REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Zapomniana zbrodnia czasu wojny. Oficerów AK zamordowali Polacy
REKLAMA

źródło: Wikimedia Commons / AldraW


Zapomniana zbrodnia czasu wojny. Oficerów AK zamordowali Polacy

13 czerwca 1944 roku w granicach dzisiejszych dzielnic Bemowo i Mokotów zastrzelono trzy osoby, w tym dwóch ważnych żołnierzy Armii Krajowej.

REKLAMA

Kim była Elżbieta Zahorska? Tragiczna historia z Fortu Bema
Kim była Elżbieta Zahorska? Tragiczna historia z Fortu Bema Na mapie Bemowa pojawiła się nowa nazwa, upamiętniająca zamordowaną studentkę.
czytaj
O tym wydarzeniu nie uczy się w szkole, nie pisze powieści, nie kręci filmów. Zabójstwo Ludwika Widerszala oraz Jerzego i Zofii Makowieckich kładzie się długim cieniem na dziejach Polskiego Państwa Podziemnego.REKLAMA

Zabójstwo Widerszala i Makowieckich

Gdyby na podstawie tragicznych wydarzeń z 1944 roku powstał historyczny thriller, najlepiej byłoby rozpocząć go jak u Alfreda Hitchcocka: od trzęsienia ziemi. 13 czerwca, rejon dzisiejszej Górczewskiej w pobliżu powstającej stacji metra Bemowo. Włóczący się po łąkach i zagajnikach chłopak niespodziewanie natyka się na brutalną scenę rozstrzelania. Oto mężczyzna w średnim wieku i roznegliżowana kobieta giną z rąk dwóch młodych... Polaków. Gdyby strzelali Niemcy, nie byłoby w tym niczego wykraczającego poza horror okupacji, do którego chłopak zdążył się już przyzwyczaić. Ale dlaczego strzelali Polacy?

Informacja o tajemniczym wydarzeniu w Górcach wkrótce dociera do warszawskiej komendy Armii Krajowej. Żołnierze podziemia natychmiast łączą zbrodnię z innym morderstwem, do którego doszło tego samego dnia: w kamienicy przy Asfaltowej na Mokotowie zastrzelono dr hab. Ludwika Widerszala - historyka, wykładowcę tajnego uniwersytetu i żołnierza AK. Szybko udaje się ustalić, że mężczyzna zamordowany w Górcach to... przełożony Widerszala, kierownik Wydziału Informacji Biura Informacji i Propagandy AK i przewodniczący podziemnej partii Stronnictwo Demokratyczne, mjr Jerzy Makowiecki. Trzecią ofiarą była żona Makowieckiego. Czwartą mogła być żona Widerszala. Mordercy oszczędzili ją ze względu na bardzo zaawansowaną, dobrze widoczną ciążę.REKLAMA

Polacy zabili Polaków

Śmierć jednego żołnierza Wydziału Informacji byłaby niepokojąca. Śmierć dwóch w ciągu jednego dnia wskazywała na spisek. Dowództwo AK ustaliło, że nazwiska Makowieckiego i Widerszala pojawiły się w anonimowej broszurze, krążącej po Warszawie od 1943 roku i zawierającej nazwiska rzekomych sowieckich agentów, działających w komendzie głównej podziemnej armii.

W lipcu 1944 roku ustalono, że za zabójstwem stoją żołnierze AK z oddziału Andrzeja Popławskiego "Sudeczki", łączącego walkę z Niemcami z pospolitą bandyterką. Okazało się także, że wykonujący "wyrok" na Makowieckich i Widerszalu żołnierze AK byli przekonani, że likwidują sowieckich szpiegów. Decyzja dowództwa mogła być tylko jedna. Popławski został skazany na śmierć i zastrzelony w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego. Ale kto zlecił mu zamordowanie Makowieckiego i Widerszala?REKLAMA

Grupa mafijna w AK

Po zakończeniu II wojny światowej o zlecenie morderstwa oskarżano Narodowe Siły Zbrojne. Według teorii, która była na rękę i komunistycznym władzom, i weteranom AK, Makowieckich i Widerszala zastrzelili żołnierze-nacjonaliści, powiązani w latach 30. z Obozem Narodowo-Radykalnym. Z analizy dokumentów wynika niezbicie, że zbrodni dokonali żołnierze AK, choć "wyrok" nie był autoryzowany przez najwyższe dowództwo.

Dlaczego Makowieccy i Widerszal musieli zginąć? Mniej prawdopodobna teoria, niepodparta żadnymi dowodami głosi, że byli sowieckimi agentami. Teoria bardziej prawdopodobna mówi, że za zabójstwem stała działająca w AK mafijna struktura, na czele której stali Witold Bieńkowski, Władysław Jamontt i Władysław Niedenthal. Historycy ustalili, że wspomniana trójka nie miała zaufania do dowództwa i była gotowa łamać rozkazy, by tropić niemieckich agentów, Żydów-komunistów, a nawet masonów.

Według zeznań płk Józefa Światły, który w 1953 roku uciekł ze stalinowskiej Polski do USA, Bieńkowski był wysoko postawionym sowieckim agentem prowadzonym osobiście przez gen. Iwana Sierowa. Istnieje jednak teoria, że to Światło był sowieckim agentem a jego "ucieczka" do Ameryki - elementem gry wywiadów. Kim więc byli Makowiecki i Widerszal? Jaką wiedzę posiadali? Dlaczego musieli zginąć? Odpowiedzi na te pytania kryją się prawdopodobnie w archiwach niedostępnych dla polskich historyków. Wątpliwości nie ulega jedno: w 1944 roku Armia Krajowa była naszpikowana agentami Stalina, którzy zinfiltrowali ją aż do najwyższych szczebli.

Dominik Gadomski


  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij

14.06.2021 11:33 #Saszka
Audycje Radia Wolna Europa z udziałem J. Światły przyczyniły się do odwilży w Polsce. Zlikwidowano UB, a raczej przemianowano na SB. Sporo agentów straciło pracę podczas tych zmian. Wprowadzono rozdział pomiędzy Armią Radziecką (czerwoną), a Wojskiem Polskim, dodatkowo powszechne były amnestie. Na mocy układu Chruszczow -Gomółka ludzie za czeli wracać z Łagrów na Syberii.
Inną stroną medalu jest hipoteza że J. Światło uciekł na "zachód" na rozkaz I. Sierowa, który zastąpił Berię. Beria miał największą władzę po Stalinie, a przegrał z Chruszczowem wyścig o władzę. Konsekwencją było pozbywanie się ludzi Berii, czyli powszechnie stawianie zarzutów np. szykowania powstania na Ukrainie (mimo że w tym czasie dowództwo OUN-UPA to w większości wieloletni agenci NKWD lub tzw. "użyteczni idioci" prowadzeni przez agentów.Po zmianach w Moskwie, wszędzie szły czystki, a powodów do wymiany kadr dostarczał sprawdzony Sierow,
14.06.2021 11:38 #Lenka1
Tu mówi Józef Światło nagrania w Polskim Radiu - jak ktoś ma czas warto posłuchać nagrań z archiwów.
14.06.2021 11:41 #Dociekliwy 1
Światło na osobliwą postać Witolda Bieńkowskiego rzuca jego dziwne zachowanie we wrześniu 1944 roku, kiedy to na terenach podwarszawskich opanowanych przez wojska sowieckie samowolnie mianował się "delegatem rządu na tereny wyzwolone". Plan ten przygotowany wspólnie z Bolesławem Piaseckim spotkał się z ostrą ripostą premiera Mikołajczyka, który uznał "Kalskiego" za samozwańca. To jednak nie pierwsza jego mistyfikacja. Według Władysława Bartoszewskiego już w końcu 1943 roku zaczął bezprawnie używać tytułu "urzędnika do specjalnych poruczeń pełnomocnika rządu".
W ledwie rysującym się ciągu zdarzeń przed 13 czerwca 1944 roku pewne jest to, że to Bieńkowski podał grupie dywersyjnej "Andrzeja Sudeczki" dokładny adres Makowieckiego, nazwisko, pod którym się ukrywał, oraz najprawdopodobniej również rysopis. W trakcie przesłuchań w 1957 roku przyznał się, że wiedział, iż Makowieccy mieszkali w jego dawnym mieszkaniu w willi przy ulicy Jesionowej 13 *[W literaturze podaje się błędny numer domu - 11, podczas gdy według ustaleń Władysława Bartoszewskiego ponad wszelką wątpliwość zbrodnia została popełniona przy Jesionowej 13.].
14.06.2021 12:27 #Dociekliwy 1
Józef Światło wymienia w audycjach w Wolnej Europie wielu agentów. Podaje kto ich prowadzi, kiedy zostali zwerbowani, w jakich sprawach brali udział. Masa szczegółów. Jan Nowak Jeziorański określił, iż nie chciał aby były UB-ek prowadził audycje w jego Radiu, ale waga sprawy była poważna. Dał się przekonać że ludzie w Polsce powinni wiedzieć jak działał aparat bezpieczeństwa. Historycy oceniali że J. Światło w 90% mówił prawdę - łatwo o innych. W 10% wybielał siebie choć sam tkwił w tym systemie po uszy i tak naprawdę to ciążyło na nim wiele.
15.06.2021 11:45 #Z Warszawy
"Grupa mafijna w AK" "strzelał NSZ" to wszystko dezinformacja NKWD mająca przykryć prawdziwych zleceniodawców. Takich spraw jak ta było wiele.
Po wojnie podejrzenie padło na Witolda Bieńkowskiego jako agenta NKWD prowadzonego przez J. Sierowa. Oficjalnie Bieńkowski za ten mord został usunięty ze ZBOWID-u. Nieoficjalnie Sierow został zdegradowany i pozbawiony praw w ZSRR po ucieczce radiotelegrafisty i szyfranta bodajże Pieńkowa na zachód. Wtedy i Bieńkowski popadł w niełaskę tak jak inni ludzie Sierowa. Bieńkowskiego został wskazany jako agent NKWD w audycji Wolnej Europy.
Te informacje nie maja jednak twardego potwierdzenia w postaci dokumentów ponieważ archiwa ZSRR są tajne, a z wypracowanych kiedyś metod korzysta do dziś Federacja Rosyjska.
W. Bieńkowski już nie żyje. Nie może się bronić, a ma za sobą wszystkim znaną przeszłość w AK. Przedstawione informacje należy traktować jako prawdopodobną hipotezę nie zaś jako fakt poparty dokumentami. Być może kiedyś pojawią się inne informacje oraz dokumenty i historycy będą interpretować całą sprawę inaczej.
15.06.2021 15:38 #1920
Nie można uogólniać, bez i bez dowodow oczerniać AK. Mamy wiele dowodów, że Żydzi polskiego pochodzenia mordowali wybitnych Polaków, jako aparat bezpieczeństwa publicznego UB, będącego pod opieką NKWD. Taka żydowska morderczynią była min.prokurator pułkownik Helena Wolińska, która skazywała wysokich polskich oficerów na śmierć. Później uciekła do Anglii, pr,ed odpowiedzialnością za barbarzyńskie POlonofobistyczne zbrodnie. Takich żydowskich zbrodniarzy było wielu. Żaden nie został rozliczony i nikt o nich "nie chce" pamiętać...
15.06.2021 16:13 #Bono
#1920 to typowy przykład ziejący ogniem do narodu żydowskiego. Powiedz mi czy znasz chociaż jednego Żyda co atakuje Polaków i niszczy miejsca kultu religijnego Polaków? czy któryś został skazany sądowo?
15.06.2021 20:18 #1920
Np.kanalia Rafał Gaweł. Skazany i uciekł. Wolińska uciekła przed sądem, Michnik uciekł przed sądem.... Nie mam czasu takiemu POlonofobistycznemu tlumokowi tłumaczyć. I mam prośbę " POlaku" Nie kalaj na Polaków Ojczyznę i nie rób z siebie publicznie, większego tłumika niż jesteś. Te wszystkie gwiazdki, błyskawice, babcie POLSKIE, KODY i biedne macicę, to kto sponsoruje, żeby demolowania Polskę, kościół i Polski rząd...kosmici z garbatymi nisami?!? Nocna Zmiana, to był rozbiór Polski za reklamówki z dolarami od Eskimosów z Marsa...podobnie, jak JUSTU447
15.06.2021 20:21 #1920
Chcesz POdyskutowac o tym?!?
"Były izraelski dyplomata uważa, że Niemcy nie zbudowaliby obozów koncentracyjnych w Polsce "bez współpracy z polski narodem". "Całe podejście polskiego rządu do Holokaustu jest błędne i ma związek z antysemityzmem, z którego znana jest Polska - napisał na Twitterze Gideon Meir, odnosząc się do wpisu polskiego ambasadora Marka Magierowskiego. Polski dyplomata w mediach społecznościowych komentował sprawę upomnienia Netflixa przez nasz rząd i reakcji na to w izraelskich mediach."
Wyjątkowo kłamliwa, POlonofobistyczna kanalia...
15.06.2021 20:24 #Bono
#1920 A masz gdzieś napisane że to są Żydzi? Nie ośmieszaj się to Polacy Polakom to robią. Frustracja ciebie ogarnia bo atakujesz innych
REKLAMA
15.06.2021 20:54 #1920
Żydowska Nadreprezentacja w UB była konsekwencją nadreprezentacji w ruchu komunistycznym przed wojną
Wyraźna nadaktywność osób pochodzenia żydowskiego w ruchu komunistycznym, często wyolbrzymiana i wkomponowana w rozmaite przesądy, legła u podstaw dość powszechnego funkcjonowania mitu żydokomuny jako jednego z najważniejszych "zagrożeń dla Polski". Stereotypy uległy znacznemu wzmocnieniu w czasie okupacji sowieckiej w latach 1939-1941 r. Wśród Żydów widzieli Polacy tych, którzy poparli Sowietów i skorzystali na sowieckich porządkach, agitatorów i milicjantów, zdrajców i kolaborantów.Kiedy w 1944 r. komuniści przystąpili do budowy nowego systemu, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) musiało znaleźć się pod pełną kontrolą zaufanych komunistów. Zdecydowana większość pochodziła z KPP, toteż w kierownictwie bezpieki znalazło się wielu Żydów. Profesor Paweł Śpiewak pisze, że odgrywali oni rolę janczarów. Byli izolowani od reszty społeczeństwa, znienawidzeni, do tego obcy etnicznie, skazani zawodowo i życiowo na aparat, w którym pracowali.
Wielu z nich urosło do symboli stalinowskiego systemu represji i zbrodni. Należą do nich Mieczysław Mietkowski (Mojżesz Bobrowicki), Salomon Morel, Roman Romkowski (Natan Grynszpan-Kikiel) czy Józef Różański (Goldberg) - psychopatyczny oprawca, funkcjonariusz NKWD jeszcze w czasach sowieckiej okupacji. Mózgiem wielu operacji bezpieki i osobą niezwykle wpływową była dyrektor Departamentu V MBP Julia Brystiger. Jednym z najbrutalniejszych morderców, którzy w latach 50. pacyfikowali białostockich chłopów, był płk Józef Czaplicki (Izydor Kurc), który ze względu na prześladowania żołnierzy Armii Krajowej został w bezpiece ochrzczony wielce znaczącym przezwiskiem Akower. Ruchem komunistycznym zajmował się Departament X MBP kierowany przez Anatola Fejgina. Jego zastępcą był późniejszy słynny uciekinier na Zachód płk Józef Światło (przed wojną szewc.
Dla przeciętnego obywatela Żydzi zniknęli z okolicy, za to masowo pojawili się w strukturach nowej władzy, no i oczywiście w bezpiece. To znów wzmacniało stereotyp żydokomuny przybierający niekiedy postać "żydobezpieki". Żydzi stawali się wszechobecni i wszechpotężni, rządzili Polską. W latach 40. na warszawskiej ulicy na pytanie: "Jaka jest najważniejsza partia w Polsce?" padała odpowiedź: "Bermanówna".
Towarzysz "Wiesław" został odsunięty od władzy, a potem uwięziony. Za swój los w znacznej mierze obarczał bohaterów listu. Kiedy w 1956 r. wrócił do władzy, rozprawił się z Bermanem, Hilarym Mincem i innymi swoimi wcześniejszymi przeciwnikami. Do więzienia trafiło też kilku wysokich funkcjonariuszy MBP żydowskiego pochodzenia: Romkowski, Fejgin i Różański.
Chyba najdokładniejsze dane na interesujący temat podał dr Krzysztof Szwagrzyk w "Biuletynie IPN" w 2005 r. Ustalił, że z 450 osób pełniących w latach 1944-1954 wysokie funkcje w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego (od naczelnika wzwyż) było 167 osób pochodzenia żydowskiego
15.06.2021 21:11 #1920
Bono...Masz tu Sąd twierdzi,i, że złodziej i kanalia antypolska Rafał Gaweł to żyd i oszust...
Proszę, nie proboj z NAMI POLAKAMI walczyć, bo złamanego grosza od NAS nie dostaniesz,
"Rafał Gaweł, kryminalista, a zarazem fundator Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych 28 kwietnia 2021 roku przegrał w sądzie z Jackiem Międlarem z procesie z powództwa cywilnego. Proces został wytoczony przez samego Gawła. Skazany na dwa lata pozbawienia wolności na oszustwa i ścigany listem gończym Gaweł, poczuł się urażony publikacją redaktora naczelnego wPrawo.pl, w którym ten wskazał, że Gaweł to "żyd", "oszust", "antypolonita" i poddał pod wątpliwość czy czy ma "żółte papiery", na które uskarżał się sam Gaweł, twierdząc, że "leczy się psychiatrycznie" i w sprawie którego był badany przez biegłych psychiatrów. Fundator OMZRiK domagał się zapłaty 50 tys. złotych i przeprosin - pierwotnie w Gazecie Wyborczej, a potem na portalu wPrawo.pl. Sąd odrzucił powództwo Gawła w całości i wyraźnie wskazał, że Jacek Międlar jest dziennikarzem, a publikowane przez niego informacje na temat Gawła to fakty udowodnione przez publicystę oraz dostępne w aktach postępowania karnego, w którym fundator OMZRiK został skazany na dwa lata więzienia. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd przejechał się po Gawle niczym walec po świeżym asfalcie. Jak wyrok się uprawomocni, za procesowe pieniactwo Gaweł będzie musiał zapłacić Jackowi Międlarowi 4337 złotych."
15.06.2021 23:00 #Bono
poLAKU ! Właśnie przez takich jak ty nigdy nie dojdzie między nami narodami do porozumienia a polska będzie marginalizowana na arenie światowej.
15.06.2021 23:05 #Bono
A za Pana Gawła będziecie jeszcze przepraszać. Wolne Sądy i prawda zawsze wygrywa. Mam nadzieję że sędzia Tuleya będzie ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie Polski 2050 i was rozliczy!
16.06.2021 08:15 #1920
Właśnie...z waszego powodu z waszego perfidnego nastawienia do narodu polskiego, nie będzie między nami zgody. Miłość do Niemców I nienawiść do Polaków w rocznicę wyzwolenia obozu w Oświęcimiu, obchodzona wspólnie z Niemcami, bez Polaków w Izraelu, wskazaliście, że nie jesteście godni aby z wami dyskutować. Za 1 USD sprzedacie najlepszego przyjaciela, bo tak czynią obludnicy. Za bardzo zaczęliście rozliczać Polaków, kościół, ksierzy, rząd Polski i prezydenta RP, ale sobie i rabinom nic nie macie do zarzucenia. Jeśli my was nie rozliczamy, to i wy przestańcie. Skąd wiecie, czy w przyszłości nie będziecie nas znowu potrzebować?!? Wasze rakiety amerykańskie w bazie Izrael, najbardziej grożą wam... To, co zrobiliście z naszą Ojczyzna PO Nocnej Zmianie, jest niewybaczalne i tylko ograniczony lub zaślepiony POlaczek nie wie, jak Żydzi niszcza Polskę I plują jadem na Polaków. Właśnie Pan Ziobro z takimi waszymi agentami, jak min Tuleya porządek musi zrobić, bo nie może być tak, że żyd na przejściu dla pieszych robi z Polki kalekę a wasi agenci w polskich sądach nie tylko uniewinniają, ale też oczyszczają z zarzutów. Takimi wyrokami dajecie światu jasny obraz, że jesteście obludnikami. Te wasze KODy, LGBT, Babcie SBeckie i macie z SSmanskimi blyskaeicami na mordzie, to działanie perfidny. Chcielibyście w Polsce przejąć władze i kraść na maksa, dyskryminując Polaków. Nie przyszło wam do tych zakutych koszernych łbów, żeby z Polski zrobić Szwajcarię i godnie wspólnie żyć...
16.06.2021 08:23 #1920
Wyjątkowo perfidny kanalia żydowska i POlonofob, Zzamiast budować dobre stosunki z Polakami, jeździ po świecie i fałszuje historie, jak to Żyd...tfuuu
"W kwietniu tego roku Prokuratura Okręgowa w Katowicach przesłuchała Jana Tomasza Grossa w ramach śledztwa dotyczącego publicznego znieważenia narodu polskiego. Chodzi o stwierdzenie, że: "Polacy w trakcie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców", zawarte w artykule Grossa. Z kolei polskie MSZ ma przekazać prezydentowi Andrzejowi Dudzie swoje stanowiska ws. możliwości odebrania Janowi Tomaszowi Grossowi państwowego orderu." Dać Żydowi order lub Nobla, to będzie pluł jadem...POd czlowiecenstwo narodu przeklętego przez wszelkie narody i przez Boga?!?
16.06.2021 12:11 #Bono
Ty #1920 chyba bardzo chcesz poznać Pana Gawła i jego organizację to mogę ci to ułatwić.... Za dużo chyba zarabiasz to możesz karę zapłacić parę tysięcy za znieważanie... A księża pisze się przez Ż a nie przez RZ katoliku
16.06.2021 15:51 #1920
Wybaczam ci biedny, zagubiony w tym świecie człowieku. Spodziewałem się, że zaproponujesz coś, co zacznie nas koncu łączyć, ale powtarza się wasz stereotyp...kasa, kasa ponad wszystko....
Jeśli nie wiesz, jak z innymi ludźmi żyć, to po prostu nasladuj innych, nie rób tego, innym, co tobie nie miłe. To nie jest takie trudne, wystarczy chcieć bardzo zrobić coś dobrego dla innych. Niech cię Bóg błogosławi i da spokój twojej biednej Duszy...
16.06.2021 16:46 #Bono
Mnie też chyba poniosło. Też mi wybacz różnimy się zdaniem, ale żyjemy pod jednym dachem.
16.06.2021 17:17 #1920
Przepraszam Ciebie. Dla mnie jesteś jak brat. Obaj jesteśmy Polakami i na jednej ziemi żyjemy, dbajmy o Nią i o siebie. Powinniśmy wszelkie urazy odsunąć za siebie i nie wracać do tego, co było. Marzę o silnej Polsce i dbających o Nią Polakach, nie zależnie od wszystkiego, co nas próbuje dzielić... Bądź zdrow
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Winter Sale do -60%
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA