REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym

  4 lutego 2011

Chciałabym wiedzieć, jakie ważne zmiany pojawiły się w nowym kodeksie ruchu drogowego. Czy to prawda, że możemy jeździć szybciej?

REKLAMA


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
Zmiany w przepisach obowiązują od 1 stycznia 2011 roku. Podwyższone zostały dopuszczalne prędkości samochodów osobowych, motocykli lub samochodów ciężarowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t - na autostradzie - do 140 km/h (było 130 km/h), na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 120 km/h (było 110 km/h). Dodatkowo nowe przepisy umożliwiają kierowcom bezkarne przekroczenie do-zwolonej prędkości o 10 km/h (poprzednio o 5 km/h) - możemy zatem jeździć trochę szybciej niż przewi-dują znaki.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze mamy prawo jechać określoną w kodeksie drogowym mak-symalną prędkością. Obowiązuje ogólna zasada, że prędkość zawsze trzeba dostosowywać do warunków panujących na danym odcinku drogi. Możemy więc zostać ukarani nawet gdy nie przekroczymy pręd-kości maksymalnej, ale będziemy jechać za szybko względem panujących na dro-dze warunków.

W myśl nowelizacji z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, natomiast same urządzenia mają być wyraźnie oznakowane i widoczne. Założenie jest takie, że mają one pełnić rolę prewencyjną i przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. O rozmieszczeniu fotoradarów będzie decydować Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, a nie jak dotychczas, podlegająca samorządowi straż gminna (miejska). Strażnicy miejscy będą mogli dokonywać kontroli na wszystkich drogach na terenie zabudowanym, a poza tym terenem wyłącznie na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Straż gminna lub miejska nie będzie mog-ła ustawiać fotoradarów.

Od 31 grudnia 2010 - na podstawie zapisów tzw. ustawy fotoradarowej także inspektorzy transportu drogowego mogą zatrzymywać do kontroli samochody oso-bowe i motocykle. Dotychczas nie mieli takich uprawnień. Dotyczy to kierowców, którzy będą rażąco naruszać przepisy ruchu drogowego.

Nowe przepisy nakładają na właściciela pojazdu obowiązek wskazania, komu powierzył pojazd do używania w chwili zarejestrowania go przez fototradar. Odmo-wa spełnienia tego obowiązku będzie sankcjonowana karą grzywny. Fotoradary po-magają również w ustalaniu kierowców, którzy nie stosują się do sygnalizacji świet-lnej. Od tego roku nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego może przedłużyć się z 30 do aż 180 dni.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika? Dzwoń 22 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl.
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa".

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy