REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Z perspektywy Mazowsza o Białołęce
REKLAMA

Istniejący w chwili obecnej układ drogowy jest niedostosowany do obsługi ciągle powstających osiedli.


REKLAMA

Z perspektywy Mazowsza o Białołęce

Brak komunikacji szynowej na Białołękę i jednorodna, silna Warszawa to w dużym uproszczeniu "perełki" planu zagospodarowania przestrzennego na Mazowszu konsultowane przez Stowarzyszenie Moja Białołęka.

REKLAMA
60 dni trwały konsultacje ponad 400-stronicowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. Zasady ujęte w dokumencie uwzględnia się w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, programach rozwoju i programach operacyjnych województwa. Stowarzyszenie Moja Białołęka złożyło uwagi do planu, zwracając uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów dla mieszkańców Białołęki, w szczególności w części wschodniej.

Potrzeba dofinansowania Białołęki wschodniej

Białołękę wschodnią należy traktować jako obszar wymagający wsparcia z powodu niedoinwestowanej infrastruktury technicznej, pozbawionej dostatecznej liczby dobrej jakości dróg. Konieczne jest utworzenie infrastruktury społecznej: publicznej przychodni zdrowia, komisariatu policji, jednostki ratowniczo-gaśniczej straży pożarnej. Stowarzyszenie Moja Białołęka złożyło wniosek, aby "obszar centralny", tj. obszar problemowy o niskim poziomie rozwoju infrastruktury, mediów, dostępu do dóbr i usług, powiększyć o teren Białołęki wschodniej (wyznaczony od ul. Płochocińskiej do granicy z Markami, oraz od Trasy Toruńskiej do granicy z Nieporętem). W przedstawionych propozycjach "obszar centralny" obejmował tylko powiat miński, warszawski zachodni i wołomiński.

Wysoka ranga Warszawy

W planie określa się "jak wzmocnić rangę Warszawy". Jednym z założeń jest m.in. kształtowanie nowoczesnego centrum stolicy o wysokiej jakości rozwiązaniach architektonicznych, urbanistycznych, komunikacyjnych i atrakcyjnych przestrzeniach publicznych przy jednoczesnym zachowaniu i eksponowaniu walorów historyczno-zabytkowych". W planach rozwoju sieci szynowej nie uwzględniono poprowadzenia jej w kierunku Białołęki wschodniej i Nieporętu. Moja Białołęka zwróciła uwagę, że istotny dla harmonijnego rozwoju całej aglomeracji jest zrównoważony rozwój przedmieść, stąd wnieśliśmy o dodanie czynnika istotnego dla wzmocnienia rangi metropolii tj. kształtowanie nowoczesnych przedmieść stolicy (m.in. dzielnic na granicy, takich jak Białołęka) o wysokiej jakości rozwiązań architektonicznych, urbanistycznych, komunikacyjnych i atrakcyjnych przestrzeniach publicznych przy jednoczesnym zachowaniu i eksponowaniu walorów przyrodniczych i historycznych - np. poprzez budowę miejsc o potencjale rekreacyjno-turystycznym dla mieszkańców stolicy.

Zapomniano o komunikacji szynowej

W planach rozwoju sieci szynowej nie uwzględniono poprowadzenia jej w kierunku Białołęki wschodniej i Nieporętu. Jako radna biorę udział w spotkaniach dotyczących projektowanych tras metra. Trwają analizy nad koncepcją poprowadzenia metra na Białołękę do Trasy Mostu Północnego. Rozważany jest także tramwaj. Niezależnie od decyzji (tramwaj czy metro) priorytet komunikacji szynowej został już dawno zdiagnozowany. Stąd dziwi mnie fakt, że nie było odpowiednich zapisów w planie Mazowsza. Moja Białołęka złożyła wniosek o ujęcie planów rozwoju komunikacji szynowej w kierunku Białołęki wschodniej - włączając w to szybki tramwaj (systemu łączącego metro z tramwajem) do Nieporętu. W chwili obecnej na schemacie rozwoju komunikacji szynowej ten odcinek jest białą plamą. Zalew Zegrzyński jest ważnym miejscem docelowym podróży dla wielu warszawiaków.

Trasa Olszynki Grochowskiej dla mieszkańców

Trasę Olszynki Grochowskiej w konsultowanym dokumencie określono jako problemową, z uwagi na brak przesądzeń w zakresie lokalizacji inwestycji, terminu jej realizacji czy nawet podmiotu zarządzającego. Część trasy po stronie Nieporętu jest już częściowo zabudowana. W myśleniu o TOG jako trasie typu GP, włączoną w sieć dróg krajowych (S17-S7) akcentuje się wysokie koszty wykonania, czyli o inwestycji odsuniętej w czasie na wiele lat. W związku z tym, że TOG jest jedyną rezerwą drogową istniejąca na terenie Białołęki wschodniej, a istniejący w chwili obecnej układ drogowy jest niedostosowany do obsługi powstających osiedli, Moja Białołęka złożyła wniosek, aby Trasa Olszynki Grochowskiej została drogą typu G, czyli drogą do użytku lokalnego z torowiskiem szynowym, ścieżką rowerową, chodnikiem i skrzyżowaniami umożliwiającymi włączenie się do ruchu innych ulic. I kolejny wniosek, aby drogi typu GP, o wysokiej klasie, przebiegały poza terenem miejskim.

Zielony pierścień wokół Białołęki

Wnioskowaliśmy również, aby dodać zapisy o potrzebie zmiany funkcji lasów będących w bezpośrednim sąsiedztwie Białołęki (m.in. Nadleśnictwo Drewnica, Jabłonna) z produkcyjnej na użytkową, tzw. zielonych pierścieni - tak aby mieszkańcy mogli z nich korzystać z funkcją edukacyjno-turystyczno-sportową, przy zachowaniu walorów przyrodniczych lasów.

Zwróciliśmy też uwagę, że w planie brak jest dostatecznego uwzględnienia rekreacyjnej funkcji gmin Nieporęt, Wieliszew i Białołęki wschodniej.

Uwagi Stowarzyszenia wspierali mieszkańcy, wysyłając wnioski indywidualne. To głosy, które mówią, że Warszawa to też Mazowsze, pokazują potrzebę dofinansowania Białołęki oraz uwzględnienia w polityce zagospodarowania przestrzennego Mazowsza wsparcia dzielnic położonych na przedmieściu. Głos mieszkańców, w kontekście dyskusji o "janosikowym" (wpłat z rejonu Mazowsza do budżetu państwa dla innych województw), pokazuje także bezsens zabierania funduszy, które są potrzebne na inwestycje dla tego regionu.

Agnieszka Borowska

radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

25.09.2013 08:52 #franz
Pani Agnieszko, a jak się mają przejścia dla pieszych, które organizuje pani już od kilku lat? Ale tak konkretniej proszę. I nie, co to pani nie zrobiła, tylko kiedy będą?
25.09.2013 23:02 #głębocka
Pani Agnieszko, trzymam za Panią kciuki!! Jesteśmy z Panią :)

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Dom i ogród
 Skrzynki Drewniane, różne rozmiary i wzory Produkt polski wykonany przez producenta krajowego. Listwy nie są szlifowane, doskonale nadają się do dekoracji ogrodów lub wnętrz. Możliwe sęki lub przebarwienia, które są elementem ozdobnym skrzynki. Można w nich przechowywać owoce, warzywa lub rośliny ozdobne. Mogą również pełnić rolę dekoracji wnętrz - półka na ścianę lub stolik. Solidnie wykonane skrzynie będą służyły przez długie lata. Skrzynki wykonane z drewna sosnowego zbijane zszywkami. Grubość listewek około 12 mm Kontakt: opakowania4763@onet.pl tel. 609 626 866 https://allegro.pl/uzytkownik/marzena270783

Usługi inne
 Przygotowanie do druku. Prepress/Druk: Profesjonalny certyfikowany proof cyfrowy, maski na lakier, lakier uv pod sitodruk, druk offsetowy, tampondruk, do formatu A2+(17") - dostępne w serwisie/sklepie internetowym firmy. Druk na nowym 10-kolorowym Epson SureColor P5000. Druk cyfrowy: reprodukcja dzieł sztuki, druk obrazów na płótnie, obrazów ze zdjęcia, plakatów, zdjęć i inne, druk banerowy z arkusza do formatu A2+ i roli, rozdzielczość druku do 2880x1440 dpi, dostępne od Kwietnia 2020. Postpress: Tłoczenie folią na gorąco lub tłoczenie na gorąco hot stamping z użyciem matryc na: skórze, pvc, pu, drewnie, wizytówkach, papierach, plastiku i innych materiałach, dostępne od Kwietnia/Maja 2020. W branży poligraficznej od 2000 roku. Zapraszam do współpracy firmy produkcyjne, usługowe, logistyczne, handlowe, pogrzebowe, poligraficzne, agencje reklamowe, drukarnie oraz osoby fizyczne. PLIK DO DRUKU Tomasz Siniak, Al. Jerozolimskie 85/21, 02- 001 Warszawa. www.dtp-prepress.waw.pl

Komputery
 Posiadasz stronę internetową? Zdajesz sobie sprawę , że posiadanie samej strony www nie przyniesie Ci wielu Klientów? aby osiagnać sukces i mieć mnóstwo Klientów z google należy stronę internetową pozycjonować i monitorować jej frazy kluczowe. na https://sprawdzpozycje.pl sprawdzisz wszystkie pozycje poszczególnych fraz kluczowych Twojej strony internetowej w google. Serwis jest w pełni darmowy a co najważniejsze otrzymasz raport aktualnych i rzeczywistych fraz kluczowych twojej strony www. sprawdzpozycje.pl aktualizuje się za każdym razem, gdy sprawdza pozycje dla podanej domeny i frazy wobec tego masz pewność, że jest to realna pozycja a nie sprzed kilku godzin lub dni jak w innych serwisach seo.

Administrowanie nieruchomościami
 Oferta pożyczki na Twoje projekty. Jestem osobą fizyczną, która chce udzielać pożyczek (od 5000 do 25 000 000 EUR) każdemu, kto jest w stanie spełnić warunki mojej oferty. Odsetki wynoszą 2% rocznie. Jestem w stanie zadowolić moich klientów w ciągu maksymalnie 48 godzin. E-mail: kimdescamper@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
Helloprint Polska
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA