REKLAMA

Targówek

Przestrzeń publiczna

 

Dekomunizacja na Zaciszu. Ulica Reichera zmieni nazwę

  23 czerwca 2017

alt='Dekomunizacja na Zaciszu. Ulica Reichera zmieni nazwę'

Do końca lipca trwają konsultacje w sprawie nowych nazw dwunastu warszawskich ulic i... lekcja historii XX wieku.

REKLAMA

Czy osoby, które walczyły przeciwko Polsce w XX-wiecznych wojnach, powinny być patronami ulic w polskich miastach? Zdaniem Sejmu, Senatu i prezydenta - nie. Ustawa nakazująca zmianę takich nazw została przyjęta w ubiegłym roku bez żadnego głosu sprzeciwu. Pierwotnie mówiło się, że patronami ulic przestaną być w tym roku Henryk Sternhel, Jadwiga i Witold Kokoszkowie, Mieczysław Ferst i Gustaw Reicher. Ostatecznie Rada Warszawy skierowała do konsultacji tylko jedną z ulic: Reichera.

Kim był?

Gustaw Reicher (1900-1938) zainteresował się komunizmem już jako nastolatek. Gdy w Rosji wybuchła rewolucja, przedostał się tam na własną rękę, wstąpił w szeregi bolszewików i po odbyciu szkolenia wrócił do Polski, by działać w piątej kolumnie podczas rosyjskiej inwazji. Trafił do więzienia, ale wkrótce odzyskał wolność w ramach wymiany więźniów. Drugi i trzeci przyjazd do ojczyzny w roli komunistycznego agitatora także skończyły się dla Reichera uwięzieniem i... kolejnymi powrotami do Moskwy.

- W kolejnych latach działał na terenie Berlina - informuje Instytut Pamięci Narodowej. - Należał do najbardziej oddanych Stalinowi funkcjonariuszy Kominternu. Po dojściu Hitlera do władzy Reicher opuścił Niemcy. W latach 1934-1937 przebywał w Pradze, w której także funkcjonował kominternowski punkt łączności. Później skierowano go do ogarniętej wojną domową Hiszpanii.

Prosto z Hiszpanii Reicher został wezwany do Moskwy, gdzie trwał rozpętany przez Stalina terror. W ramach "czyszczenia" szeregów partii dyktator masowo podpisywał wyroki śmierci na komunistów, wobec których nie miał zaufania. Reicher został skazany "za szpiegostwo", zamordowany i pochowany w anonimowym grobie w 1938 roku.

Wstąp do księgarni

Przed nami wymiana dokumentów

Propozycje nowych nazw ulicy można zgłaszać na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl lub za pomocą papierowego formularza, dostępnego w wydziale obsługi mieszkańców urzędu dzielnicy. Konsultacje potrwają do końca lipca, zaś Rada Warszawy ma czas na przegłosowanie zmiany nazwy do 1 września.

Dla mieszkańców nowa nazwa będzie oznaczała konieczność wymiany takich dokumentów, jak dowody osobiste, prawa jazdy i dowody rejestracyjne pojazdów. Zostanie ona sfinansowana z budżetu miasta, podobnie jak aktualizacja danych firm jednoosobowych czy zezwoleń na handel alkoholem. Samorząd nie będzie jednak płacić za wymianę tabliczek adresowych na budynkach.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# monn

23.06.2017 04:43

glupota tej ekipy jest zdumiewajaca.NIKT nie pyta zwykłych ludzi,wszystko narzucają im odgornie

# Zmień nazwę

23.06.2017 09:20

A po co pytać, komuniści i ich zwolennicy nie powinni się wypowiadać w takich sprawach.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA