REKLAMA

Targówek

bezpieczeństwo »

 

Zacisze pod okiem kamer? "Mniej wypadków i przestępczości"

  26 czerwca 2017

alt='Zacisze pod okiem kamer? "Mniej wypadków i przestępczości"'

Monitoring wizyjny mógłby uczynić życie mieszkańców bardziej bezpiecznym. Projekt czeka na głosy.

REKLAMA

Zacisze stało się przedmiotem zainteresowania kryminalistów. Liczba włamań i napadów rośnie. Nie ma tygodnia, a często dnia, by gdzieś nie zawył alarm. Jednocześnie z powodu budowy metra wzmógł się ruch tranzytowy - wiele osób próbuje w ten sposób omijać korki. Do tego dodajmy brak skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, co powoduje, że przechodzenie przez jezdnię staje się aktywnością coraz bardziej ryzykowną. Czy taki obraz Zacisza, a zwłaszcza jego południowo-zachodniej części, jest zgodny z rzeczywistością? Być może. W każdym razie tak przedstawia to autor pewnego pomysłu, który ma uczynić życie mieszkańców osiedla bardziej bezpiecznym.

Założeniem projektu dopuszczonego do głosowania w budżecie partycypacyjnym jest montaż monitoringu wizyjnego. Całkowity koszt to 150 tysięcy, roczna eksploatacja: 43 tys. zł. Kamery stanęłyby na skrzyżowaniach: Mostek Nad Strugą z ulicą Łokietka, ulicy Gilarskiej z Samarytanka oraz Jórskiego z Łokietka.

- Te trzy punkty obejmą główne drogi dojazdowe do Szkoły Podstawowej nr 52, zwiększając tym samym bezpieczeństwo małych mieszkańców dzielnicy. Kamery powinny być wysokiej jakości o szerokim polu widzenia, z możliwością zapisu obrazu na rejestratorach zainstalowanych w Centrum Wizyjnym - tłumaczy autor projektu dodając, że monitoring wizyjny jest w Polsce stosowany powszechnie. Posiada go ponad 85% miast powiatowych.

"Nie jest tak źle"

Radny z Zacisza Jędrzej Kunowski do pomysłu podchodzi ostrożnie, ale sprawy nie skreśla. - Myślę, że jeśli chodzi o poziom przestępczości, to w tym rejonie bardzo źle nie jest. Z drugiej strony mamy na przykład problem z ciężarówkami, które notorycznie wjeżdżają w osiedlowe uliczki. System monitoringu na pewno by pomógł w namierzaniu łamiących przepisy - ocenia radny. Policja na naszą prośbę sprawdziła, jak kształtuje się statystyka zagrożeń na obszarze, który zostałby objętym monitoringiem. Analiza dotyczyła najpoważniejszych zdarzeń odnotowanych w latach 2015-2017, w tym kradzieży, kradzieży z włamaniem i pobić. Liczba takich incydentów wyniosła niewiele ponad dwadzieścia - trudno jednoznacznie wyrokować, czy obszar faktycznie jawi się jako wyjątkowo niebezpieczny. Przedstawicielka policji uważa jednak, że monitoring wizyjny z całą pewnością jest rozwiązaniem wartym rozważenia.

- Z punktu widzenia skuteczności naszej pracy instalacja kamer byłaby jak najbardziej wskazana. Są bardzo pomocne, choćby na etapie ustalania dokładnego przebiegu zdarzeń czy identyfikacji sprawców. Dlatego tego typu inicjatywy zawsze będziemy popierać - mówi Agata Halicka z policji na Targówku. Czy rozwiązanie uzyska poparcie samych mieszkańców - okaże się wkrótce. Głosowanie trwa do 30 czerwca - na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl oraz w urzędach dzielnic.

(AS)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe