REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

komunikacja

 

Tramwaj na Powązkowskiej i Maczka. Pomysł powraca

  22 lutego 2023

Tramwaj na Powązkowskiej i Maczka. Pomysł powraca
źródło: ZTM

Po pięciu latach prezydent Rafał Trzaskowski ponownie obiecał budowę linii tramwajowej wzdłuż Powązkowskiej i Maczka. Tym razem znalazła się ona w oficjalnym programie rozwoju komunikacji szynowej w Warszawie do roku 2050.

REKLAMA

W 2018 roku ubiegający się o fotel prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski obiecał budowę linii tramwajowej na Powązkowskiej i Maczka, która poprawiłaby dojazd z Powązek i Piasków do centrum Warszawy. Przez pięć lat nie zrobiono w tej sprawie niczego.

Tramwaj na Powązkowskiej i Maczka

- Dziś na koncie facebookowym prezydenta Warszawy wciąż można znaleźć link do rysunku przedstawiającego obiecane linie, ale sama grafika została usunięta. To dzieje się naprawdę. Rusza budowa metra do Połczyńskiej To dzieje się naprawdę. Rusza budowa metra do Połczyńskiej
Metro dotrze do Połczyńskiej. Od podpisania umowy na projekt i budowę stacji metra Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska minęły cztery lata i dwa miesiące, ale mieszkańcy zachodniego skraju Warszawy wreszcie się doczekali. Na razie na terenie przyszłych stacji rozpoczyna się grodzenie i zabezpieczane są drzewa. Urząd miasta wciąż nie podał jednak informacji o planowanych utrudnieniach drogowych.
W zamian widzimy tylko standardowy komunikat "Te materiały nie są teraz dostępne. Dzieje się tak zwykle, gdy właściciel udostępnił zawartość tylko małej grupie osób, zmienił jej widoczność lub ją usunął" - pisaliśmy dwa lata temu.

Propozycję budowy tramwaju na Powązkowskiej i Maczka portale piszące o komunikacji miejskiej uznały w 2018 roku za nowość. W rzeczywistości linia była zapowiadana już kilkanaście lat wcześniej, za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. W 2005 roku przedstawiciele Tramwajów Warszawskich pokazali na konferencji "Transport publiczny w Warszawie kluczem harmonijnego rozwoju stolicy Polski" plany budowy nowych linii, w których uwzględniono odcinek na Powązkowskiej jako planowany do budowy "po roku 2020".

Kup bilet

Nowe tramwaje w Warszawie

- Dziś temat tramwaju na Powązkowskiej można uznać za zamknięty, ale historia uczy, że powróci za dwa lata, przed następnymi wyborami samorządowymi - to także napisaliśmy dwa lata temu.

W lutym 2023 roku prezydent Trzaskowski pokazał nowe plany rozwoju komunikacji szynowej w Warszawie. Zgodnie z naszymi przewidywaniami na rysunku znalazła się linia tramwajowa na Powązkowskiej i Maczka. Nowe tory rozpoczynałyby się na skrzyżowaniu z Okopową, pod którą kursowałoby metro z Tarchomina do Wilanowa, a kończyły na skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich i al. Reymonta. Na mapie widać także poprzeczną linię tramwajową, rozpoczynającą się na pl. Wilsona i biegnącą przez Krasińskiego, Ficowskiego, pod torami kolejowymi i Ostroroga do Młynarskiej. Umieszczone w planie linie tramwajowe miałyby powstać do roku 2050, ale na razie nie wiadomo niczego o finansowaniu ich budowy.

(jok)

.
 

Komentarze (7)

# nnn

22.02.2023 08:51

Przez pięć lat nie zrobiono w tej sprawie niczego. Ale idą wybory. Czas obietnic nadszedł a fantazję Rafałek ma.

# Xawer

22.02.2023 10:24

Ten tramwaj jest tylko kreską na mapie i tak pozostanie. Nie miejcie złudzeń.

# Vvv

22.02.2023 13:37

A po jakiego grzyba ma być ten tramwaj, jak będzie robione przedłużenie maczka i łączenie z obwodnicą łomianek i izabelina.

REKLAMA

# Bemowianka

22.02.2023 14:54

Przecież tamtędy jeździ linia 122, tak więc po co tam tramwaj?!

# Powązczanka

22.02.2023 22:23

#Bemowianka napisał(a) 22.02.2023 14:54
Przecież tamtędy jeździ linia 122, tak więc po co tam tramwaj?!
Może po to by zastąpić linię autobusową? Tramwaj jest pojazdem mniej emisyjnym niż autobus.
Chociaż pytanie rzeczywiście może być zasadne - po co nam tramwaj, skoro jest już w Berlinie?

# Realista

23.02.2023 21:41

Nową linię tramwajową trzeba prowadzić tam gdzie będzie szczególnie potrzebna, gdzie rozwiąże jakiś
istotny problem komunikacyjny a nie jakiś krótki odcinek praktycznie w centrum za bardzo duże pieniądze.
Tak na wiwat, żeby było ambitnie.

REKLAMA

# Nierealista

24.02.2023 21:58

#Realista napisał(a) 23.02.2023 21:41
nie jakiś krótki odcinek praktycznie w centrum
Ten "krótki odcinek" ma 4 km długości. To więcej niz obwód niejednego miasta. A centrum to tam rzeczywiście jest - centrum Powązek.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA