Za spóźniony most płacimy Marywilską
25 marca 2011
Władze miasta za wszelką cenę chcą nadgonić półroczne opóźnienie na budowie mostu Północnego. Urzędnicy twierdzą, że aby inwestycja została ukończona zgodnie z deklaracjami w grudniu 2011 roku, potrzeba dodatkowych 100 mln zł. Z planu miejskich inwestycji wypadła właśnie przebudowa Marywilskiej.
Tramwajowa przyszłość Białołęki. "Dzieci zdążą się wyprowadzić"
Tuż przed wakacjami odbyła się nadzwyczajna komisja ds. rozwoju transportu szynowego na Białołęce. Tematem były dwie kluczowe trasy tramwajowe - na Zieloną Białołękę oraz w rejonie Żerania. Przedstawiciele Tramwajów Warszawskich przedstawili samorządowcom i mieszkańcom informacje, które nie napawają optymizmem.
Niestety, władze miasta wystawiły burmistrza do wiatru. Wcześniej ratusz wycofał się także z przebudowy ul. Płochocińskiej, która też miała być rekompensatą za kupieckie centrum handlo-we.
Władze dzielnicy do ostatniej chwili walczyły o to, by nie odkładać przebudowy. Na nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy białołęccy radni jednogłośnie przyjęli apel o nieprzekładanie tej inwestycji na lata kolejne. - Wcześniej wiceburmistrzowie Piotr Smoczyński i Piotr Jaworski przekonywali miejskich radnych podczas komisji infra-struktury, że poszerzenie Marywilskiej jest kluczową inwestycją dla Białołęki - mówi Joanna Pernal z wydziału promocji dzielnicy.
Nie pomogło. Polityczne decyzje zapadły wcześniej.
Brak pieniędzy
Miejscy urzędnicy twierdzą, że wykup gruntów i przebudowa Marywilskiej to koszt około 130 mln zł, a miasto zarezerwowało na ten cel niespełna 50 mln. - Miejski budżet jest bardzo napięty, nie mamy skąd wziąć pieniędzy na tę inwestycję. Dla-tego musimy ją przełożyć na lata 2015-17 - informuje Marcin Ochmański z biura prasowego ratusza. Urzędnicy liczą na to, że uda się zdobyć dofinansowanie z przyszłego budżetu Unii Europejskiej, bo obecny jest już wyczerpany. Marne to jednak pocieszenie dla mieszkańców Białołęki.Władze Warszawy: cieszcie się z mostu!
W zeszłym roku budowa mostu opóźniła się przez powódź. Wówczas drogowcy obiecywali, że oba brzegi rzeki uda się połączyć jeszcze przed końcem 2010 r. Obecnie - z powodu kry na Wiśle - przęsło, które powinno być w Warszawie we wrześniu 2010 r., utknęło w porcie w Gdyni. Do dziś czeka na transport na barce. Mimo kilkumiesięcznego poślizgu, odpowiedzialny za inwestycję Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych wciąż twierdzi, że są szanse na oddanie mostu w terminie. Do połączenia obu brzegów brakuje 80 metrów.Opóźnienia podwyższyły koszty budowy. - Aby oddać do użytku most pod ko-niec tego roku, musimy dołożyć 95 mln zł. To pozwoli nadgonić opóźnienia, które spowodowała zeszłoroczna powódź - mówi Marcin Ochmański, rzecznik stołecznego ratusza. Jednocześnie zaprzecza pogłoskom dotyczącym odebrania unijnych do-tacji. - Centrum Unijnych Projektów Transportowych przedstawiło proceduralne za-strzeżenia do przetargu na wyłonienie wykonawcy mostu. Wątpliwości te zostały jednak rozwiane przez Urząd Zamówień Publicznych, instytucję kontrolującą spo-sób przeprowadzenia przetargu. Możemy więc być pewni, że nie grozi nam utrata nawet części przyznanych pieniędzy - zapewnia rzecznik.
Korki przeniosą się na Bielany
Przeprawa, która połączy Białołękę i Bielany, w dużym stopniu odkorkuje Modlińską i Tarchomin - niestety w korkach staniemy po drugiej stronie Wisły. Aby temu za-pobiec, trasa mostu Północnego powinna jak najszybciej zostać włączona w lokalną strukturę komunikacyjną. Kłopot w tym, że bielańskim drogom brakuje przepusto-wości. Zjazdy z mostu będą prowadziły albo jednopasmową Kasprowicza albo stale zakorkowaną Wólczyńską. A pieniędzy na ich przebudowę miasto nie ma.Kasprowicza dwujezdniowa?
Szansą na udrożnienie układu drogowego w rejonie mostu jest likwidacja wąskiego gardła przy stacji metro Wawrzyszew w ramach budowy drugiej nitki ul. Kaspro-wicza. Miasto ma dać Bielanom 27 mln zł na tę inwestycję, jednak dopiero w... 2012 roku. - Nie zdążymy udrożnić ulicy przed otwarciem mostu Północnego. Cie-szmy się jednak, że zostanie ona w ogóle wykonana. Lepiej za rok niż wcale - twierdzi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan.Na pociechę, w ramach przygotowań do otwarcia mostu Północnego, jeszcze w tym roku Zarząd Dróg Miejskich przeprowadzi frezowanie Marymonckiej, Pułkowej i Wólczyńskiej. Będzie się przyjemniej stało w korkach.
Anna Przerwa, matt
.









































