Wyróżnili bródnowską podstawówkę
8 listopada 2011
Jako jedyna szkoła w dzielnicy, podstawówka nr 42 przy ul. Balkonowej otrzymała honorowe wyróżnienie prezydenta Warszawy w projekcie "Szkoła z pomysłem". Placówkę nagrodzono za prężną działalność przyszkolnego koła geologicznego.
Balkonowa z pomysłem
- Zgłosiliśmy projekt związany z rozwijaniem zainteresowań, ponieważ na terenie naszej szkoły w ramach kół zainteresowań realizowane są różne ciekawe działania. W projekcie "Szkoła z pomysłem" opisaliśmy działalność naszego koła geologicznego. Na to koło, prowadzone przez Annę Karcz, przychodzą dzieci, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przyrodniczo-geologicznego. Uczniowie rozwijają tu swoje zainteresowania, dowiadują się o rzeczach, którymi nie ma czasu zajmować się podczas lekcji albo nie mieszczą się w ramach programu nauczania - mówi Wioleta Boguszewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 42.Budują wulkany, odwiedzają jaskinie
W ramach koła geologicznego prowadzone są różnego rodzaju doświadczenia i zajęcia praktyczne. I tak np. swego czasu uczniowie budowali makiety wulkanów, brali udział w piknikach geologicznych, a także w różnego rodzaju wykładach organizowanych na terenie wydziału geologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Mało tego, szkoła została objęta przez uczelnię honorowym patronatem. W ramach koła organizowane są też tematyczne wycieczki np. do jaskiń, gdzie młodzi naukowcy zbierają różnego rodzaju skały, potem je badają i opisują. Nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne, na to co dziecko może zobaczyć i dotknąć. Tę działalność szkoły opisano w projekcie i jest nam bardzo miło, że została doceniona - dodaje Wioleta Boguszewska.Kto się bawi w geologa?
- Na tego rodzaju zajęcia przychodzą najczęściej uczniowie z klas 4-6, ale jeśli znajdą się młodsze dzieci, które są szczególnie zainteresowane zjawiskami przyrody, to również dla nich drzwi są otwarte - zapewniają nauczyciele.Skąd pomysł na zajęcia geologiczne? - Motorem, który napędza większość pomysłów są same dzieci i ich zainteresowania. Jeżeli nauczyciel widzi, że jest zainteresowanie danym tematem, dziedziną nauki, to wtedy tworzone są określone koła. W naszej szkole wiele dzieci interesuje się przyrodą i geologią. Koło geologiczne było więc naturalną konsekwencją tych zainteresowań - przyznaje nauczycielka. Koło geologiczne działa w Szkole Podstawowej nr 42 od 2008 roku.
Marzena Zemlich