t - na autostradzie - do 140 km/h (było 130 km/h), na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 120 km/h (było 110 km/h). Dodatkowo nowe przepisy umożliwiają kierowcom bezkarne przekroczenie do-zwolonej prędkości o 10 km/h (poprzednio o 5 km/h) - możemy zatem jeździć trochę szybciej niż przewi-dują znaki.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze mamy prawo jechać określoną w kodeksie drogowym mak-symalną prędkością. Obowiązuje ogólna zasada, że prędkość zawsze trzeba dostosowywać do warunków panujących na danym odcinku drogi. Możemy więc zostać ukarani nawet gdy nie przekroczymy pręd-kości maksymalnej, ale będziemy jechać za szybko względem panujących na dro-dze warunków.

W myśl nowelizacji z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, natomiast same urządzenia mają być wyraźnie oznakowane i widoczne. Założenie jest takie, że mają one pełnić rolę prewencyjną i przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. O rozmieszczeniu fotoradarów będzie decydować Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, a nie jak dotychczas, podlegająca samorządowi straż gminna (miejska). Strażnicy miejscy będą mogli dokonywać kontroli na wszystkich drogach na terenie zabudowanym, a poza tym terenem wyłącznie na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Straż gminna lub miejska nie będzie mog-ła ustawiać fotoradarów.

Od 31 grudnia 2010 - na podstawie zapisów tzw. ustawy fotoradarowej także inspektorzy transportu drogowego mogą zatrzymywać do kontroli samochody oso-bowe i motocykle. Dotychczas nie mieli takich uprawnień. Dotyczy to kierowców, którzy będą rażąco naruszać przepisy ruchu drogowego.

Nowe przepisy nakładają na właściciela pojazdu obowiązek wskazania, komu powierzył pojazd do używania w chwili zarejestrowania go przez fototradar. Odmo-wa spełnienia tego obowiązku będzie sankcjonowana karą grzywny. Fotoradary po-magają również w ustalaniu kierowców, którzy nie stosują się do sygnalizacji świet-lnej. Od tego roku nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego może przedłużyć się z 30 do aż 180 dni.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika? Dzwoń 22 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl.
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa".

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA