Zaszczep przeciw pneumokokom
25 marca 2011
W środę ruszyły bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciwko pneumokokom. Pieniędzy wystarczyło tylko dla 120 maluchów - więc kto pierwszy, ten lepszy.
- Szczepienia mogą zapobiec wielu chorobom u dzieci, jednak niewystarczające finanse rodziców dzieci najczęściej ograniczają ich wykorzystanie. Wychodzimy na-przeciw takiemu problemowi i proponujemy dzieciom w wieku od 2 do 5 lat, za-mieszkałym na terenie Legionowa, bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom - mówi prezydent miasta Roman Smogorzewski.
To właśnie przedszkolaki, ze względu na nie w pełni wykształcony układ odpor-nościowy, problemy z utrzymaniem higieny (wkładanie zabawek do buzi) oraz kon-takt z innymi dziećmi, są szczególnie narażone na infekcje.
Szczepionek jest niewiele, bo tylko 120. - Trzeba się jednak cieszyć z tego, co jest. Jedna dawka kosztuje dość dużo, bo około 300 zł - mówi dr Małgorzata Wi-niarska-Sandulowicz z przychodni LegioMed. Jak udało nam się ustalić, na szcze-pienia nie będą prowadzone żadne zapisy. - Zdarzało się, że rodzice zapisywali swoje pociechy, a później nie pojawiali się. Chcemy dać wszystkim równe szanse, więc kto pierwszy, ten lepszy - dodaje. Zaszczepić dziecko będzie można w co dru-gi piątek, począwszy od 25 marca, w godzinach 17.00-18.30. Akcja potrwa do cza-su wyczerpania zapasu. U dzieci powyżej drugiego roku życia wystarczy jedno-razowe przyjęcie dawki.
Co dziesiąte dziecko na to umiera
Pneumokoki to bakterie, których nosicielami jest dwie trzecie populacji. Są one przenoszone drogą kropelkową, więc do zarażenia wystarczy kichnięcie czy kaszel. Zdecydowana większość nosicieli nie choruje. Jednak jeśli odporność organizmu jest obniżona, ta powszechnie występująca bakteria może okazać się prawdziwym zabójcą. Może ona wywołać np. sepsę, zapalenie płuc, czy zapalenie opon mózgo-wych. Na choroby powodowane przez pneumokoki najbardziej narażone są dzieci. U najmłodszych zakażenie ma zazwyczaj bardzo gwałtowny przebieg, a statystycz-nie co dziesiąte dziecko umiera.Pneumokoki występują w 91 odmianach. Szczepionka, która jest dostępna na polskim rynku, uodparnia na siedem z nich, ale za to tych najgroźniejszych. Pozos-tałe odmiany są dużo bardziej wrażliwe na leczenie antybiotykami. Badania prze-prowadzone przez naukowców dowodzą, że szczepienia pozwalają na radykalne zmniejszenie liczby zachorowań i przypadków śmiertelnych (na zapalenie płuc wśród dzieci o 60%, a na zapalnie ucha nawet o 85%).
Maciej Kamiński