REKLAMA

Legionowo

środowisko »

 

Wysyp wysypisk

  9 października 2009

Śmieci w lasach, śmieci przy drogach, śmieci na ulicach. Do tego dochodzi jeszcze stosunkowo nowa moda: składowanie śmieci na prywatnych posesjach. Bez wymaganych zezwoleń, rzecz jasna.

REKLAMA

Zasada jest prosta: jedna działka, ustalony termin, masowe zwożenie na nią śmie-ci. Właściciel nieruchomości nawet nie musi wiedzieć, że na jego terenie działa nie-legalne wysypisko. Często jednak nie tylko wie, ale też za "użyczenie" swojej dział-ki bierze pieniądze. Sprawdziliśmy, czy "prywatne wysypiska" są problemem w po-wiecie.

Serock: gminna likwidacja

Serock zawarł umowę z prywatną firmą na likwidację dzikich wysypisk. Środki na ten cel w 2009 roku zostały zabezpieczone w budżecie gminy. Referat ochrony śro-dowiska, rolnictwa i leśnictwa prowadzi ewidencję umów zawartych przez właścicieli nieruchomości położonych w gminie Serock - mówi Jadwiga Szymańska, kierow-niczka referatu. - Właściciele nieruchomości, którzy nie posiadają umów, muszą je zawrzeć i okazać w urzędzie w ciągu 14 dni od kontroli. W przypadku niezastoso-wania się do zaleceń, na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach organizowane jest odbieranie odpadów na koszt właściciela. Ponadto, w celu zapobiegania wyrzucaniu śmieci, prowadzone są akcje edukacyjne poprzez ar-tykuły w gminnym informatorze, na stronie internetowej urzędu czy poprzez ulotki i plakaty na gminnych i sołeckich tablicach informacyjnych.

Kup bilet

Jabłonna: współpraca z mieszkańcami

- Tylko w tym roku sfinansowaliśmy likwidację 23 dzikich wysypisk śmieci zlokali-zowanych dzięki współpracy z mieszkańcami. Zgodnie z przepisami możemy finan-sować likwidację jedynie tych wysypisk, które znajdują się na działkach gminnych. Za czystość na terenie lasów odpowiadają Lasy Państwowe - informuje Michał Smo-liński, rzecznik urzędu gminy. - Wdrażamy: program selektywnej zbiórki u źródła, dwa razy do roku prowadzimy zbiórkę śmieci wielkogabarytowych, ustawiliśmy: 20 punktów, w których znajdują się zestawy recyklingowe, 17 punktów zbiórki zuży-tych baterii, 4 punkty zbiórki przeterminowanych leków, jeden stały i dwa czasowe punkty zbierania elektrośmieci. Wprowadzona została baza danych umów na odbiór śmieci, prowadzimy okresowe kontrole wśród właścicieli posesji.

REKLAMA

Nieporęt: akcja segregacja

- Prowadzimy program segregowania odpadów, każdy mieszkaniec otrzymuje wor-ki na odpady segregowane, za których odbiór nie płaci. Sprzątanie w lasach odby-wa się podczas akcji Sprzątania Świata: biorą w niej udział uczniowie, a gmina za-pewnia im rękawiczki, worki oraz odbiór zebranych śmieci. Mieszkańcy mają obo-wiązek na własny koszt usunąć śmieci ze swoich posesji - mówi Sławomir Mazur, wójt Nieporętu.

REKLAMA

Legionowo: jest podatek, nie ma śmieci

- Obecnie nie mamy zgłoszeń odnośnie wywożenia śmieci do lasów, a to za sprawą wprowadzenia podatku śmieciowego w gminie. Wcześniej informowano nas o takich przypadkach, sprawcy czasem byli ustalani i otrzymywali mandaty. Obecnie za wy-wożenie śmieci do lasu grozi mandat od 50 do 500 zł - mówi zastępca komendanta straży miejskiej w Legionowie Paweł Szulc.

I właśnie z Legionowa trzeba brać przykład: wprowadzenie podatku śmiecio-wego znacząco wpływa na polepszenie stanu środowiska - jeśli wszyscy obligato-ryjnie płacą za wywóz śmieci, które są wywożone przez urząd, nie ma pokusy po-kątnego pozbycia się odpadów. Niestety, projekt ustawy wprowadzającej taki poda-tek utknął w Sejmie, nie wiemy, na jakim stadium jest on obecnie - przewodniczą-cy komisji sejmowej ds. środowiska Marek Kuchciński na nasze zapytania o kwes-tię "podatku śmieciowego" nie odpowiedział.

Projekt wprowadzenia "podatku śmieciowego" zalega w sejmie od lat. W obec-nej kadencji, wnosząc z sejmowych archiwów dostępnych w internecie, nawet nie poruszono tej sprawy, choć gospodarką odpadami parlamentarzyści się zajmują. Bardziej jednak chodzi o zezwolenia na wywóz i utylizację, niż o racjonalne pozby-wanie się śmieci. W Europie odgórny podatek funkcjonuje z powodzeniem.

Wobec takiej sytuacji zapewnienia samorządowców o likwidacji kolejnych wy-sypisk są tylko mydleniem oczu - dopóki kwestia podatku nie zostanie rozstrzyg-nięta, śmieci do lasu będzie się niektórym nadal opłacało wywozić.

Do sprawy podatku śmieciowego wrócimy w kolejnym numerze "Echa".

(wt), bk

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni