15-piętrowy blok przy Rydygiera? Aktywiści rozpętali burzę
29 lutego 2024
"Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje 55-metrowy budynek przy Boguckiego. Czy ta inwestycja ma sens?" - dopytuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze obawiając się likwidacji znajdujących się tam garaży, wycinki drzew i problemów komunikacyjnych dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Podnoszone są też zarzuty o braku transparentności inwestycji.
- Dotarły do nas wieści o planach dogęszczenia osiedla WSM Żoliborz II przez zarząd Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Aktualnie analizowana jest możliwość budowy obiektu usługowo-mieszkalnego przy ul. Boguckiego.
Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać!
Kredyt gotówkowy online może wspomóc Cię w realizacji różnych planów - dzięki otrzymanej gotówce możesz pokryć koszty remontu czy naprawić samochód. O wsparcie finansowe z banku możesz ubiegać się na różne sposoby, także przez internet. O czym musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy online? W jaki sposób przygotować się do złożenia wniosku?
Budynek miałby mieć wysokość 55 metrów, czyli około 16 pięter! - napisało na portalu społecznościowym stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.
Nowe mieszkania na Żoliborzu
- Na terenie planowanej inwestycji wzdłuż ul. Rydygiera znajduje się obecnie dwuszereg garaży, które spółdzielnia musiałaby zburzyć, aby zrealizować inwestycję. Ponadto spółdzielnia chciałaby wystąpić o bezprzetargowy wykup działek należących do dzielnicy, znajdujących się obok wspomnianego kompleksu garaży. Mowa o trzech działkach wzdłuż ul. Boguckiego, na której obecnie rosną drzewa. Czy tak wysoki budynek w tej okolicy ma sens? Mamy kilka wątpliwości - czytamy.
Jak wskazują członkowie stowarzyszenia, dogęszczenie terenu tak dużym budynkiem mieszkalnym będzie wiązało się z koncentracją ruchu samochodowego w rejonie ulic Boguckiego i Rydygiera.
Wycinka drzew w Warszawie
Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego budynek powinien zostać zaprojektowany jako dominanta architektoniczna tej części Żoliborza.
- Przy takich założeniach obawiamy się wycinki topoli, lip i klonów znajdujących się na działce, a także przesłonięcia wieżowca mieszkalnego przy ul. Boguckiego 1B. Nowy budynek miałby dominować pod względem wysokości w tej okolicy - przekonują aktywiści i dodają, że w tej sprawie brak transparentności ze strony zarządu spółdzielni. - Zarząd WSM nie poinformował mieszkańców o planowanej inwestycji ani podczas walnego zgromadzenia w czerwcu 2023 roku, ani na zebraniach mieszkańców osiedla WSM Żoliborz II. Dodatkowo, spółdzielnia nie podjęła się uzasadnienia zasadności ani nie ujawniła źródeł finansowania tej inwestycji.
Czytając takie posty aktywistów miejskich w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wszystko, o czym Miasto Jest Nasze nie zostanie oficjalnie poinformowane na piśmie jest nietransparentne, a jakiekolwiek działanie kogokolwiek w jakiejkolwiek sprawie, jeśli nie uzyska akceptacji aktywistów - jest społecznie szkodliwe.
Plan miejscowy znany od lat
WSM wyjaśnia, że przeznaczenie działki położonej przy północno-zachodnim narożniku skrzyżowania ul. Boguckiego i Rydygiera jest znane od 17 lat, kiedy to został uchwalony miejscowy plan zagospodarowana przestrzennego tej części Żoliborza. Zgodnie z nim, przeznaczeniem podstawowym dla tego terenu są usługi bez bliższego określenia ich profilu (mógłby to być np. hotel). Dopuszczalna jest też zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.
Urbaniści uznali, że działka powinna być zabudowana budynkiem o wysokości od 45 m do nawet 60 m (16 kondygnacji). Plan miejscowy przewiduje również odtworzenie liczby stanowisk znajdujących się w likwidowanych garażach.
WSM chce dostać grunt od miasta
W ramach regulowania stanu prawnego nieruchomości Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła z wnioskiem do miejskiego ratusza o bezprzetargowe oddanie w użytkowanie wieczyste pasa gruntu wzdłuż ul. Boguckiego o wymiarach ok. 6 na 70 metrów, ponieważ na części tego terenu usytuowane są fragmenty budynków garażowych, jak również ten pas gruntu objęty jest liniami zabudowy.
- Z punktu widzenia istniejącego stanu faktycznego, jak i punktu widzenia postanowień planu miejscowego, przedmiotowy pas gruntu stanowi funkcjonalnie część terenu, którego użytkownikiem wieczystym jest już Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa - informuje prezes WSM Barbara Różewska.
Kilka pytań bez odpowiedzi
WSM nie jest na razie w stanie odpowiedzieć na pytanie o skalę zacienienia istniejących już budynków. Odpowiedź będzie możliwa dopiero po wykonaniu dokumentacji projektowej.
- Nie jesteśmy też w stanie w tej chwili przewidzieć, które z drzew znajdujących się na tej nieruchomości musiałyby zostać usunięte, a w którym miejscu możliwe byłyby nasadzenia zastępcze. Nie wiemy także, czy dodatkowy ruch samochodów osobowych osób pracujących lub mieszkających w budynkach, które ewentualnie powstałyby na tej nieruchomości, w istotny sposób wpłynie na natężenie ruchu na sąsiednich ulicach, gdyż nie wiemy, z jak dużą liczbą samochodów będziemy mieć do czynienia - wyjaśnia Różewska.
Spółdzielnia odpiera oskarżenia aktywistów
- Pragniemy zaznaczyć, że WSM realizuje inwestycje wyłącznie wówczas, gdy istnieje realna możliwość pozyskania nabywców lokali przez nią budowanych, którzy sfinansują budowę. W chwili obecnej takich oferentów w stosunku do nieruchomości położonej przy ul. Boguckiego i Rydygiera nie posiadamy. Innymi słowy, nie są znane źródła finansowania tej inwestycji. Trudno zatem było informować członków spółdzielni na walnym zgromadzeniu w czerwcu 2023 roku o inwestycji na nieruchomości przy ul. Boguckiego, skoro nie były wówczas znane jakiekolwiek informacje o tym, że WSM przystąpi do budowy nowych budynków na tym terenie. W okresie ostatnich ośmiu miesięcy, które minęły od czasu ostatniego walnego zgromadzenia, żaden z członków WSM nie zwracał się do zarządu z pytaniami dotyczącymi tej nieruchomości. Nie ma zatem żadnych podstaw do twierdzenia o braku transparentności działań - mówi Barbara Różewska.
Zdaniem zarządu WSM aktualny stan techniczny liczących około 70 lat budynków administracyjnych i garaży przy Rydygiera świadczy o tym, że stopniowo zbliżają się one do śmierci technicznej. W ciągu najbliższych lat WSM będzie musiała podjąć starania, które doprowadzą do realizacji inwestycji na tej nieruchomości, ale póki co nikt nie jest w stanie określić nawet przybliżonego terminu rozpoczęcia budowy.
DB
.