Wodny park zabaw w Wawrze? Zdecydują mieszkańcy
21 czerwca 2021
Wodny Park Zabaw to przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna, w której dzieci, młodzież i dorośli dowiedzą się, jaką funkcję pełnią ogrody deszczowe, poznają śrubę Archimedesa, zaporę wodną, turbinę Peltona oraz wodny młyn. Aby inwestycja mogła dojść do skutku, mieszkańcy muszą zagłosować w tegorocznym budżecie obywatelskim.
Jak czytamy w opisie projektu radnej Marty Turskiej, Wodny Park Zabaw to bezpieczna przestrzeń do zabawy i edukacji dla każdego. Miejsce, w którym w atrakcyjny sposób przekazywana jest wiedza związana z retencjonowaniem wody i wykorzystaniem wody opadowej. W parku każdy będzie mógł się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat znaczenia wody na świecie i sposobów na jej oszczędzanie.
Co tam będzie?
- W edukacyjnym Wodnym Parku Zabaw woda zachęca dzieci do robienia bezpiecznych eksperymentów, a dorośli mogą odpocząć na świeżym powietrzu - zachęca Marta Turska. Z Wodnego Parku Zabaw będzie mógł korzystać każdy - zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice i dziadkowie. Uczniowie będą mogli przetestować niektóre prawa fizyki w praktyce. Urządzeń nie zabraknie. Te przykładowe to: domek deszczowy z deszczownicą, koło młyńskie, rynna doprowadzająca wodę do koła młyńskiego, śruba Archimedesa, turbina Peltona, studnia, układ wodno-kanalizacyjny, szafa sterownicza, a do tego tablice informacyjne i edukacyjne objaśniające sposób ich działania.
- W naszej dzielnicy brakuje zagospodarowanych miejsc do wspólnej zabawy. Proponuję innowacyjne podejście do tematu placów zabaw i zainwestowanie w naukę poprzez zabawę - przekonuje Marta Turska, której projekt został oszacowany na 560 tys. zł i byłby uzupełnieniem wodnej inwestycji zaplanowanej przez ratusz dzielnicy na terenie Syrenki.
Czekając na wodny plac zabaw
Przypomnijmy. Wodne atrakcje mają powstać do 2023 roku na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Starego Doktora. Budowa powinna kosztować około 1,5 mln zł. - Będzie to miejsce zabaw dla dzieci i całych rodzin w upalne dni, działające od wiosny do jesieni - mówi Aleksandra Słowińska, rzeczniczka wawerskiego ratusza. - Powstanie bezpieczna antypoślizgowa nawierzchnia z kolorowej gumy oraz tryskacze o różnych formach i kształtach. Całością będzie zarządzać komputer. W części będzie można zainstalować oświetlenie LED, które po odpowiednim zaprogramowaniu stanie się świetlnymi fontannami. W sąsiedztwie placu zabaw może zostać umiejscowiona tężnia, jak również pergole z kurtynami wodnymi. To realizacja wcześniejszego projektu z budżetu obywatelskiego, który w końcu doczeka się realizacji.
A tymczasem, żeby zadbać o uzupełnienie wodnej oferty dla mieszkańców Wawra trzeba zagłosować na projekt Marty Turskiej w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego do 30 czerwca.
(db)