REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zaległe OC

  30 marca 2010

W spadku po rodzicach odziedziczyłem samochód. Od 1994 r. nie było płacone za niego ubezpieczanie OC. Ojciec zmarł w 1994 r., a matka w 2008 r. i tym roku nabyłem już prawo własności do samochodu. Czy muszę zapłacić ubezpieczenie za okres od 1994 r. czy od tego roku? Jak to prawnie wygląda?

REKLAMA


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
W przedstawionym przypadku kluczowe będą prze-pisy obowiązujące w momencie nabycia samochodu w drodze dziedziczenia po spadkodawcy w 1994 roku (ewentualnie aż do 2000 roku). Nie zawarto tu infor-macji dotyczących przeprowadzenia spadku, jednak należy założyć, że prawdopodobnie matka Czytel-nika została właścicielką pojazdu w wyniku dziedzi-czenia po mężu. Zgodnie z ówczesnymi przepisami w drodze dziedziczenia pojazdu mechanicznego już za-rejestrowanego, na jego nabywcę przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z umowy ubezpiecze-nia OC. Umowa ta ulegała jednak rozwiązaniu po upływie 30 dni następujących po dniu nabycia pojaz-du przez nowego właściciela, nie później jednak niż:
  • z dniem zarejestrowania pojazdu na nabywcę,
  • z chwilą zawarcia przez nabywcę nowej umowy ubezpieczenia OC,
  • z końcem okresu, na jaki umowa została zawarta.
Wobec faktu, że matka Czytelnika nabyła w drodze dziedziczenia pojazd, a następ-nie nie zawarła nowej umowy ubezpieczenia OC, należy uznać, że umowa ubezpie-czenia została w myśl powyższych przepisów rozwiązana. W momencie kiedy Czy-telnik nabył pojazd w wyniku dziedziczenia po matce, nie obowiązywały go przepisy dotyczące automatycznego przedłużenia ubezpieczenia OC, dlatego że ubezpiecze-nie OC zawarte przed 1994 rokiem w myśl ówczesnych przepisów zostało rozwią-zane, zatem nie mogło też ulec przedłużeniu, a od 1994 roku żadne kolejne ubez-pieczenie OC nie zostało zawarte.

Na Czytelniku nie ciąży zatem obowiązek zapłaty ubezpieczenia OC od 1994 roku, zwłaszcza że z opisanego przez Pana przypadku nie wynika, aby poprzedni właściciel pojazdu był wzywany do zapłaty ubezpieczenia OC przez jakiekolwiek to-warzystwo ubezpieczeniowe, uprawniony organ lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwa-rancyjny. Czytelnik powinien zatem zapłacić ubezpieczenie OC pojazdu jedynie od momentu ponownego zawarcia umowy ubezpieczenia.

dr Michał Kuliński

Obecnie obowiązujące przepisy: zgodnie z art. 28 Usta-wy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, umowa ubez-pieczenia OC posiadaczy pojazdów przedłuża się auto-matycznie na kolejny okres 12 miesięcy, jeżeli nie zo-stanie wypowiedziana przez ubezpieczającego najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu jej obowiązywa-nia.

Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 022 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl.
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa".

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# janka23

10.02.2015 17:23

Takie sytuacje wymagają pomocy prawnika. Ubezpieczenie oc jest obowiązkowe: http://wypowiedzenieoc.com.pl/ Jednak jeśli do tej pory pojazd był nieużywany, na obecnym właścicielu nie ciąży obowiązek zapłaty, gdyż nawet to nie on zawierał umowę oc i to nie na niego przychodziły ewentualne wezwania do zapłaty.

# martens

20.12.2019 08:39

Niestety musimy pamiętać o terminach zapłaty za ubezpieczenie. Jeżeli zapomnimy niestety zostaną nam naliczone odsetki, które będziemy musieli zapłacić. Ja raz na rok płacę polisę na życie oraz OC pojazdu. Wszystko sobie sam wykalkulowałem na https://rankomat.pl/, nie dajmy nabić się w butelkę i sprawdzajmy, porównujmy ze sobą oferty. Nam wyszło, ze zarówno polisa na życie jak i ubezpieczenie pojazdu mamy w jednej firmie.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe