Wieści z BOK-u
14 września 2007
Odrobina retro. The BeST "off". Na salonach po raz szósty. "Szranki i konkury".
Odrobina retro
W trzecią niedzielę września zespół wokalno-teatralny "Dereń" przeniesie nas do krainy przedwojennej Polski. Grupa zaprezentuje piosenki z programu "Każdemu wolno kochać". Usłyszymy niezapomniane przeboje z dawnych lat: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Czy pani Marta jest grzechu warta?", oraz tytułowe "Każdemu wolno kochać". A wszystko w oprawie i atmosferze przedwojennej kawiarni. Przed-stawienie łączy przeboje dawnej polskiej piosenki z dowcipnymi scenkami i stylo-wymi dialogami. Nad właściwym poziomem wokalnym i artystycznym grupy czuwa pani Krystyna Wysocka-Kochan - solistka Opery Narodowej, założyciel zespołu i reżyser spektakli."Każdemu wolno kochać", zespół wokalno-teatralny Dereń, 16.09 godz. 18.00, wstęp wolny.
The BeST "off"
W przedostatnią niedzielę września rusza kolejna edycja Białołęckich Spotkań Teatralnych BeST. Organizatorzy imprezy stworzyli ją z myślą o prezentacji naj-wyższych osiągnięć polskiego offu i amatorskiego ruchu teatralnego. Podczas każ-dego ze spotkań przedstawiamy dwa, możliwie różnorodne, wysokiej klasy i nagra-dzane na festiwalach spektakle. W tym roku będzie okazja podziwiać Teatr Krzyk z Maszewa - laureata tegorocznej "Malty" oraz formację Parabuch, zespół z ponad-dwudziestoletnim doświadczeniem. Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników teatru, studentów, mieszkańców Białołęki i całej Warszawy.Białołęckie Spotkania Teatralne BeST, 23.09 godz. 19.00, wstęp wolny. Teatr Krzyk "Szepty", scenariusz i reżyseria Marek Kościółek, Teatr Parabuch "Mąż i żona" Aleksandra Fredry, reżyseria Piotr Wawer.
Na salonach po raz szósty
Antoni Muracki zaprasza na kolejne spotkanie muzyczno-kabaretowe w "Saloniku z kulturą". Dla miłośników inteligentnej rozrywki i satyry będzie atrakcji co niemiara, gdyż po raz drugi "Salonik" odwiedzi znany z ciętego i błyskotliwego żartu Jacek Fedorowicz, tym razem jako gość główny. Poprzednia wizyta Pana Jacka była świetną okazją do twórczego i dowcipnego wyłowienia absurdów codzienności. Jak pisze gospodarz programu: "Choć nie łudzę się naiwnie, że nienaganna kultura osobista p. Jacka oraz kultura słowa jego felietonów zmieni radykalnie rynsztokowy poziom kultury politycznej - zawsze będziemy w "Saloniku" promować ten typ sa-tyry politycznej. Cięty, inteligentny i nade wszystko zabawny." A dla równowagi trochę liryki i poezji - kolejnym zaproszonym artystą będzie bard syberyjski o dużej charyzmie i magnetycznym głosie - Evgen Malinovskiy. Ten urodzony na Syberii, a od 1992 roku mieszkający w Polsce, muzyk, śpiewak i aktor, w sposób wyjątkowy wykonuje repertuar Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Ar-tysta śpiewa po rosyjsku, akompaniuje sobie na gitarze akustycznej, a poprzedza-jące każdy utwór komentarze i didaskalia w języku polskim stanowią nieodłączny element jego koncertów.VI Salonik z kulturą, 29.09 godz. 18.00, bilety 15 zł.
"Szranki i konkury"
Jak co roku, dla wszystkich uczniów, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę lub za-prezentować umiejętności, BOK przygotował liczne konkursy i turnieje:1. Będzie co czytać, czyli konkursy literackie
- "Literatura z dziewczyną w tle". Lektury konkursowe: "Karolcia" Marii Krüger, "Ania z zielonego wzgórza" Lucy Maud Montgomery, "Awantura o Basię" Kor-nela Makuszyńskiego, "Mała księżniczka" Frances Elizy Burnett.
- "Literatura z chłopakiem w tle". Lektury konkursowe: "Anaruk, chłopiec z Gren-landii" Czesława Centkiewicza, "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina, "Chłopcy z placu broni" Ferenca Molnara.
2. "Ksiuty z Melpomeną", czyli konkursy teatralne w ramach obchodów Roku Wys-piańskiego w BOK
- "Strójcie mi, strójcie narodową scenę!" Konkurs na etiudę teatralną, inspirowa-ną twórczością dramaturgiczną Stanisława Wyspiańskiego przeznaczony dla teatrów szkolnych (gimnazjalnych i licealnych).
- "Stanisław Wyspiański - życie i twórczość". Konkurs biograficzno-literacki, rea-lizowany we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w War-szawie, adresowany do licealistów szkół warszawskich i mazowieckich.
- "Wyspiański mistrzem pasteli - kopia obrazu". Konkurs plastyczny dla gimna-zjalistów i licealistów.
3. Ku przodków pamięci, czyli konkursy historyczne
- "Warszawa - podróż w czasie", druga edycja Konkursu Wiedzy o Warszawie. Zostanie rozegrany w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gim-nazja i licea (szkoły ponadgimnazjalne). Eliminacje poprzedzą wykłady tema-tyczne i projekcje filmowe, odbywające się w Białołęckim Ośrodku Kultury i Muzeum Historycznym.
- "Konkurs wiedzy o Białołęce" przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zainteresowanych historią, teraźniejszością i przyszłością Białołęki.
Informacje przygotował
Białołęcki Ośrodek Kultury
ul. van Gogha 1, tel. 022 614-66-56