Bielańskie Centrum Integracji Senioralnej prędko nie powstanie
14 maja 2024
Projekt Bielańskiego Centrum Integracji Senioralnej przy ul. Conrada jest już gotowy. Obiekt zapewni seniorom nie tylko podstawowe wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, ale także zadba o ich kondycję fizyczną i psychiczną. Co się w nim znajdzie?
Działania na rzecz seniorów bez wątpienia będą w najbliższych latach jednym z najszybciej rozwijających się obszarów pomocy społecznej. Już teraz dzielnicę Bielany zamieszkuje ponad 40 tysięcy osób powyżej 65. roku życia.
Bielańskie Centrum Integracji Senioralnej
Póki co seniorzy mają na Bielanach do dyspozycji osiedlowe kluby: Ośrodki Wsparcia dla Seniorów nr 1 (al. Zjednoczenia 13) i 2 (u. Wrzeciono 5a) oraz Bielańskie Centrum Wsparcia Seniora przy ul. Broniewskiego 56. Sieć placówek wsparcia seniora ma być rozszerzona o nowy punkt: Bielańskie Centrum Integracji Senioralnej planowane przy ul. Conrada w rejonie pętli autobusowej Chomiczówka. Właśnie poznaliśmy projekt placówki. Zabezpieczono też na ten cel pierwsze pieniądze: 3 mln zł.
Projekt zakłada wykonanie budynku w technologii modułowej z trzema kondygnacjami nadziemnymi i garażem podziemnym na 48 aut. Łączna powierzchnia użytkowa to 3652 m2. Będzie to jeden z największych tego typu ośrodków w Warszawie. Kiedy? Tego nie wiemy, jednak raczej nieprędko.
- Na ten moment przygotowaliśmy koncepcję Bielańskiego Centrum Integracji Senioralnej i zabezpieczyliśmy nieruchomość pod jego budowę. Jako że koszt inwestycji wykracza poza nasze możliwości budżetowe, będziemy starali się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych m.in. z Krajowego Programu Odbudowy. Na ten moment jest za wcześnie, aby mówić o terminie zakończenia inwestycji - mówi rzeczniczka bielańskiego ratusza Magdalena Borek
Wsparcie dla seniorów
Póki co, poznaliśmy jedynie przyszły wygląd obiektu. Na parterze znajdziemy salę widowiskową na 165 osób. Zaplanowano też ogólnodostępną kawiarnię, salę wielofunkcyjną i pokój wyciszenia. Na piętrze zlokalizowane będą pomieszczenia do zajęć ruchowych, kuchnia i stołówka. Ostatnia kondygnacja będzie przeznaczona na salę komputerową, salę do rehabilitacji i fizjoterapii, część wypoczynkową i administracyjną oraz gabinety psychologa i fizjoterapeutów.
- Już na etapie prac koncepcyjnych założyliśmy, że podstawową funkcją tego miejsca będzie łączenie pokoleń. W naszym odczuciu takie podejście będzie zapobiegać zjawisku wykluczenia i osamotnienia wśród seniorów, co bezpośrednio przełoży się na ich kondycję psychiczną - mówi burmistrz Grzegorz Pietruczuk.
Dom opieki to ostateczność
Ważną częścią projektu będzie kawiarnia prowadzona przez niepełnosprawnych. Ogólnodostępny punkt pod nadzorem organizacji pozarządowej ma być miejscem, które przełamuje bariery i stereotypy.
- Zależy nam, aby osoby starsze jak najdłużej funkcjonowały w swoim środowisku, osiedlu, wśród rodziny i sąsiadów, bez konieczności umieszczania ich w domach opieki. Tak staramy się tworzyć sieć dziennego wsparcia naszych seniorów, aby umieszczanie ich w całodobowych ośrodkach było ostatecznością - tłumaczy Agnieszka Filipowicz, dyrektorka bielańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W ofercie centrum nie zabraknie zajęć rozwijających kreatywność i pasję seniorów. Z kolei sala widowiskowa ma tętnić życiem i być miejscem wydarzeń łączących pokolenia i integrującym mieszkańców.
MB