Zamknięcie Głębockiej zrujnowało okolicę! List i odpowiedź burmistrza
21 lutego 2014
Kilka tygodni temu zgłosiłem do zarządu naszej dzielnicy uwagi dotyczące organizacji inwestycji kanalizacyjnej na Głębockiej. Pisałem, że przygotowanie do tej poważnej operacji jest skandaliczne!
Ta wiejska droga zamieniła się w "Marszałkowską" na skutek nieprzemyślanej "urbanizacji" tej części dzielnicy. Bloki, bloki, bloki i żadnych inwestycji w infrastrukturę. Zamknięcie Głębockiej zrujnowało system komunikacyjny.
Czy po pracach kanalizacyjnych zbudują Głębocką jak należy?
Zamknięcie 200-metrowego odcinka ulicy Głębockiej daje mocno w kość mieszkańcom wschodniej Białołęki. Do końca maja to się nie zmieni. Mieszkańcom pozostaje stanie w korkach. Co dalej? Czy jest szansa na to, że Głębocka zostanie poszerzona i będzie miała porządne chodniki oraz ścieżkę rowerową?
Piesi z dużego obszaru ulicy zostali pozbawieni dostępu do autobusów i są zmuszeni do odbywania kilometrowych spacerów, co dla osób starszych - często obarczonych ciężkimi zakupami - stanowi poważny problem.
Na nowej pętli 527 nie wytyczono przejść dla pieszych, a ruch jest tu olbrzymi. Niedbałe oznakowanie objazdu stwarza problemy z pierwszeństwem przejazdu dla samochodów. Już zdarzył się tu wypadek. Gdyby pomyślano o pieszych, można było znaleźć miejsce na pętle np. vis-a-vis kościoła - a więc w połowie drogi. A może trzeba było pomyśleć o linii okrężnej (Głębocka, Berensona, Skarbka z Gór, Głębocka), by umożliwić dojazd do przystanków. Są przecież w eksploatacji małe autobusy albo mikrobusy. Tymczasem ani ładu, ani składu! A przecież tyle było czasu na przygotowanie tej wymuszonej inwestycji.
Zarząd dzielnicy "załatwił" moje propozycje metodą "kelnera z peerela"! Wysłał moje pismo do miejskiej komunikacji i miejskich drogowców.
Janusz
Co na temat utrudnień na Głębockiej oraz planowanych zmian w okolicy mówią władze dzielnicy?
Przypominam, że wszelkie interwencje mieszkańców, które wpływają do urzędu dzielnicy w związku z budową kanalizacji w ulicy Głębockiej są przekazywane do zarządcy drogi, a więc do Zarządu Dróg Miejskich oraz do inwestora tj. do MPWiK S.A. Zarząd Dzielnicy na bieżąco kontroluje stan ulic dzielnicowych, którymi odbywa się obecny objazd Głębockiej i w razie konieczności zleca ich naprawy.
Chcemy jednocześnie podkreślić, że władze dzielnicy od wielu miesięcy starały się o dodatkowe pieniądze na budowę ul. Kartograficznej - od budowanej szkoły do ul. Jasiniec. Możemy spodziewać się, że na początku marca miejscy radni wyrażą zgodę na przekazanie funduszy. Jeśli tak się stanie, ulica zostanie wybudowana jeszcze w tym roku.
Budowa ulicy Kartograficznej na tym odcinku znacznie ułatwi dojazd do nowej szkoły mieszkańcom zamieszkałym na wschód od ulicy Głębockiej, bowiem pieniądze na budowę fragmentu od Głębockiej do szkoły dzielnica już ma. Na wniosek zarządu dzielnicy MPWiK rozpocznie kolejne etapy budowy kanalizacji w ul. Głębockiej dopiero po powstaniu całej ulicy Kartograficznej.
Nie wyobrażam sobie, aby dojazd do nowej szkoły, w trakcie remontu na Głębockiej odbywał się tylko ślepym odcinkiem ulicy Kartograficznej - od strony ulicy Głębockiej. Po oddaniu szkoły ruch w tym rejonie będzie większy niż teraz, dlatego zależy nam na jak najszybszym zakończeniu budowy Kartograficznej.
Co ważne, po interwencji zarządu dzielnicy, Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął projektowanie przebudowy ulicy Głębockiej wraz chodnikami, zatokami autobusowymi i odwodnieniem. Oznacza to, że prawdopodobnie po zakończeniu kolejnego etapu budowy kanalizacji w ul. Głębockiej, planowanego na 2015 r., możemy spodziewać się kompleksowej przebudowy tej ulicy.
Należy także dodać, że wybudowana już w 2013 r. droga dojazdowa (wraz z chodnikiem i zatokami autobusowymi) do budowanego terenu sportowo-rekreacyjnego w pobliżu ul. Magicznej jest elementem budowy przedłużenia ul. Skarbka z Gór i jej połączenia z ul. Jesiennych Liści - co powinno nastąpić nie później niż w ciągu najbliższych dwóch lat. Tym bardziej że przy tej właśnie ulicy w latach 2014-2017 powstanie ośmiooddziałowe publiczne przedszkole z grupami żłobkowymi dla dzieci w wieku 0-3 lat.
Jeszcze w tym roku powstanie ul. Współczesna z chodnikiem, nawierzchnią bitumiczną i odwodnieniem. Pieniądze na ten cel zostały zarezerwowane w budżecie, a inwestycja jest w trakcie realizacji. Oznacza to, że po zakończeniu budowy kanalizacji na Głębockiej mieszkańcy tej części Białołęki otrzymają układ drogowy, który będzie lepiej dostosowany do ich rzeczywistych potrzeb.
Piotr Jaworski
burmistrz Białołęki