Zabawa z klockami: nauka nigdy nie była tak przyjemna
29 kwietnia 2013
Piramida Cheopsa, Wiszące Ogrody Semiramidy, platformy wiertnicze, zabytkowe spichlerze, lodowy zamek królowej śniegu - to tylko niektóre z budowli wykonanych przez uczestników zajęć "Lego Klocki - Twórcze Budowanie". Udowadniają, że z niepozornego materiału, jakim jest popularna zabawka, można zbudować prawdziwe dzieła sztuki.
- Cztery lata temu, gdy byłam na urlopie wychowawczym z moim młodszym synkiem, miałam dużo czasu na rozmyślanie. Wpadłam wtedy na pomysł zajęć twórczego myślenia na bazie klocków Lego. Kupiłam w hurtowni całą górę klocków i przez rok pracowałam z dziesięcioosobową grupką kolegów mojego starszego syna Krzysia. Po kilku miesiącach chciałam zrezygnować z tych zajęć, ale mój syn bardzo je polubił i ze względu na niego postanowiłam, że się nie poddam - opowiada.
Po chwilach zwątpienia przyszedł czas na prawdziwe sukcesy. Na zajęcia zapisuje się coraz więcej uczestników, opracowano profesjonalny program dla dwóch grup wiekowych: przedszkolaków i dla klas 1-3 szkoły podstawowej.
Nauka przez zabawę
Zajęcia "Lego - Twórcze Budowanie" to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim rozwijanie pamięci i wyobraźni. Dzieci mogą poczuć się jak wynalazcy, nauczyć pracy zespołowej i rozwinąć umiejętności konstruktorskie. Bardzo często uczestnicy budują z klocków obiekty istniejące w rzeczywistości, takie jak Piramida Cheopsa czy Wiszące Ogrody Semiramidy, dzięki czemu poznają odległe zabytkowe obiekty. Na zajęcia zapisują się również dziewczynki. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ dzięki temu możemy budować zamki i księżniczki - mówi Iwona Kalaman. Dzieci przez zabawę poznają trudne zagadnienia z dziedziny geografii, historii, mechaniki, biologii i astrologii.
Coraz więcej dziewczynek
W zajęciach może uczestniczyć każde dziecko, które ukończyło cztery lata.
- Trzy lata temu, gdy rozpoczynałam swoją przygodę z klockami Lego, na zajęcia przychodzili tylko chłopcy. Od roku to się zmieniło i zapisują się również dziewczynki. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ dzięki temu możemy budować zamki i księżniczki - śmieje się pani Iwona.
Dodaje, że kilka miesięcy temu powstał pomysł, aby stworzyć grupę "Tata Lego", niestety jest zbyt mało odważnych ojców... Najważniejszą nagrodą dla instruktorów jest zadowolenie dzieci, które z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania.
- Moje dziecko codziennie pyta, czy dziś idzie na zajęcia z Lego. Jestem szczęśliwa, gdy widzę radość córki po każdych zajęciach - opowiada mama pięcioletniej Natalki.
Zajęcia odbywają się w Bemowskim Centrum Kultury, wszystkie osoby chętne, które chciałyby zapisać swoje dzieci, prosimy o kontakt z sekretariatem, tel. 22 532-04-00.
Anna Borowa