Warszawska Rada Kobiet uczy nauczycieli. "Mówimy: architektki, chirurżki, naukowczynie"
17 stycznia 2023
Zdominowana przez środowisko feministyczne Warszawska Rada Kobiet przygotowała poradnik dla nauczycieli pt. "(NIE)równość płci w języku", w którym promuje m.in. nowe żeńskie wersje nazw zawodów. Rada apeluje o używanie nowych form polszczyzny, a informacja rozesłana do mediów jest pełna literówek i błędów interpunkcyjnych.
- W debacie publicznej wciąż rzadko słyszymy o profesorkach, machaniczkach [pisownia oryginalna - red.] i prezeskach. Nikogo za to nie bulwersuja feminatywy zawodów pomocniczych - sprzątaczka, herbaciarka, woźna.
To nie prima aprilis. "Plac Inwalidów to nazwa obraźliwa"
Powołana przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego Warszawska Rada Kobiet wykazała się niebywałą ignorancją w dziedzinie historii XX wieku i naszego miasta.
Dlatego musimy rozmawiać o feminatywach i nauczyć się je stosować, bo trzeba pamiętać, że język, którego używamy kształtuję otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszam Państwa serdeczne do udziału w debacie na ten temat już w najbliższy piątek - napisała z błędami Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy w komunikacie rozesłanym do mediów we wtorek 17 stycznia.
"Feminatywy" w Warszawie
Warszawska Rada Kobiet we współpracy z urzędem miasta i pełnomocniczką prezydenta ds. kobiet wydała poradnik dla nauczycieli pt. "(NIE)równość płci w języku". Jak informuje ratusz, celem poradnika jest "budowanie świadomości, jak ważna jest rola języka w edukacji i jak istotne jest stosowanie języka równościowego oraz inkluzywnego w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych". Autorkami poradnika są językoznawczynie prof. Jolanta Szpyra-Kozłowska (Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W piątkowej debacie wezmą udział m.in. dyrektorka VII LO im. Juliusza Słowackiego Agata Dowgird, nauczycielka Maria Kowalewska i uczennice XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej.
- Szkoły powinny dbać o to, aby każda dziewczynka wiedziała, że może zostać kim chce: architektką, naukowczynią, prezydentką, fryzjerką, pielęgniarką, chirurżką, psycholożką, nauczycielką czy prawniczką. Podstawa programowa pełna jest postaci męskich, a język podręczników szkolnych jest zdecydowanie androcentryczny. Autorki publikacji nie tylko wyjaśniają dlaczego używanie feminatywów i języka przeznaczonego dla wszystkich jest potrzebne. Wskazują również, jak tworzyć żeńskie formy i stosować je w szkole - czytamy w komunikacie.
Panie prezydentki
W 2021 roku w warszawskim ratuszu oficjalnie została wprowadzona możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych.
- Panie prezydentki, inspektorki, naczelniczki, burmistrzynie czy dyrektorki, mogą posługiwać się żeńskimi formami nazw stanowisk w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, w tym na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach wysyłanych e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach. Forma męska została zachowana jedynie w dokumentacji formalnej - informuje urząd miasta.
(jok)
.