REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zakorkowane refleksje

  9 listopada 2002

Internauci spotykający się na stronie "Echa" rozważają blaski i cienie dojazdu z Tarchomina i Nowodworów do Śródmieścia. Wiadomo, że w godzinach szczytu najciaśniej jest na Modlińskiej.

REKLAMA

Główna sztuka polega więc na tym, żeby jak najpóźniej włączyć się do potoku pojazdów przebijających się mozolnie przez tę arterię. Wielu kierowców korzysta z biegnącej równolegle do Modlińskiej ul. Myśliborskiej. Najpóźniejszy moment włączenia się w Modlińską to ul. Dorodna i Konwaliowa. Tu pojawia się wąskie gardło i korki do wjazdu. Tu wychodzi na jaw kultura kierowców lub jej brak.

- Na Dorodnej robi się korek, który jednak dosyć sprawnie podąża do Modlińskiej. Co jakiś czas jednak obserwuje się, że jakiś rajdowiec wyskakuje z kolejki i omija czekających jadąc pod prąd - stwierdza ze zgrozą uczestnik forum "Echa". Inni potwierdzają, że sytuacje takie zdarzają się coraz częściej. To nie tylko denerwuje kierowców czekających cierpliwie na swoją kolejkę, ale także stwarza ryzyko wypadku lub kolizji. Wszystko zaś z czystej głupoty i chęci zaoszczędzenia kilku minut kosztem innych kierowców.

Kolejne częste przewinienie, szczególnie krytykowane przez samochodziarzy, to skręcanie w prawo z pasa dla jadących na wprost i wjeżdżanie na most Grota. Manewr ten wykonują kierowcy, którzy pragną ominąć kilkadziesiąt pojazdów wolno sunących ku ślimakowi. Po prostu wyjeżdżają z szeregu, by po przemknięciu kilkuset metrów ponownie się w niego wbić wymuszając wpuszczenie przez któregoś z uczciwych i nie łamiących przepisów użytkowników drogi.

Cóż, kultura na drogach jest u nas fatalna i nic raczej nie zapowiada zmiany. Bardzo różnimy się pod tym względem na niekorzyść od innych krajów europejskich. Zmiana to raczej kwestia mentalności niż restrykcyjnej pracy policji. Trzeba raczej dążyć do zmiany przyczyny niż zajmować się wyłącznie skutkami. Na pewno jednak kierowcy nie byliby tak znerwicowani, a niektórzy bezczelni, gdyby nie fatalny stan nawierzchni i po prostu brak dogodnych połączeń komunikacyjnych wewnątrz miasta. Białołęczan przybywa niemal z dnia na dzień i tak będzie przynajmniej jeszcze przez kilka następnych lat. Powstają przecież wciąż nowe osiedla na Nowodworach. Na poważne rozluźnienie korków możemy liczyć dopiero wówczas, gdy zostanie oddany do użytku most Północny, który połączy Białołękę z Bielanami. Być może stanie się to za kadencji najbliższego prezydenta Warszawy. Niezależnie od tego, kto nim zostanie będzie miał ambicje zbudowania mostu. Panom Kaczyńskiemu lub Olechowskiemu przyda się taki "pomnik" w przewidywanej kampanii na prezydenta RP.

Jeżeli będzie, jak to się mówi, wola polityczna, to znajdą się także pieniądze i most mógłby być teoretycznie gotów w ciągu dwóch lat. Czego wszystkim mieszkańcom Białołeki serdecznie życzymy.

Gerard Cisowski

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA