REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Wieżowiec czy "zabytek"? Spór o Srebrną 16

  12 lutego 2019

alt='Wieżowiec czy "zabytek"? Spór o Srebrną 16'
źródło: srebrna.pl/materiały inwestora

"Taśmy Kaczyńskiego", "Bliźniacze Wieże", "PiS Tower". Od kilkunasu dni media w całym kraju opisują perypetie firmy Srebrna, związane z planowaną przy Towarowej budową podwójnego, 190-metrowego wieżowca.

REKLAMA

Byłby to kolejny wysoki budynek, tworzący linię wielkomiejskiej zabudowy wraz z Warsaw Trade Tower przy Chłodnej (184 m), Warsaw Spire (180 m), Generation Park (140 m, w budowie) i Warsaw Unit (202 m, również w budowie).

Biura klasy B

Wieżowiec miał zastąpić stojący na rogu Towarowej i Srebrnej biurowiec, zbudowany około 1875 roku i przebudowany nie do poznania po II wojnie światowej. Oryginalnie był to jeden z obiektów zakładów mechanicznych Bormann, Szwede i Spółka, zajmujących cały kwartał do Siennej i Wroniej. Budynek do 2015 roku znajdował się w gminnej ewidencji zabytków, ale został z niej skreślony na wniosek firmy Srebrna jako obiekt o znikomej wartości. Dziś mieszczą się w nim biura klasy B. To jeden z ostatnich biurowców o tak niskim standardzie w okolicy, która z roku na rok zapełnia się wieżowcami.

Zapraszamy na zakupy

Wieżowca nie będzie

W 2017 roku spółka Srebrna otrzymała decyzję środowiskową dla wieżowca, którego budową miała zająć się spółka celowa Nuneaton z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem na czele. W budynku miały powstać hotel, apartamenty i siedziba Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego (właściciela firmy Srebrna), a na ostatnim piętrze - restauracja. W czerwcu 2018 roku plany inwestycyjne zostały jednak wstrzymane. Ujawnione przez "Gazetę Wyborczą" nagrania rozmów pochodzą z tego właśnie okresu i dokumentują spór, do jakiego doszło między Birgfellnerem a byłym premierem Jarosławem Kaczyńskim, członkiem rady nadzorczej Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Austriak chciał zapłaty za wykonane już prace projektowe, ale został zaproszony do sądu.

Osobnym wątkiem są roszczenia spadkobierców dawnych właścicieli "Srebrnej 16". Według jednej strony sporu zostały one już oddalone przez sąd, według drugiej... sprawa jest wciąż aktualna.

REKLAMA

Czy to zabytek?

Po ujawnieniu nagrań prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli i poseł Michał Szczerba zapowiedział starania o ponowne wpisanie biurowca na rogu Towarowej i Srebrnej do gminnej ewidencji zabytków. Jego zdaniem budynek ma dużą wartość, m.in. ze względu na wydarzenia z 1944 roku. Podczas powstania warszawskiego na Towarowej walczyło Zgrupowanie Armii Krajowej "Chrobry II", co upamiętnia m.in. ustawiony przy Towarowej głaz i kilka tablic pamiątkowych.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy