REKLAMA

Białołęka

Budżet partycypacyjny

 

Wieża z filtrami czy mech GMO? Jak walczyć ze smogiem?

  22 stycznia 2017

alt='Wieża z filtrami czy mech GMO? Jak walczyć ze smogiem?'
źródło: materiały prasowe / greencitysolutions.de

Technologie XXI wieku w służbie ekologii. Czemu nie? Mieszkańcy Białołęki mają naprawdę ciekawe pomysły na zmniejszenie problemu zanieczyszczeń.

REKLAMA

Składane do budżetu partycypacyjnego projekty to nie tylko siłownie plenerowe i place zabaw, ale też koncepcje bardziej oryginalne. Na polskie warunki "wieża antysmogowa" czy "mech pochłaniający zanieczyszczenia" brzmią jak pojęcia z powieści Stanisława Lema. Inaczej jest w Niemczech czy Holandii, gdzie - choć smog w tamtejszych miastach jest znacznie mniejszy - o wykorzystaniu supernowoczesnych technologii rozmawia się na co dzień. Na szczęście także coraz więcej warszawiaków proponuje odważne rozwiązania do walki ze smogiem.

Mech...

- Miejska stacja antysmogowa może zostać zbudowana jako metalowa, betonowa, kamienna lub drewniana rama, wypełniona humusem i nasadzeniami roślin mających bardzo wysokie właściwości pochłaniania drobnych cząsteczek pyłów - pisze Jakub Miernik. - Instalacja musi mieć odpowiednie usytuowanie ze względu na warunki, w jakich rosną takie rośliny. Mchy powinny mieć zapewnioną dużą wilgotność oraz małe nasłonecznienie. Pole mchów o powierzchni ok. 10 m2 jest w stanie oczyszczać lokalnie powietrze z drobnych pyłów z wydajnością równą ok. 250 drzew. Dodatkowo w odległości do trzech metrów od instalacji powietrze jest ochładzane nawet o 5 stopni.

Pan Jakub proponuje ustawienie takiej "stacji" przy Światowida, na przykład obok pętli autobusowej na Nowodworach. Wyposażona w ławki instalacja wyglądałaby jak nowoczesny mebel miejski. Koszt jej budowy wyniósłby 125 tys. zł.

Zapraszamy na zakupy

...czy filtry?

Nieco droższe rozwiązanie (za 255 tys. zł) zaproponował radny Filip Pelc. Kilkumetrowa wieża wyposażona w filtry powietrza stanęłaby przed ratuszem Białołęki, oczyszczając powietrze przy ruchliwym skrzyżowaniu Modlińskiej i Światowida.

- Według szacunków projektanta wieża jest w stanie oczyścić 30 tys. m3 powietrza na godzinę - pisze autor projektu. - To siedmiometrowa konstrukcja, która zasysa brudne powietrze i odfiltrowuje je. Tego typu wieża zaprojektowana przez Daana Roosegaarde stoi m.in. w Rotterdamie.

Warto?

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA