REKLAMA

Targówek

różne »

 

Właściciel dostaje pieniądze

  21 marca 2008

Pieniądze uzyskane z mieszkania, które zostało wystawione na licytację wskutek decyzji sądu, zostają przekazane dotychczasowemu właścicielowi lokalu. Tak mówią przepisy.

REKLAMA

Wyjaśniamy to, ponieważ jedną z naszych Czytelniczek zaniepokoił artykuł za-mieszczony w poprzednim numerze "Echa". Po raz kolejny pisaliśmy w nim o loka-torce budynku przy ul. Łojewskiej 10 na Bródnie, która w mieszkaniu i na balkonie od niemal dwóch lat gromadzi śmieci. Wszelkie dotychczasowe próby nakłonienia jej do uprzątnięcia lokalu nie przyniosły rezultatu. W tej sytuacji wspólnota mieszkaniowa z Łojewskiej 10 skorzystała z uprawnień, jakie daje ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali i wystąpiła do sądu o wystawienie mieszkania na sprzedaż w drodze licytacji.

Według naszej Czytelniczki, nie chodzi o skłonienie lokatorki do posprzątania, lecz o wyrzucenie kobiety, by przejąć jej mieszkanie.

Uciążliwy sąsiad

Jak już pisaliśmy w poprzednim "Echu", artykuł 16 wymienionej wyżej ustawy poz-wala na wystąpienie do sądu o wystawienie na sprzedaż w drodze licytacji mieszka-nia, którego właściciel wykracza (rażąco lub uporczywie) przeciwko obowiązujące-mu porządkowi domowemu. Decyzję o wystąpieniu do sądu ma prawo podjąć wy-łącznie wspólnota mieszkaniowa poprzez stosowną uchwałę.

Oczywiście takie żądanie stosowane jest w ostateczności. I tak jest również w przypadku Łojewskiej 10. Skoro liczne perswazje i rozmowy z uciążliwą lokatorką zawiodły, wspólnota zdecydowała się na ten radykalny krok.

Zgodnie z przepisami, pieniądze z licytacji zostają przekazane dotychczaso-wemu właścicielowi (właścicielowi mieszkania, które zostało zlicytowane). Jeśli jest on dłużnikiem wspólnoty mieszkaniowej, wypłacone pieniądze są pomniejszane o kwotę zaległości.

Co ważne, właścicielowi, którego mieszkanie zostało sprzedane, nie przysługu-je prawo do lokalu zamiennego.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Poważne wykroczenia

Warto wyjaśnić, że wykroczenia właściciela - aby sąd przychylił się do pozwu wspólnoty o orzeczenie przymusowej sprzedaży jego lokalu - muszą być poważne. Jeżeli sąd uzna powództwo za zasadne i wyda wyrok nakazujący sprzedaż, to jego wykonanie następuje na podstawie przepisów art. 921-1003 kodeksu postępowania cywilnego, a sprzedaż - właśnie w drodze licytacji.

Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeśli uchwałę w sprawie wytoczenia powództwa o sprzedaż mieszkania zaskarży właściciel lokalu, który ma być sprzedany. Zgodnie bowiem z art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali, właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu, jeżeli w jakikolwiek sposób narusza to jego interesy. Sąd może wstrzymać wykonanie zaskarżonej uchwały do czasu zakończenia sprawy. Jeżeli sąd prawomocnie uchyli uchwałę o sprzedaży lokalu, powództwo wspólnoty zostanie oddalone.

Wspólnoty mieszkaniowe w ostateczności sięgają po ciężki oręż, jakim jest wystąpienie do sądu o sprzedaż poprzez licytację mieszkania zajmowanego przez uciążliwego lokatora. Wcześniej starają się różnymi sposobami go zdyscyplinować. Najpierw proszą i rozmawiają, potem zwracają się do wszelkich możliwych służb: straży miejskiej, policji, administracji, sanepidu. Kiedy wszystko to zawodzi, w obliczu niemożności pozbycia się dokuczliwego ponad miarę sąsiada, kierują sprawę do sądu. I trudno się temu dziwić. Jak żyć w jednym budynku z kimś, kto znosi do domu wszelkie możliwe śmieci i za nic ma to, że innym to nie tylko przeszkadza, ale zagraża ich zdrowiu.

Jolanta Zientek-Varga

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni