REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

inwestycje

 

Wola nie chce stacji Daszyńskiego

  21 maja 2012

Wola nie chce stacji Daszyńskiego

Władze miasta zaproponowały, aby stacje centralnego odcinka drugiej linii metra od ronda Ignacego Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego nosiły nazwy: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska PASTA", "Nowy Świat", "Powiśle", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński". Wolscy radni forsują zaś pomysł, aby stacji "Rondo Daszyńskiego" nadać nazwę "Muzeum Powstania Warszawskiego".

REKLAMA

- Przecież stacja metra nie musi nazywać się tak samo jak rondo, pod którym będzie się znajdowała. Przykładem jest stacja przy rondzie Romana Dmowskiego, którą nazwano "Centrum" - przypomina Jan Nowak, dzielnicowy radny.

Rajcy podkreślają, że Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania, przez ponad siedem lat działalności odwiedziło prawie 2,7 mln gości. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych placówek muzealnych, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. - Proponowana przez nas nazwa w żaden sposób nie jest wyrazem dezaprobaty dla zasłużonego w dzieło odzyskania przez Polskę niepodległości Ignacego Daszyńskiego, marszałka Sejmu II Rzeczypospolitej. Jednak nadanie nazwy stacji metra Muzeum Powstania Warszawskiego będzie zdecydowanym ułatwieniem nie tylko dla warszawiaków, ale także dla turystów - argumentuje radny Nowak. Jednocześnie podkreśla, że propozycja nazwania tej stacji "Muzeum Powstania Warszawskiego" ma poparcie nie tylko mieszkańców Woli, ale i całej Warszawy. - Są przecież stacje metra, których nazwy odnoszą się do instytucji położonych nie przy samej stacji, ale w pewnej odległości. Przykładem może być chociażby stacja przy ul. Waryńskiego, między rondem Jazdy Polskiej a ul. Nowowiejską, która nosi

Centralnym odcinkiem drugiej linii metra pojedziemy nie wcześniej niż pod koniec 2014 r.
nazwę "Politechnika", choć budynki uczelni znajdują się ok. 300 m od schodów. Odległość od ronda Daszyńskiego do Muzeum Powstania Warszawskiego jest podobna - mówi Jan Nowak.

Od maja do lipca 2011 r. urząd dzielnicy prowadził - jak to określa - konsultacje społeczne w sprawie nazwy dla stacji "Rondo Daszyńskiego". Niestety, prawie nikt nie wziął w nich udziału, więc wyniki są po prostu kompromitujące dla organizatorów głosowania.

- Przecież 28 głosów za i 11 głosów przeciw nie świadczą o tym, że wszyscy mieszkańcy Woli z takiej właśnie nazwy byliby zadowoleni - ocenia radny Marek Bojanowicz. Ostatecznie rada dzielnicy Wola negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie nadania nazw stacjom metra w dzielnicach Wola, Śródmieście i Praga-Północ.

Moczydło na Syreny

16 maja na stacji zlokalizowanej przy rondzie Daszyńskiego pracę rozpoczęła "Anna", pierwsza z czterech tarcz TBM, która wydrąży południowy tunel od ronda Daszyńskiego do wentylatorni zlokalizowanej przy ul. Świętokrzyskiej. Następnie zbuduje połączenie między pierwszą a drugą linią metra. Po zakończeniu prac przy łączniku, wyruszy znów z szybu przy Świętokrzyskiej, by dotrzeć na Powiśle. Z najnowszych informacji wynika, że centralnym odcinkiem drugiej linii metra pojedziemy nie wcześniej niż pod koniec 2014 r. Radni mają więc dużo czasu na to, aby ostatecznie zdecydować, jak będą nazywać się kolejne stacje. I nie chodzi tylko o stację "Rondo Daszyńskiego". O zmianę nazwy "Moczydło" na "Syreny" zamierza powalczyć też wolska radna Joanna Tracz-Łaptaszyńska. - Stacja ta powinna nosić nazwę ulicy, przy której będzie się znajdowała. Przy jej projektowaniu architekci mieliby pole do popisu, tworząc perełkę z warszawskiej stacji metra. Byłaby to piękna promocja zarówno dla dzielnicy Wola, jak i całej Warszawy - argumentuje radna.

Kolejne głosowanie nad uchwałą w sprawie nazewnictwa stacji centralnego odcinka drugiej linii metra odbędzie się podczas najbliższej sesji rady Warszawy.

Anna Przerwa

 

Komentarze (16)

# nick

22.05.2012 07:58

o znowu pisiory bleszczą

# Bosak

22.05.2012 09:11

Nie wiem, czy to piosiory, ale chyba mają racje. Nazwa stacji MUZEUM POWSTANIA bedzie pomocna nie tylko dla zamiejscowych, ale i dla samych mieszkańców. Większość mieszkańców Warszawy nie ma pojęcia gdzie jest rondo Daszyńskiego.

# Nowak

22.05.2012 10:40

Nie jest to zły pomysł. Przystanki komunikacji miejskiej nazywa się od nazw muzeuw. W sumie to chyba lepsze niż nic nie mówiące rondo Daszyńskiego...

REKLAMA

# robot nik

22.05.2012 18:15

Najlepiej gdyby wszystkie nazwy ulic, przystanków itd zawierały skrót "AK"...

# wer

26.05.2012 15:39

czyżby znów ten tępy PIS

# wer

26.05.2012 15:42

#Bosak napisał(a) 22.05.2012 09:11
Nie wiem, czy to piosiory, ale chyba mają racje. Nazwa stacji MUZEUM POWSTANIA bedzie pomocna nie tylko dla zamiejscowych, ale i dla samych mieszkańców. Większość mieszkańców Warszawy nie ma pojęcia gdzie jest rondo Daszyńskiego.
bo to tacy Warszawiacy ze wsi

REKLAMA

# Artur

16.07.2012 02:47

Będzie Daszyńskiego, bo Powstanie Warszawskie jest tak źle widziane przez Gronkowca Stolca i szajkę pełocką jak ukochany jest przez nich pomnik 4 kradnących-mordujących i 4 gwałcących, oraz inne bolszewickie paskudztwa pokroju alei Armii Ludowej - wylęgarni ubeków - przodków pełoctwa.

# eRDe

12.10.2012 21:50

Pomysł nie jest zły, Muzeum Powstania to ważny punkt na Woli, czy się to komuś podoba, czy nie.

# Anna

24.06.2013 17:12

@Nowak. Nic nie mówiące "rondo daszyńskiego" ? przecież i taki przystanek istnieje zarówno jak "muzeum powstania warszawskiego". więc chyba trochę kiepska argumentacja. Co ważniejsze, jest bliżej planowanej stacji metra w tamtym miejscu.
aby było jasne - nie mam nic przeciwko nazwie "Muzeum.." ale argumenty trzeba umieć dobierać

REKLAMA

# do przemyślenia

25.06.2013 01:04

A po co wydziwiać ? Normalnie może być pod nazwą "Towarowa". Prawda jakie to proste ?

# rabirudy

28.10.2013 23:16

Patrząc na komentarze pod różnymi artykułami to strasznie na mojej Woli zaroiło się od lemingów. Przykre.

# leda

14.01.2014 19:39

do robotnika: jestem za:-) i jeszcze trzeba dodać krzyż:-)

REKLAMA

# leda

14.01.2014 20:05

do robotnika:jestem za:-) i jeszcze dodawać krzyż:- )
a do moderatora forum - proszę nie cenzurować wypowiedzi przez ich blokowanie.

# antypisior

11.02.2014 19:20

Kiedy wreszcie skończy się ten pisi kwik ?

# ula

27.05.2014 14:52

Bardzo dobry pomysl, turysci beda wiedzieli gdzie maja wysiaść do muzeum powstania. Bo nie długo już tylko to muzeum bedzie do ogladania na woli , reszta zabytków jest burzona.

REKLAMA

# Lili Put

28.05.2014 12:30

Najbardziej zabawna i jajeczna jest propozycja Pasta Świętokrzyska.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA