Wyzwolić energię w mieszkańcach
27 kwietnia 2007
Wszyscy wiedzą, że Białołęka jest zielona, młoda, dynamiczna, ale żeby była społecznie odpowiedzialna? Mieszkańcy Białołęki mają szansę uczestniczyć w nowatorskim przedsięwzięciu realizowanym przez Uniwersytet Warszawski i finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej "EQUAL".
Autor jest radnym Biało-łęki (PiS), koordynatorem Białołęckiego Forum Ini-cjatyw Obywatelskich |
Kierownik projektu "Tu jest praca" prof. Ewa Leś za-proponowała, żeby badanie potrzeb lokalnych, budowa-nie terytorium społecznie odpowiedzialnego i kształtowa-nie odpowiednich postaw nie odbywało się w sali wykła-dowej uczelni, ale mogło dziać się w konkretnym miejs-cu. A że prof. Leś jest mieszkanką naszej dzielnicy, a ja absolwentem innych studiów, które prowadzi Pani Pro-fesor, od razu pomyśleliśmy o Białołęce. Władze dziel-nicy przychylnie spojrzały na projekt i przedsięwzięcie będzie realizowane.
Do tej pory odbyły się dwa robocze spotkania organizacyjne, w których uczest-niczyli przedstawiciele władz dzielnicy, instytucji takich jak OPS i BOK, przedsta-wiciele lokalnych organizacji pozarządowych, prof. Ewa Leś i Piotr Wołkowiński - specjalista ds. partnerstwa i partycypacji z Territoires, Identités et Développements we Francji.
Ustalono, że w ratuszu będą się odbywać warsztaty dla studentów, przedsta-wicieli organizacji pozarządowych działających w dzielnicy i zwykłych mieszkańców Białołęki, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym niestandardowym przedsięwzięciu.
Nauczą się na nich rozpoznawać i diagnozować potrzeby lokalnej społeczności, po czym ruszą w teren z ankietami. W ten sposób powstanie mapa zasobów i po-tencjału dzielnicy oraz niezrealizowanych potrzeb społecznych Białołęki. Ostatecz-nym celem będzie aktywizowanie mieszkańców do tworzenia oddolnych inicjatyw i wykorzystania drzemiących w naszej społeczności możliwości.
Pierwsze wykłady i warsztaty już 12 i 13 maja. Zajęcia będą odbywać się w sali konferencyjnej urzędu dzielnicy przy ul. Modlińskiej 197. Celem tych zajęć będzie zapoznanie się ze specyfiką Białołęki oraz warsztaty na temat diagnozy potrzeb wspólnot lokalnych.
Kolejne zajęcia, które odbędą się w dniach 30.06-1.07, będą okazją do prak-tycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. W ramach nich będzie przeprowadzona akcja terenowa, podczas której zostaną wykonane badania białołeckiej społecz-ności. Słuchaczy studium w przeprowadzeniu badań wesprą nasi mieszkańcy. O letnim zjeździe poinformuję w kolejnych wydaniach "Echa".
W imieniu organizatorów zapraszam na zajęcia wszystkich mieszkańców. Szczególnie gorąco przedstawicieli organizacji pozarządowych i wolontariuszy. Za-jęcia są bezpłatne. Osoby chcące uczestniczyć w tej społecznie odpowiedzialnej przygodzie proszę o kontakt pod adresem: poracz@poczta.fm i pod nr tel. 0-602-556-940.
Piotr Oracz
Program zajęć
12 maja 2007
- 10.00-13.00: Wprowadzenie do zajęć terenowych, specyfika dzielnicy, omówienie głównych problemów - Piotr Oracz (radny Białołęki)
- 13.00-14.00: Przerwa
- 14.00-19.00: Diagnoza potrzeb wspólnot lokalnych. Terytorium społecznie odpowiedzialne - wprowadzenie - Piotr Wołkowiński (Europejska Sieć Miast i Regionów na rzecz Gospodarki Społecznej REVES Territoires, Identités et Développements)
- 10.00-15.30: Diagnoza potrzeb wspólnot lokalnych - Piotr Wołkowiński