REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Wieś w cenie?

  3 lipca 2009

W Jabłonnie, Nieporęcie i Wieliszewie lawinowo przybywa mieszkańców. Mimo tego każda z wymienionych gmin to wieś i żadna z nich nie zamierza starać się o prawa miejskie.

REKLAMA

Jabłonna to najliczniejsza wieś - ma ponad 6,5 tys. mieszkańców. Spełnia kryteria, by ubiegać się o nadanie praw miejskich, ale na razie nie śpieszy się jej do zmian - podobnie jak Wieliszewowi i Nieporętowi.

Dlaczego? Urzędnicy tłumaczą, że nadanie praw miejskich oznacza wydatki. Nie bezpośrednio dla mieszkańców - nie musieliby oni wymieniać swoich dokumen-tów. - Koszty poniesione przez gminę, jak np. wymiana pieczątek, też nie byłyby dość znaczące dla budżetu - przyznaje Elżbieta Radwan, sekretarz gminy Jabłonna. Jednak na razie gmina nie widzi takiej potrzeby. Dlaczego?

- Nie staramy się o nadanie praw miejskich. W skład gminy Jabłonna wchodzą miejscowości wiejskie, z obszarami i gospodarstwami rolnymi. Jako gmina wiejska Jabłonna pozyskuje obecnie środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - tłu-maczy Michał Smoliński, rzecznik urzędu gminy.

W pozostałych gminach wiejskich na terenie powiatu sytuacja wygląda podob-nie. Nieporęt ma ponad trzy tysiące mieszkańców, podobnie Wieliszew, którego wójt Waldemar Kownacki potwierdza, że nikt w gminie nie myśli o nadaniu praw miejskich. O prawa miejskie nie stara się także urząd coraz prężniej rozwijającej się gminy Nieporęt. - Nie widzimy takiej potrzeby. Obecnie mamy większe możli-wości w pozyskiwaniu środków unijnych oraz możemy skorzystać z większej liczby programów - mówi wójt Sławomir Mazur. - Nasi nauczyciele mogą korzystać z tzw. "dodatku wiejskiego", a w momencie nabycia praw miejskich część przywilejów byśmy stracili. Jesteśmy gminą podwarszawską, która nie pozwala na zabudowę blokową, tylko jednorodzinną i to nas wyróżnia. Mieszkańcy nie widzą potrzeby na-bycia praw miejskich - dodaje wójt Nieporętu.

Warto wspomnieć, że nauczyciele nie straciliby na przekształceniu. Karta Na-uczyciela wyraźnie mówi, że nauczycielowi posiadającemu odpowiednie kwalifikacje i zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców przy-sługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego.

Okolicznością, która przemawiałaby za przekształceniem wsi w miasto jest jedna z ustaw. Od początku roku obowiązuje ustawa o automatycznym odrolnieniu ziemi w miastach. W przypadku uzyskania przez Nieporęt, Jabłonnę czy Wieliszew statusu miasta, mieszkańcy, podejmując inwestycje budowlane nie ponosiliby już kosztów związanych z odrolnieniem gruntów pod budowę. Tereny automatycznie stałyby się także bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Ten argument nie przekonuje wszystkich. - Gmina Nieporęt w 80% pokryta jest planami zagospodarowania przestrzennego. Chcemy nadal zmieniać studium oraz plany zagospodarowania celem wprowadzenia podziału na mniejsze działki, np. po 800 m2. Mamy też wyznaczone tereny inwestycyjne, np. strefa przemysłowa w Stanisławowie Pierwszym. Prawa miejskie pozbawiłyby nas wielu możliwości wyko-rzystania środków unijnych - kwituje wójt Sławomir Mazur.

bk

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni