Zbudują parking podziemny. Rusza trzecia przebudowa placu Powstańców Warszawy
17 lutego 2022
Cztery lata po poprzednim remoncie plac między Świętokrzyską a Boduena znów zostanie rozkopany. Na czas przebudowy zniknie pomnik francuskiego cesarza Napoleona Wielkiego.
Plac Powstańców Warszawy to zdecydowanie najczęściej zmieniające się miejsce w Warszawie, a być może w całej Polsce. W 2014 roku miejski samorząd wymienił nawierzchnię w ramach przygotowań do obchodów 70. rocznicy powstania, ustawiając na placu mnóstwo kolorowych, plastikowych donic na rośliny.
Trzeci remont na placu
Już trzy lata później przeprowadzono kolejny remont. Gdy w głosowaniu nad budżetem obywatelskim 1650 mieszkańców opowiedziało się za wzbogaceniem placu o zieleń, Rada Warszawy postanowiła podnieść budżet projektu czternastokrotnie, z 80 tys. do 1,1 mln zł. Ponad 1000 m2 powierzchni placu zmieniło się w łąkę kwietną, obsadzoną tysiącami kwiatów i bylin. Na placu zasadzono też 25 lip srebrzystych i ponad tysiąc krzewów wierzby purpurowej i wierzby rokity. Zamontowano także atrakcje dla przechodniów: uliczne instrumenty muzyczne (bębny, dzwony, piszczałki) i dwie trampoliny. Po pięciu latach plac czeka kolejna przebudowa.
- Poza budową parkingu podziemnego cały pl. Powstańców Warszawy zostanie na nowo zagospodarowany - zapowiada urząd miasta. - Jednym z jego elementów będzie skwer i przestrzeń do spacerów. W związku z tym niezbędne jest usunięcie podczas prowadzonych robót pomnika Napoleona I, a następnie jego umieszczenie w docelowym miejscu, również na pl. Powstańców Warszawy. Będzie eksponowany w nowej, przeznaczonej dla niego przestrzeni: tzw. Ogrodzie Napoleona.
Parking podziemny w centrum Warszawy
Garaż pod pl. Powstańców Warszawy powstanie dzięki współpracy samorządu z firmą IMMO Park Warszawa. Parking nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, ale według zapowiedzi ratusza prace rozpoczną się najpóźniej w czerwcu. Wcześniej zostaną przełożone miejskie sieci w obszarze budowy.
Obecność pomnika Napoleona nie jest przypadkowa - to właśnie jego imię nosił pierwotnie plac. Oryginalne popiersie Korsykanina dłuta Jana Biernackiego odsłonięto w 1921 roku, w setną rocznicę jego śmierci. Obecny pomnik jest kopią innego warszawskiego pomnika Napoleona, który powstał w 1923 roku na terenie Wyższej Szkoły Wojennej przy Koszykowej według projektu Michała Kamieńskiego, ale został rozebrany przez komunistów.
(dg)