Więcej drzew w zamian za gazociąg? Połowa sukcesu
24 stycznia 2017
Trwa wielka gra o drzewa, które dostaniemy w zamian za budowę gazociągu nad Kanałem Żerańskim. Minister infrastruktury poparł wniosek burmistrz Ilony Soi-Kozłowskiej.
50 cm średnicy, ale aż 10 km długości - takie parametry będzie mieć gazociąg, który powstanie w latach 2017-2018 wzdłuż Kanału Żerańskiego. Zanim nastąpi budowa, konieczna będzie wycinka znacznej liczby drzew i praktyczne zniszczenie popularnego terenu rekreacyjnego. Budująca gazociąg państwowa spółka Gaz-System otrzymała od wojewody Zdzisława Sipiery zgodę na wycinkę 3999 drzew.
Nasadzenia zastępcze stanowić mają młode lipy, jawory, dęby, grusze i jabłonie w lesie na Białołęce Dworskiej. Po protestach mieszkańców prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zadeklarował zasadzenie kolejnych 1500 drzew o obwodzie minimum 8 cm na wysokości jednego metra. Zdaniem burmistrz Ilony Soi-Kozłowskiej to wciąż za mało. Do jej opinii przychyliło się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
- Burmistrz Białołęki wykazała, że nasadzenia na terenie Warszawy są możliwe w szerszym zakresie, a więc w ramach dbałości o przyrodę należało dokonać kompensacji jak najbliżej i w jak najszerszym zakresie w stosunku do terenu inwestycji - napisał podsekretarz stanu Tomasz Żuchowski. - W decyzji wojewody nie podano minimalnych obwodów pni na wysokości 100 cm nasadzanych drzew, ograniczając się wyłącznie do wskazania wieku sadzonek drzew. Przy ponownym rozpatrywaniu sprawy wojewoda powinien uzupełnić materiał dowodowy w zakwestionowanym zakresie, tzn. w kwestii miejsca dokonania nasadzeń, a przy wydawaniu decyzji powinien zadbać o naliczanie opłat za wycięcie drzew i krzewów zgodnie z aktualną podstawą prawną.
Ile drzew i kiedy?
Tego na razie nie wiadomo. Konkretów jeszcze nie ma. Sprawa wraca do wojewody. Władze dzielnicy mają nadzieję, że po uwzględnieniu uwag ministra, w naszej dzielnicy przybędzie znacznie więcej drzew niż zakładała pierwotna decyzja. Ważne jest także to, aby nasadzenia odbyły się w tej samej okolicy, w której nastąpi wycinka.
Uruchomienie bloku parowo-gazowego w należącej do PGNiG Termiki elektrociepłowni Żerań nastąpi w 2019 roku. Blok będzie zużywał ok. 0,6 mld m3 gazu ziemnego rocznie, co pozwoli na zapewnienie dostaw do ok. 650 tys. mieszkań. Według szacunku nastąpi redukcja emisji pyłu z EC Żerań o połowę, dwutlenku siarki o 60% i tlenków azotu o 30%. Liczba wagonów z węglem przejeżdżających przez Białołękę ma zmniejszyć się o ok. 17 tys., zaś ciężarówek o ok. 4,5 tys. rocznie.
(dg)