REKLAMA

Bielany

inwestycje »

 

Bielańskie Centrum Integracji Senioralnej prędko nie powstanie

  14 maja 2024

alt='Bielańskie Centrum Integracji Senioralnej prędko nie powstanie'
źródło: Dzielnica Bielany

Projekt Bielańskiego Centrum Integracji Senioralnej przy ul. Conrada jest już gotowy. Obiekt zapewni seniorom nie tylko podstawowe wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, ale także zadba o ich kondycję fizyczną i psychiczną. Co się w nim znajdzie?

REKLAMA

Działania na rzecz seniorów bez wątpienia będą w najbliższych latach jednym z najszybciej rozwijających się obszarów pomocy społecznej. Już teraz dzielnicę Bielany zamieszkuje ponad 40 tysięcy osób powyżej 65. roku życia.

Bielańskie Centrum Integracji Senioralnej

Póki co seniorzy mają na Bielanach do dyspozycji osiedlowe kluby: Ośrodki Wsparcia dla Seniorów nr 1 (al. Zjednoczenia 13) i 2 (u. Wrzeciono 5a) oraz Bielańskie Centrum Wsparcia Seniora przy ul. Broniewskiego 56. Sieć placówek wsparcia seniora ma być rozszerzona o nowy punkt: Bielańskie Centrum Integracji Senioralnej planowane przy ul. Conrada w rejonie pętli autobusowej Chomiczówka. Właśnie poznaliśmy projekt placówki. Zabezpieczono też na ten cel pierwsze pieniądze: 3 mln zł.

Projekt zakłada wykonanie budynku w technologii modułowej z trzema kondygnacjami nadziemnymi i garażem podziemnym na 48 aut. Łączna powierzchnia użytkowa to 3652 m2. Będzie to jeden z największych tego typu ośrodków w Warszawie. Kiedy? Tego nie wiemy, jednak raczej nieprędko.

- Na ten moment przygotowaliśmy koncepcję Bielańskiego Centrum Integracji Senioralnej i zabezpieczyliśmy nieruchomość pod jego budowę. Jako że koszt inwestycji wykracza poza nasze możliwości budżetowe, będziemy starali się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych m.in. z Krajowego Programu Odbudowy. Na ten moment jest za wcześnie, aby mówić o terminie zakończenia inwestycji - mówi rzeczniczka bielańskiego ratusza Magdalena Borek

Wstąp do księgarni

Wsparcie dla seniorów

Póki co, poznaliśmy jedynie przyszły wygląd obiektu. Na parterze znajdziemy salę widowiskową na 165 osób. Zaplanowano też ogólnodostępną kawiarnię, salę wielofunkcyjną i pokój wyciszenia. Na piętrze zlokalizowane będą pomieszczenia do zajęć ruchowych, kuchnia i stołówka. Ostatnia kondygnacja będzie przeznaczona na salę komputerową, salę do rehabilitacji i fizjoterapii, część wypoczynkową i administracyjną oraz gabinety psychologa i fizjoterapeutów.

- Już na etapie prac koncepcyjnych założyliśmy, że podstawową funkcją tego miejsca będzie łączenie pokoleń. W naszym odczuciu takie podejście będzie zapobiegać zjawisku wykluczenia i osamotnienia wśród seniorów, co bezpośrednio przełoży się na ich kondycję psychiczną - mówi burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

REKLAMA

Dom opieki to ostateczność

Ważną częścią projektu będzie kawiarnia prowadzona przez niepełnosprawnych. Ogólnodostępny punkt pod nadzorem organizacji pozarządowej ma być miejscem, które przełamuje bariery i stereotypy.

- Zależy nam, aby osoby starsze jak najdłużej funkcjonowały w swoim środowisku, osiedlu, wśród rodziny i sąsiadów, bez konieczności umieszczania ich w domach opieki. Tak staramy się tworzyć sieć dziennego wsparcia naszych seniorów, aby umieszczanie ich w całodobowych ośrodkach było ostatecznością - tłumaczy Agnieszka Filipowicz, dyrektorka bielańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W ofercie centrum nie zabraknie zajęć rozwijających kreatywność i pasję seniorów. Z kolei sala widowiskowa ma tętnić życiem i być miejscem wydarzeń łączących pokolenia i integrującym mieszkańców.

MB

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# Lucek

14.05.2024 12:51

Po co tworzyć następny punkt dla seniorów jak niedawno powstał nowy na ul. Broniewskiego 55 ? Pózniej trzeba ponosić duże koszty pensji dyrektora ,zastępcy tego dyrektora i jeszcze opłacić pracowników ośrodka . Trzeba zapłacić za wyposażenie placówki i ładować kase w prase ,książki itp. Proponuje zrobić coś bardzej pożytecznego na ulicy Conrada dziury w chodniku i jezdni połatać ,zamontować kosze na śmieci i ładne ławki ustawić aby senior miał gdzie usiąść a te 3 miliony złotych ktore zabezpieczono na poczatek można przeznaczyć na poprawe komunikacji bo zabrano z Al. Reymonta linie 35 zlkwidowano 167 a 171 ledwo uratowano i nie jeździ w świeta i niedziele i tylko dwa na godzinę .

# Maria1.

15.05.2024 09:49

Nikt nie wspomniał, że teren pod to centrum pozyska się likwidując ok 70 miejsc parkingowych, istniejących obecnie. Za to będziemy mieli ogólnodostepną kawiarnię, pokój wyciszenia, zajęcia z psychologiem, itp. Ktoś tu na głowę upadł ! Samochodów przybywa, jest problem z parkowaniem a tu centrum w miejsce istniejącego parkingu. Widać, że to szyte grubymi nićmi! W pobliżu są kluby osiedlowe Domino, na P.Nerudy, które mogłyby przynajmniej częściowo przejąć role opieki senioralnej. Budowanie takiego centrum do którego przychodzi stosunkowo mało ludzi (vide ośrodek na ul.Wrzeciono) i jednoczesne pozbawianie ludzi możliwości parkowania to absurd! Trzeba znaleźć rozwiązanie godzące obie sprawy.

# Postulator

16.05.2024 08:12

Popieram głos dotyczący poprawy komunikacji przy jednoczesnym ograniczaniu ilości parkingów. Każdy parking to zmarnowany teren i zachęta do kupowania coraz większej ilości samochodów. Z praktyki wynika, że każda ilość miejsc parkingowych będzie zajęta, nie rozwiązuje to problemu, a jedynie zachęca do zagracania kolejnej przestrzeni. Czasctez skończyć z darmowymi lub poldarmowymi miejscami postojowymi, ilość miejsc powinna być ściśle ograniczona oraz pobierane rynkowe opłaty tak jak za zajęcie pasa drogowego. Zwolnienia tylko dla niepełnosprawnych. Inaczej nie zmieni się tych przyzwyczajeń. Ludzie muszavsie nauczyć, że korzystanie z publicznego zasobu kosztuje i nie jest za darmo lub za niewielką opłatą.

REKLAMA

# Anka W.

16.05.2024 15:14

#Postulator napisał(a) 16.05.2024 08:12
Czas tez skończyć z darmowymi lub poldarmowymi miejscami postojowymi, ilość miejsc powinna być ściśle ograniczona oraz pobierane rynkowe opłaty tak jak za zajęcie pasa drogowego.

Zauważyłam, że ci co mówią o obowiązkowym kupowaniu miejsc parkingowych, to ta sama grupa, która głosi tezę, że mieszkania powinno budować miasto i rozdawać za darmo. Dostrzegam brak logiki.

# Postulator

16.05.2024 17:07

Wypraszam sobie podobne insynuacje. Mam 2 mieszkania oraz dom i wszystko kupiłem za własne środki (nie że spadku czy darowizny etc). Nigdy nie miałem ani nie wnioskowalem o mieszkanie komunalne etc. Zatem prosze powstrzymać się od tego rodzaju wypowiedzi.

# Madbutcher

20.05.2024 08:23

#Postulator napisał(a) 16.05.2024 08:12
Ludzie muszavsie nauczyć, że korzystanie z publicznego zasobu kosztuje i nie jest za darmo lub za niewielką opłatą.

Chodniki to też publiczny zasób - wprowadźmy opłaty za chodzenie po nich. A ścieżki rowerowe, to już w ogóle... Parafrazując mądrali "nie ma obowiązku posiadania roweru", więc korzystanie ze ścieżek powinno być płatne.
Wreszcie powietrze też w pewnym stopniu można usnać za publiczny zasób - skoro woda, która spada z nieba na moją działkę jest publicznym zasobem (patrz: opłata deszczowa), to dlaczego nie powietrze? Wprowadzić opłaty za oddychanie!

REKLAMA

# Zacięty pedalarz - rowerzysta

17.07.2024 16:37

Na początek Dzielnica i Ratusz niechaj zaczną budować miejsca parkingowe. Tych na "przebudowach ulicach w dzielnicy" nie przybyło. Nie widziałem ludzi z bielańskiego ratusza by jeździli na rowerach. Nie biegną wszyscy do komunikacji miejskiej. Oni idą na parking przy ratuszu i odjeżdzaja autami. Cisnąc "ekologiczny kit" dla ludu ..

# Rumburak

08.08.2024 07:10

Czy to prawda że facet postawił straszydło budowlane na skwerku Kwitnąca Brązownicza by cokolwiek tam stało a potem będzie miał zielone światło na sprzedaż ziemi pod wielkie osiedle ???
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni