REKLAMA

Wawer

Zapalmy znicz tym, o których nikt już nie pamięta

 

Zapomniane cmentarze Wawra. Znasz ich historię?

  28 października 2015

alt='Zapomniane cmentarze Wawra. Znasz ich historię?'
Resztki żydowskiego kirkutu u zbiegu ulic Izbickiej i Kwitnącej Akacji w Radości

Odchodzą ludzie, przemijają kultury i wyznania. Pozostają po nich nagrobki. Zapomniane cmentarze Wawra nie figurują w bedekerach, rzadko pojawiają się także na mapach. Odwiedźmy zatem nekropolie, po których niedługo może nie pozostać żaden ślad...

REKLAMA

Dawniej w Wawrze mieszały się trzy kultury, trzy narody i wyznania: polska, niemiecka i żydowska. Żydów wymordowali hitlerowcy. Ewangelicy zaś uciekli do Rzeszy. Po jednych i po drugich zostały domy i cmentarze. Tak jak cmentarz ewangelicki w Aleksandrowie przy ulicy ks. Sylwestra Szulczyka.

Nieczynny od 1939

Nekropolia służyła kolonistom wywodzącym się z Maklemburgii i Pomorza. Gdy wybuchła I wojna światowa, część z nich została tam wysiedlona. Wrócili w 1918 roku, ale dwie dekady później praktycznie wszyscy wyjechali do hitlerowskich Niemiec. Już w 1939 roku cmentarz został praktycznie wyłączony z eksploatacji. Zachowało się tu 17 nagrobków, a właściwie szczątków po nich. Zdewastowane płyty nagrobne z niemieckimi napisami leżą na ziemi. Czy pod nimi zachowały się prochy? Michał Mroziński na stronie ciekawywawer.pl podaje, że szczątki ewangelików zostały stąd przeniesione.

Kup bilet

Cmentarz osadników i ziemian

Neogotycki kościół przy Trakcie Lubelskim warto odwiedzić dla jego pięknej architektury. Świątynia zaprojektowana przez Konstantego Wojciechowskiego powstała w latach 1880-1888 z funduszy darczyńców i solidnego datku hrabiny Aleksandry Potockiej. Wokół znajduje się cmentarz, na którym spoczywają dawni dziedzice tutejszych ziem. Z wykutych w piaskowcu liter można odczytać nazwiska zmarłych: to ród Pancerów, Faustyna Moszyńska czy Helena Borowska.

REKLAMA

Tak umiera kirkut

W Aleksandrowie znajduje się również cmentarz żydowski. To chyba najmniej znana warszawska nekropolia. Wiadomo, że został wytyczony w 1935 roku między ulicami Podkowy w Warszawie i Sosnową w Emowie. Zajmował ok. 2,7 ha powierzchni.

"Jest to miejsce pochówku Żydów z Falenicy i pobliskich miejscowości. Jak twierdzą starsi mieszkańcy, w czasach II wojny światowej grzebano tu także zmarłych i zabitych w getcie falenickim. Podczas działań wojennych w latach 1944-1945, nekropolia została zniszczona. Jak wspominają niektórzy, żołnierze Armii Czerwonej wykorzystywali macewy jako tarcze strzelnicze. Po wyzwoleniu teren nekropolii zalesiono" - czytamy na stronie sztetl.org.pl. Do dziś po nagrobkach zachowały się tylko gruzy.

REKLAMA

Macewy z Radości

U zbiegu obecnych ulic Izbickiej i Kwitnącej Akacji znajdują się resztki innego żydowskiego cmentarza. "Powstał na początku XX wieku. Jeszcze przed 1939 rokiem przeszedł w prywatne ręce i przestano na nim chować zmarłych. Niegdyś otaczał go ceglany mur. Dziś z ogrodzenia przetrwały resztki. Tuż obok wznosi się ceglany budynek cmentarza. Chyli się ku ruinie, ale jeszcze trwa. Gorzej z nagrobkami. Może jeszcze jakieś tkwią schowane głęboko pod ziemią. Ale między drzewami wypatrzyć można zaledwie cztery macewy. Najstarszy z zachowanych nagrobków upamiętnia B. P. Szkolnikowa, zmarłego 16 maja 1926 roku. Na innym z grobów czytamy napisy po hebrajsku i po polsku: Mozes Eisenberg, zmarł IX 1930. Płyty nagrobne są skromne, upamiętniają ludzi raczej ubogich. Tylko na jednym wyryto otwarte dłonie w geście błogosławieństwa. To znak dziedzictwa rodu umieszczany na grobach kohenów - potomków arcykapłana Aarona, którzy tym gestem błogosławią zgromadzonych w synagodze podczas niektórych nabożeństw" - pisali Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski w "Gazecie Stołecznej" z 31 października 2003 roku. Dziś dawny cmentarz w Radości to obraz nędzy i rozpaczy.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Max

28.10.2015 09:36

A na nowy (i kolejny) cmentarz w Aleksandrowie pazury sobie ostrzy Parfia NSPJ z Falenicy: http://aleksandrow.warszawa.pl/cmentarz-w-aleksandrowie/. Dobrze, że mieszkańcy walczą przeciw!

# wawryk

04.11.2015 21:37

Ostrzy pazury? JA teściów musiałem pod płotem chować, bo taki fircyk jak TY sobie kupił działeczke w okolicy Falenicy

# zkr

06.11.2015 00:27

A co na to gminy żydowskie? Własne dziedzictwo ich nie interesuje?

REKLAMA

# Wawka

06.11.2015 00:44

#wawryk napisał(a) 04.11.2015 21:37
Ostrzy pazury? JA teściów musiałem pod płotem chować, bo taki fircyk jak TY sobie kupił działeczke w okolicy Falenicy
Był już nawet ogrodzony teren po drugiej stronie ulicy ale księżulo zapomniał, że tam stoją domy od dawna i jakoś tak ich mieszkańcy nie bardzo chcą mieć za płotem tych co odeszli

# MartaZ

10.11.2015 10:54

#wawryk napisał(a) 04.11.2015 21:37
Ostrzy pazury? JA teściów musiałem pod płotem chować, bo taki fircyk jak TY sobie kupił działeczke w okolicy Falenicy
To #wawryku prawo złamałeś chowając śp. pod płotem, a jak chcesz chować w Falenicy to optuj za cmentarzem w Falenicy. A fircykami nazywaj tych, którzy nie patrzą na problem obiektywnie i nie biorą pod uwagę wszystkich minusów upatrzonej lokalizacji, włącznie z wodą w grobie, zatrutym jeziorkiem i wyciętym lasem.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe