Z garażu na scenę
14 września 2007
Do dziś mam przed oczami niesamowity widok sprzed roku. Koniec września. Pierwszy dzień złotej jesieni. Chociaż to niedziela, na trawie wokół potężnego kompleksu budynków Białołęckiego Ośrodka Kultury i zespołu szkół przy ul. Van Gogha, rozsiadły się wówczas setki młodych ludzi.
Rozpoczyna się kolejna odsłona I Ogólnopolskiego Festiwalu Garażowych Zes-połów Rockowych "Dobre przesłanie", zorganizowanego przez Fundację AVE we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury. Ci młodzi ludzie to wykonawcy - gwiazdy imprezy oraz publika. Przypomnijmy, że impreza zgromadziła 20 kapel z całej Polski. Chociaż koncertom towarzyszyło ponad 500 osób, obyło się bez eks-cesów i zniszczeń.
Co prawda dla niektórych sam fakt posiadania przez młodych ludzi długich wło-sów jest powodem do podejrzeń i niepochlebnych skojarzeń, jednak tamtego popo-łudnia policja nie musiała interweniować. A ja, nie słuchający na co dzień rocka i nie będąc pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających, oświadczyłem wie-czorem ze sceny, że zostaję rockmanem! Słowa dotrzymałem. W minionym roku moja domowa fonoteka wzbogaciła się o kilkanaście krążków różnych rockowych kapel.
Do realizacji przedsięwzięcia przekonała mnie Sylwia Młotkowska, wolonta-riuszka Fundacji AVE, śpiewająca w chórze Avetki, ale także eksperymentująca z różnymi odmianami rocka w kilku zespołach. Aż nie chce się wierzyć, że ta drobna osóbka, studiująca pedagogikę, okiełznała ogromną grupę festiwalowych gości, o bardzo spontanicznym i żywiołowym usposobieniu. Zawiadywała nimi niczym ge-nerał: wszyscy respektowali najdrobniejsze polecenia Sylwii, w tym regulaminowy zakaz palenia papierosów czy picia alkoholu.
- Organizacji festiwalu przyświecają dwa zasadnicze cele - wyjaśnia Sylwia. - Po pierwsze chcemy przełamać stereotypy kojarzące muzykę rockową i związa-nych z nią ludzi ze wszystkim co negatywne. Pokazujemy, że rock wcale nie musi być muzyką mroczną, demoniczną, niebezpieczną. Dlatego na festiwalu mogą zos-tać zaprezentowane utwory, których treści niosą pozytywne przesłanie. Po wtóre wskazujemy młodzieży, że tekst, melodia i harmonia nie pozostają obojętne dla emocji wykonawców i słuchaczy. Muzyka może inspirować zarówno pozytywne, jak i negatywne działania.
Tegoroczna edycja odbędzie się 22 września w Białołęckim Ośrodku Kultury. Młodzi rockmani, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość, mogą zgłaszać się do 16 bm. Szczegóły www.rockfestival.waw.pl, tel. 0-660-549-101, 0-600-495-790, avetki@wp.pl.
Dodajmy, że prezentacje oceniają profesjonalni muzycy, znawcy gatunku, a na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Dzięki wsparciu m.st. Warszawy i Minister-stwa Edukacji Narodowej, uczestnicy festiwalu będą mogli także wziąć udział w nie-odpłatnych warsztatach wokalnych, gitarowych i perkusyjnych, które odbywać się będą przez dwa kolejne weekendy po festiwalu.
Bartłomiej Włodkowski