REKLAMA

Żoliborz

zabytki »

 

Niezwykłe mozaiki na Żoliborzu

  1 marca 2024

alt='Niezwykłe mozaiki na Żoliborzu'
Dekoracje naścienne Rechowiczów w dawnej Wielobranżowej Szkole Rzemiosł, źródło: mwkz.pl

Dawna wielobranżowa Szkoła Rzemiosł przy ul. Felińskiego jest jednym z najbardziej wyróżniających się budynków oświatowych, jakie powstały w latach 60. ubiegłego wieku w Warszawie. Unikalności dodają mu mozaiki wykonane przez Gabriela i Hannę Rechowiczów.

REKLAMA

O mozaikach Rechowiczów w dawnej Szkole Rzemiosł przy ulicy Felińskiego 13 opowiadał na swoim Facebooku prof. Jakub Lewicki, który jako mazowiecki konserwator w 2019 roku wpisał budynek do rejestru zabytków.

Mozaiki w Warszawie

Wzniesienie budynku wpisywało się w szeroką akcję powstawania nowych budynków szkolnych, jakie budowano w latach 60. Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać! Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać!
Kredyt gotówkowy online może wspomóc Cię w realizacji różnych planów - dzięki otrzymanej gotówce możesz pokryć koszty remontu czy naprawić samochód. O wsparcie finansowe z banku możesz ubiegać się na różne sposoby, także przez internet. O czym musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy online? W jaki sposób przygotować się do złożenia wniosku?
XX wieku z okazji "tysiąclecia państwa polskiego". Jednak budynek szkoły przy ul. Felińskiego 13 różni się od innych budynków oświatowych, jakie wznoszono w owym czasie.

Architekt Mieczysław Gliszczyński, będący projektantem gmachu, przykładał dużą wagę do uzupełniania architektury elementami plastycznymi. Uwzględniał obecność dekoracji i wystroju wnętrz już na etapie wstępnej koncepcji. Nawiązywał współpracę z wybranymi plastykami i zlecał im aranżację konkretnych pomieszczeń czy płaszczyzn. Przy realizacji projektu Szkoły Rzemiosł Gliszczyński powierzył wykonanie kompozycji ściennych Gabrielowi i Hannie Rechowiczom, którzy wykonali kompozycje obejmujące malarstwo naścienne zlokalizowane we wnętrzu stołówki i na ścianach dwóch klatek schodowych oraz mozaiki usytuowane na jednej ze ścian holu i na ścianie szczytowej gmachu od strony ul. Zajączka. Za powyższą realizację autorzy otrzymali w 1969 roku nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

- Szkoła Rzemiosł miała świadczyć nie tylko o umiejętnościach lokalnych rzemieślników, ale także jest jednym z najbardziej efektownych budynków szkolnych wzniesionych wówczas w Warszawie - uważa prof. Jakub Lewicki.

Kup bilet

Rechowiczowie związani z Warszawą

Jak przypomina portal culture.pl, Gabriel i Hanna Rechowiczowie poznali się w czasie wojny, ale na dobre ich ścieżki życiowe przecięły się w powojennym Paryżu, gdzie Gabriel Rechowicz trafił po walkach w powstaniu warszawskim, aresztowaniu i służbie w armii amerykańskiej. W stolicy Francji oboje studiowali, jednak w 1947 roku wrócili do Polski i zaczęli plastyczne studia w Trójmieście. Niemal całe życie zawodowe związani byli jednak z rodzinną Warszawą.

W stolicy Gabriel Rechowicz nawiązał współpracę z architektami, wykonując wielkoformatowe dekoracje ścienne. Stworzył własną technikę i rozpoznawalny styl. Zazwyczaj inkrustował malarstwo prostymi materiałami: kamieniami i szkłem czy metaloplastyką. W jego pracach dają się rozpoznać inspiracje stylistką malarzy surrealistycznych oraz popularnym od lat 50. informelem. Z abstrakcyjnych, organicznych materii wyłaniają się często rozpoznawalne, bajkowe motywy, rachityczne drzewka i gałęzie, rzadziej postacie. Wszystkie ważniejsze realizacje Rechowicz konsultował z żoną.

"Trudno wyobrazić sobie twórczość Gabra bez niej - i odwrotnie" - pisze Klara Czerniewska, autorka monografii małżeństwa - chociaż trzeba też zaznaczyć, że żona grała w tym tandemie drugie skrzypce. Pierwsze zamówienia na dekoracje architektoniczne pochodziły od zaprzyjaźnionych architektów, małżeństwa Marii i Kazimierza Piechotków, dla których Rechowiczowie pod koniec lat 50. zaprojektowali wystrój klubokawiarni w Instytucie Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich. Gabriel Rechowicz był współautorem wraz z Piechotkami placu zabaw na osiedlu Bielany II. Najważniejszym dziełem Rechowiczów są jednak częściowo zachowane do dziś dekoracje w warszawskim Domu Chłopa. W 1962 roku we współpracy z Edwardem Krasińskim Gabriel Rechowicz opracował wystrój baru Frykas. Mieścił się on w nowo wybudowanym Supersamie projektu Jerzego Hryniewieckiego, zburzonym w 2006 roku. W sumie na przestrzeni około 30 lat Rechowiczowie wykonali kilkadziesiąt tego typu realizacji, wpisując się w architekturę późnego modernizmu w PRL.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA