REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd »

 

Warszawska Rada Kobiet uczy nauczycieli. "Mówimy: architektki, chirurżki, naukowczynie"

  17 stycznia 2023

alt='Warszawska Rada Kobiet uczy nauczycieli. "Mówimy: architektki, chirurżki, naukowczynie"'
źródło: Pixabay

Zdominowana przez środowisko feministyczne Warszawska Rada Kobiet przygotowała poradnik dla nauczycieli pt. "(NIE)równość płci w języku", w którym promuje m.in. nowe żeńskie wersje nazw zawodów. Rada apeluje o używanie nowych form polszczyzny, a informacja rozesłana do mediów jest pełna literówek i błędów interpunkcyjnych.

REKLAMA

- W debacie publicznej wciąż rzadko słyszymy o profesorkach, machaniczkach [pisownia oryginalna - red.] i prezeskach. Nikogo za to nie bulwersuja feminatywy zawodów pomocniczych - sprzątaczka, herbaciarka, woźna. To nie prima aprilis. "Plac Inwalidów to nazwa obraźliwa" To nie prima aprilis. "Plac Inwalidów to nazwa obraźliwa"
Powołana przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego Warszawska Rada Kobiet wykazała się niebywałą ignorancją w dziedzinie historii XX wieku i naszego miasta.
Dlatego musimy rozmawiać o feminatywach i nauczyć się je stosować, bo trzeba pamiętać, że język, którego używamy kształtuję otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszam Państwa serdeczne do udziału w debacie na ten temat już w najbliższy piątek - napisała z błędami Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy w komunikacie rozesłanym do mediów we wtorek 17 stycznia.

"Feminatywy" w Warszawie

Warszawska Rada Kobiet we współpracy z urzędem miasta i pełnomocniczką prezydenta ds. kobiet wydała poradnik dla nauczycieli pt. "(NIE)równość płci w języku". Jak informuje ratusz, celem poradnika jest "budowanie świadomości, jak ważna jest rola języka w edukacji i jak istotne jest stosowanie języka równościowego oraz inkluzywnego w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych". Autorkami poradnika są językoznawczynie prof. Jolanta Szpyra-Kozłowska (Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W piątkowej debacie wezmą udział m.in. dyrektorka VII LO im. Juliusza Słowackiego Agata Dowgird, nauczycielka Maria Kowalewska i uczennice XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej.

- Szkoły powinny dbać o to, aby każda dziewczynka wiedziała, że może zostać kim chce: architektką, naukowczynią, prezydentką, fryzjerką, pielęgniarką, chirurżką, psycholożką, nauczycielką czy prawniczką. Podstawa programowa pełna jest postaci męskich, a język podręczników szkolnych jest zdecydowanie androcentryczny. Autorki publikacji nie tylko wyjaśniają dlaczego używanie feminatywów i języka przeznaczonego dla wszystkich jest potrzebne. Wskazują również, jak tworzyć żeńskie formy i stosować je w szkole - czytamy w komunikacie.

Zapraszamy na zakupy

Panie prezydentki

W 2021 roku w warszawskim ratuszu oficjalnie została wprowadzona możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych.

- Panie prezydentki, inspektorki, naczelniczki, burmistrzynie czy dyrektorki, mogą posługiwać się żeńskimi formami nazw stanowisk w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, w tym na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach wysyłanych e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach. Forma męska została zachowana jedynie w dokumentacji formalnej - informuje urząd miasta.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (15)

# po polsku

17.01.2023 14:29

Zastępczyni dziekanki, chirurżka orodontka, doktorka

# Tubylec

17.01.2023 16:25

Jak chcesz kogoś obrazić, wystarczy powiedzieć per pani doktorowa. Kobiety od razu czują się docenione. Oto walczyły.

# Chris

17.01.2023 18:01

tym urzędasy i urządaski lub eski lubią zajmować się za Nasze podatki

REKLAMA

# loszka

17.01.2023 19:26

Gościnią redaktorki prowadzącej jest zastępczyni burmistrzyni, socjolożka, urbanistka i architektka, kajakowa spływowiczka i stołeczna dyskoteczka

# nnn

17.01.2023 20:07

Nowomowa górą.

# Równość

17.01.2023 21:56

A zamiast lesbijka powinna być pedałka?

REKLAMA

# Dentka

17.01.2023 22:48

Polityczka. Czytelniczka Newsweeczka

# Madbutcher

18.01.2023 08:42

A kobieta kierująca pojazdem to kierowcaczyni.
"Rok 1984" Orwella powinien być obowiązkową pozycją na maturze co rok. Serio, można sobie odpuścić dywagacje na temat tego, co poeta miał na myśli, ale "Rok 1984" wszyscy powinni mieć dogłębnie przeanalizowany.
A tak zupełnie na poważnie: niektóre "feminatywy" (to też jest chyba jakaś nowomowa) jakoś się same już dawno temu przyjęły - mówimy "kierowniczka", "nauczycielka", czy "lekarka". A dlaczego nie mówimy "architektka" ani "chirurżka"? Może dlatego, że wymowa tych słów kojarzy się albo z ćwiczeniami dykcji, albo z dźwiękiem gwoździa przesuwanego po szkle.
P.S. Jak kiedyś któraś wojująca macica zaczęła się nazywać krytyczką, zamiast krytykiem, to ktoś napisał: "Prawdziwa cnota krytyki się nie boi, a już na pewno nie boi się krytyczki" :)

# nnn

18.01.2023 08:54

Feminatywa kojarzy się z lewatywą.

REKLAMA

# 123

18.01.2023 13:57

To ewidentny przerost formy. Chyba wymyślają takie bzdury z nudów ? Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tago stosował. Może tylko dla kpiny ?

# Marian

18.01.2023 18:19

A mi się podoba. Zawsze można się pośmiać z kolejnej loszki.

# Bo tak

18.01.2023 21:15

Wódka jest kobietą a nowotwór jest mężczyzną. Czy to sprawiedliwe?

REKLAMA

# Maria Skłodowska-Curie

20.01.2023 08:20

emancypacja pracy to skutek jaki przynosi zbyt długie przebywanie na Uniwersytecie im. Marii CURIE-SKŁODOWSKIEJ (sic!) w przesiąkniętym źródlanym marksizmem Lublinie

# kobietm to przeszkadza

21.01.2023 10:48

Idę w modnym kierunku: chłopiec - chłopaczka - chłopaczątko (to dla ich potomstwa, gdy będą trans)
oraz dziewczyn/ka - dziewczyn/ek i odpowiednio dla potomstwa dziewczyniątko (bo dziewczątko co inne znaczy).
Skoro ma być "sprawiedliwie", po równo, trzeba zmienić cały polski język, utworzyć męskie, żeńskie i nijakie odpowiedniki wszelkich rzeczowników. Przecież mężczyźni i ono (trzecia płeć) też muszą mieć sprawiedliwie, czyli od żeńskich rzeczowników koniecznie trzeba wymyślać męskie i nijakie odpowiedniki, niezależnie od sensu czegokolwiek i potrzeby. A że na pewno przy okazji będą zgrzyty (np. pow. "dziewczynek" jest także przypadkiem rzeczownika "dziewczynki" w liczbie mnogiej) i mało kto kogo zrozumie zanim zrozumie, o co mu chodzi, to nic! Ważne, że będzie smieszno i straszno. A przecież wystarczy ew. (tylko po co) manewrować np. końcówką przymiotnika lub dodać rzeczownik w stylu "pan - pani" do innego rzeczownika, który chcemy sfeminizować (lub zmaskilizować vel dać mu trzecią płeć nijaką) i będzie dobrze, nikt poza śmiesznymi się nie obrazi. Jak pięknie, godnie i dostojnie brzmi "Pani minister tańczy", a jak cudacznie, śmiesznie i niepotrzebnie jakaś "ministra" (teczka ministra?); chyba poprawniej byłoby nawet "ministerka". Ale mnie wczoraj najbardziej ubawiła "powstanka warszawska" zamiast np. uczestniczka powstania - tu już mamy rozbicie na płeć i nie brzmi cudacznie.

# polska języka trudna języka

21.01.2023 11:01

A co powiecie na "aparatę zastępczyni członki/ni aparaty członki/ni aparaty"? Jeśli stworzymy "aparatę" od "aparatu" i damy odpowiednik dawniejszego studenckiego nazewnictwa prześmiewczego "aparat zastępcy - członka aparatu - członka aparatu" to wyjdzie taki potworek dla każdej feminy zrozumiały, dla normalnego człowieka/człowieki/ni niekoniecznie. Bo wtedy stosowano w partii zrusycyzowane nazwy urzędów w postaci "aparat" zamiast "urząd" i z tego wziął "aparatczyk" (to dla tych, co nie wiedzą albo nie pamiętają). Możemy i dzisiaj sobie pożartować i stosować odobne wygłupy, ale tylko w odniesieniu do tych pan/panów/paniątek, którzy/które/którąte mają równie odkrywcze pomysły reformy języka zamiast wziąć się do prawdziwej pracy nad przysparzaniem prawdziwego bogactwa narodowego i prawdziwego uszczęśliwiania ludzi, w tym prawdziwych kobiet. A jestem kobietą 66+ i nie życzę sobie, by ktoś nazywał mnie mężczyzną, bo to też rodzaj żeński.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni