REKLAMA

Wawer

budżet obywatelski »

 

Na plaży Romantycznej powstanie wieża? "Czekamy na jerzyki"

  25 lutego 2023

alt='Na plaży Romantycznej powstanie wieża? "Czekamy na jerzyki"'
źródło: Facebook/Plaża Romantyczna Wawer

Wawerska radna Marta Turska proponuje postawienie na plaży Romantycznej wieży, jednak nie byłby to obiekt widokowy przeznaczony dla ludzi. Mowa o wieży dla niezwykle popularnych w Warszawie ptaków: jerzyków.

REKLAMA

Jerzyki to niewielkie ptaki, które w ciągu dnia zjadają około 10 tysięcy owadów, w tym najbardziej uciążliwe dla nas: meszki, komary i muszki. Gdyby kilka rodzin jerzyków zamieszkało w pobliżu plaży Romantycznej, z całą pewnością byłoby to korzystne dla plażowiczów i wszystkich odwiedzających plażę mieszkańców w okresie letnim, zwłaszcza przed wieczorem.

Wieża dla jerzyków w Warszawie

Radna Marta Turska proponuje w ramach projektu do budżetu obywatelskiego instalację za ponad 111 tys. W pobliżu plaży Romantycznej powstanie pierwsze w stolicy pole do minigolfa? Pierwsze pole do gry w minigolfa w Warszawie?
Projekt budowy pierwszego w Warszawie profesjonalnego pola do gry w minigolfa zakłada utworzenie takiego miejsca w pobliżu - nie inaczej - Drogi Golfowej, nieopodal plaży Romantycznej w Wawrze.
z około stu budek lęgowych usytuowanych na wieży o wysokości około 8 metrów.

- Wieża lęgowa pomoże rekultywować populację jerzyków w Wawrze. Jerzyki będą wyjadać komary, a także meszki i inne mniejsze owady. Przyczyni się to do zwiększenia komfortu osób przebywających na plaży Romantycznej. Zamiast stosować opryski, można sobie poradzić z tym w sposób nie zagrażający zdrowiu ludzi. Do tego jerzyki są gatunkiem zagrożonym, więc umożliwienie im zamieszkania w wieży lęgowej na plaży pomoże w ochronie tych niezwykłych i mało znanych ptaków - przekonuje radna Turska, która już w ubiegłym roku proponowała postawienie wieży.

Wówczas jej projekt odpadł na etapie oceny formalno-prawnej. Dlaczego teraz miałoby być inaczej? W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego urzędnicy tłumaczyli, że nie można prowadzić kolejnej inwestycji na działce zgłoszonej do projektu ze względu na ryzyko utraty gwarancji po wcześniejszej rewitalizacji plaży. Gwarancja obowiązuje do 1 września 2024 roku, a projekty z budżetu obywatelskiego trzeba przeprowadzić w roku kalendarzowym, w którym są zgłoszone. Wygląda więc na to, że tym razem urzędnicy nie będą mogli powołać się na ten powód decyzji odmownej, bo ewentualne wykonanie inwestycji nastąpić by mogło po 1 września 2024 roku.

Kup bilet

Zdecydują mieszkańcy Wawra

Kluczową kwestią będzie przekonanie mieszkańców do zagłosowania na wieżę, a już po pierwszym komentarzu pod projektem widać, że nie będzie to takie proste.

- Nadwiślańska plaża to nie jest siedlisko jerzyków, więc na pewno nie zamieszkają w tej wieży. Skuteczność tych konstrukcji jest minimalna, dlatego po chwilowym bumie odchodzi się od nich. Obawiam się, że będą to pieniądze wyrzucone w błoto - napisał jeden z mieszkańców.

(jr)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# R3D4

26.02.2023 11:05

Już kiedyś pisałem. Jerzyki są synantropijne i lubią żyć w miastach. Gnieżdżą się pod dachówkami, w kratkach wentylacyjnych, w szczelinach między płytami na kotwach, takimi bez fug. Stawianie wieży dla jerzyków tak daleko od siedzib ludzkich to kompletna bzdura. O wiele lepiej byłoby spożytkować tę samą kasę na budki lęgowe na budynkach, bo jerzykom trzeba pomagać - są piękne i pożyteczne - ale Z GŁOWĄ.

# nnn

26.02.2023 12:55

Czyli logicznym krokiem po postawieniu wieży jest budowa osiedla. Deweloper już się cieszy.

# R3D4

26.02.2023 15:15

#nnn napisał(a) 26.02.2023 12:55
Czyli logicznym krokiem po postawieniu wieży jest budowa osiedla. Deweloper już się cieszy.
Tak, na terenie zalewowym. Bul bul development.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy