REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Winny wypadku nie chce płacić

  8 marca 2006

Miałem ostatnio stłuczkę samochodową, nie z mojej winy. Kierowca, który był sprawcą stłuczki napisał stosowne oświadczenie, nie negował swojej winy, nie wezwałem więc na miejsce policji...

REKLAMA

... Potem dowiedziałem się, że może on wycofać swoje oświadczenie, przez co mogę mieć problemy, aby pokryć koszty naprawy mojego samochodu z jego ubezpieczenia OC. Podobno sprawca takiego wypadku może powiedzieć, iż oświadczenie podpisał w szoku, czy stresie wywołanym wypadkiem i już nie potwierdza zawartych w nim informacji. Podobno ubezpieczyciel czeka na potwierdzenie takiego oświadczenia. Jak taka sprawa wygląda w świetle prawa? Czy do każdej stłuczki mam wzywać policję?

List do "Echa"


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"

Niestety jeżeli nie wezwano policji, to rzeczywiście mogą pojawić się problemy z wyegzekwowaniem odszkodowania. Teoretycznie pisemne oświadczenie złożone przez sprawcę, w którym przyjmuje on swoją winę jest wystarczające. Jednak w praktyce sprawca szkody może później próbować uchylić się od odpowiedzialności. Dlatego zawsze warto wezwać jednak policję. Wprawdzie oświadczenie sprawcy złożone w obecności policjanta teoretycznie ma taką samą wartość jak złożone bez obecności funkcjo-nariusza, jednak raport sporządzony przez mundu-rowego ma zasadnicze znaczenie dowodowe. Spraw-ca wypadku na pewno zdaje sobie sprawę, że zdecy-dowanie trudniej byłoby mu uchylić się od swojego oświadczenia złożonego w obecności policjanta.

W sytuacji o jakiej pisze czytelnik, gdy sprawca stłuczki oraz jego ubezpieczyciel odmówią zapłaty odszkodowania, to niestety pozostanie skierowanie sprawy do sądu. Oczywiście oświadczenie sprawcy stłuczki będzie dla sądu miało zasadnicze znaczenie jako dowód.

W interesie poszkodowanego zawsze warto do stłuczek i wypadków komuni-kacyjnych wezwać policję. Jedynie sprawca może skorzystać z braku obecności policji, bo w ten sposób może on uniknąć mandatu karnego. Trzeba też pamiętać, że zawiadomienie policji jest obowiązkowe, jeśli są ofiary w ludziach oraz gdy zachodzi przypuszczenie, że popełniono przestępstwo. A jeżeli już decydujemy się, by nie wzywać policji, to warto zadbać o zebranie danych świadków zdarzenia, najlepiej gdyby świadkowie złożyli pisemne oświadczenia lub potwierdzili oświad-czenie złożone przez sprawcę.

adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024