REKLAMA

Targówek

Zabytki

 

Wielkie zmiany na Cmentarzu Żydowskim. "Robi niesamowite wrażenie"

  20 kwietnia 2016

alt='Wielkie zmiany na Cmentarzu Żydowskim. "Robi niesamowite wrażenie"'

Do niedawna zapomniana nekropolia przy rondzie Żaba ma szansę stać się miejscem tłumnie odwiedzanym przez zagraniczne wycieczki.

REKLAMA

Cmentarz na Bródnie, nazywany kiedyś Kirkutem Praskim, powstał pod koniec XVIII wieku z inicjatywy Szmula Zbytkowera, bogatego warszawskiego kupca i założyciela Szmulek. Był wykorzystywany przez społeczność żydowską aż do II wojny światowej, podczas której został zdewastowany przez nazistów. 99% spośród 300 tysięcy nagrobków zostało zniszczonych lub skradzionych, pozostałe zwieziono w jedno miejsce i cmentarz zamknięto. W latach 80. Fundacja Rodziny Nissenbaumów sfinansowała budowę ogrodzenia i bramy z płaskorzeźbami, przedstawiającymi życie i śmierć warszawskich Żydów. Do niedawna cmentarz był teoretycznie zamknięty, w praktyce służąc do organizowania na grobach libacji. Nagrobki z bródnowskiego cmentarza były wykorzystywane w epoce komunizmu m.in. do wzmacniania brzegów Wisły, budowy krawężników w ZOO czy pergoli w parku "Leśnika" na Grochowie.

W ostatnich dekadach okazało się, że nagrobki z bródnowskiego cmentarza były wykorzystywane w epoce komunizmu m.in. do wzmacniania brzegów Wisły, budowy krawężników w ZOO czy pergoli w parku "Leśnika" na Grochowie.

Cztery lata temu nekropolia została przekazana Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, która rozpoczęła kapitalny remont i przygotowanie cmentarza na przyjęcie turystów z Polski, Izraela i innych krajów. Obecnie trwa wymiana ogrodzenia i budowa pawilonów z miejscem na wystawy. Fragmenty zniszczonych nagrobków zostały zamknięte w stalowych kratach i ustawione przy brukowanej ścieżce, prowadzącej do pomnika. Obecnie cmentarz robi niesamowite wrażenie. Czy przyciągnie turystów, zwiedzających Warszawę szlakiem pamiątek żydowskich? Przekonamy się już niedługo.

Pierwszy etap prac na cmentarzu będzie kosztować około trzech milionów złotych. Koszty te w całości pokryje gmina żydowska.

(dg)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# Pandzio

21.04.2016 11:46

a obok na ulicy Rzeszowskiej, walają się sterty ponad stuletnich nagrobków, polskich,
niemieckich, żydowskich. Miejscowe lumpy urządzają w nich sobie legowiska. Problem zgłaszany był wielokrotnie władzom dzielnicy. Warto by uporządkować te zaniedbane tereny.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni