Wieżowce rosną. Wola nie do poznania
3 grudnia 2018
Jedna dzielnica i aż osiem budynków przekraczających magiczną granicę 100 metrów w budowie. Najwyższy z nich jest reklamowany jako nowa ikona Warszawy, znacznie przewyższająca Pałac Kultury.
Warszawiacy, którzy nie byli dawno na rondzie Daszyńskiego, mogą mieć poważne problemy z rozpoznaniem okolicy. Do niedawna nad ruchliwym skrzyżowaniem Prostej z Towarową dominował otwarty w 2016 roku wieżowiec Warsaw Spire, mierzący do dachu 180 metrów wysokości. Teraz na przeciwległym narożniku wyraźnie rysuje się już bryła kompleksu The Warsaw Hub, budowanego przez tego samego inwestora - belgijskie Ghelamco.
Nowa Biedronka na Woli. Pod ziemią, pod wieżowcem
Kolejny w dzielnicy market portugalskiej sieci powstanie w zaskakującej lokalizacji, niemal na stacji metra.
Hotel prawie gotowy
The Warsaw Hub będzie składać się z trzech wieżowców: 86-metrowego hotelu oraz dwóch 130-metrowych biurowców. Wszystkie te obiekty połączy wspólne pięciokondygnacyjne podium, które - jak zapowiada Ghelamco - stworzy wielkomiejską pierzeję Towarowej. Konstrukcja najniższego wieżowca jest już gotowa, zaś dwa pozostałe pną się w górę z tygodnia na tydzień. Równolegle pod ziemią trwają prace na budowie bezpośredniego połączenia ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Cały kompleks ma zostać ukończony na przełomie 2019 i 2020 roku.
Wieża przy wieży
Dosłownie obok The Warsaw Hub, w drugiej linii zabudowy patrząc od Towarowej, firma Karimpol buduje 195-metrowy wieżowiec Skyliner. Cztery dolne kondygnacje mają być przeznaczone na sklepy i punkty usługowe, kolejnych 40 - na biura. Dwa poziomy na wysokości 165 metrów zajmie restauracja, do której będzie można dojechać osobną windą. W październiku inwestor poinformował, że rozpoczęły się prace na poziomie terenu.
- Generalny wykonawca, firma Warbud, pracuje obecnie nad osiemnastoma wysokimi na 19 metrów słupami, z których część będzie stanowiła podparcie reprezentacyjnego lobby budynku - podaje Karimpol.
Ze "smoczą skórą"
22 listopada firma Ghelamco przedstawiła nowy projekt swojego kolejnego wieżowca przy rondzie Daszyńskiego - Warsaw Unit - powstającego na południowo-wschodnim rogu skrzyżowania, w pobliżu centrum handlowego Jupiter. Wraz z urządzeniami technicznymi, ukrytymi na szczycie, wieżowiec będzie miał aż 202 metry wysokości. Jego najciekawszym elementem ma być fragment elewacji od strony Prostej, pokryty poruszającymi się na wietrze płytkami, które inwestor określa jako "smoczą skórę". Podobnej ozdoby nie ma jeszcze żaden budynek w Polsce.
Skanska się rozkręca
Również przy rondzie Daszyńskiego, między Prostą a Łucką, swój kompleks buduje jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce zagranicznych inwestorów - Skanska. W listopadzie ruszyły prace nad najwyższym budynkiem Y, który przybierze formę prostej, 140-metrowej bryły. Projektowany przez znaną warszawską pracownię JEMS Architekci wieżowiec będzie miał przeznaczenie biurowe.
Zamiast mennicy
Pół kilometra dalej na wschód, na rogu Prostej i Żelaznej, pnie się w górę Mennica Legacy Tower. 20 listopada Golub GetHouse i Mennica Polska poinformowały, że budynek przekroczył wysokość 100 metrów, co oznacza, że do dachu brakuje jeszcze czterdziestu.
Symbol Kercelaka?
Skanska buduje nie tylko przy rondzie Daszyńskiego, ale także na Kercelaku. Wzdłuż Wolskiej, pomiędzy al. "Solidarności" a Karolkową, docelowo znajdą się trzy biurowce, noszące wspólną nazwę Spark. Najwyższy z nich będzie miał 130 metrów wysokości i całkowicie odmieni krajobraz tej części Woli.
Najwyższy w Polsce
Zdecydowanie najbardziej okazałym warszawskim biurowcem, a przy okazji atrakcją turystyczną, będzie wieża Varso. Słowacki inwestor HB Reavis planuje wznieść na rogu al. Jana Pawła II i Chmielnej budynek liczący 230 metrów wysokości do dachu i aż 310 metrów wraz z iglicą (dla porównania: Pałac Kultury i Nauki ma 237 metrów). Za projekt odpowiada znana na świecie pracownia Normana Fostera, autora m.in. biurowca Metropolitan na pl. Piłsudskiego. Varso ma być najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie i Polsce, ale też w Unii Europejskiej.
(dg)
.