REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski »

 

Zielone torowiska na Bródnie. Pomysł budzi kontrowersje

  13 lutego 2024

alt='Zielone torowiska na Bródnie. Pomysł budzi kontrowersje'
źródło: Tramwaje Warszawskie

Jeden z projektów budżetu obywatelskiego zakłada zielone torowiska na Rembielińskiej, Matki Teresy z Kalkuty i Odrowąża. Włóżmy kij w mrowisko i zapytajmy: czy warto popierać takie pomysły?

REKLAMA

Ponieważ Tramwaje Warszawskie już od kilku lat realizują takie inwestycje, nie podejrzewamy, żeby projekt Norberta Zielińskiego złożony w ramach budżetu obywatelskiego dzielnicy na 2025 rok, nie zyskał akceptacji urzędników. Pojawi się on zapewne w czerwcowym głosowaniu mieszkańców, a że ostatnio "proekologiczne" projekty są w modzie, to całkiem możliwe, że doczekamy się i tej realizacji.

Rozchodnik na Bródnie?

Projekt za pół miliona złotych zakłada posadzenie rozchodnika lub ułożenie maty z rozchodnika na torowisku tramwajowym na Rembielińskiej, Matki Teresy z Kalkuty i Odrowąża. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.

- Dzięki takim rozwiązaniom miasto oraz nasza najbliższa okolica ma szansę na walkę ze smogiem, ciepłem, hałasem oraz na zmianę estetyki na bardziej przyjazną - przekonuje pomysłodawca, który wymienia również inne zalety zielonych torowisk: redukcja drgań i hałasu przejeżdżających tramwajów; zieleń jako pochłaniacz zanieczyszczeń i spalin samochodowych; zatrzymywanie wody i redukcja lokalnych podtopień; tworzenie swoistego mikroklimatu i obniżanie temperatury otoczenia w upalne dni i poprawa estetyki.

Wstąp do księgarni

Fanaberia czy realna potrzeba?

Autor projektu nie podał podstawowej informacji: skąd się wzięła tak niska wycena dla odcinka torowiska na aż trzech ulicach? Nie podał nawet długości odcinka, na którym miałby zostać ułożony rozchodnik. Już teraz można założyć, że za zaproponowaną kwotę inwestycja dotyczyłaby bardzo krótkiego odcinka, chyba że tramwajarze sami chcieliby sfinansować większą część tej inwestycji z własnego budżetu.

Koszty sadzenia rozchodnika są niemałe. W ubiegłym roku Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na zazielenienie czterech odcinków torów o łącznej długości 3,7 km. Wartość prac wyniosła 6,5 mln złotych netto. Wychodzi zatem około 1,7 mln za jedynie jeden kilometr rozłożenia rozchodnika na torach. Jak zatem widać, pół miliona przeznaczone w projekcie Norberta Zielińskiego na zazielenienie torów na Bródnie wystarczyłoby może na 300-metrowy odcinek trasy.

Norbert Zieliński zachwalając swój pomysł nie wspomina także, że dzięki takim projektom brakuje pieniędzy na budowę kanalizacji w Warszawie. Rozchodnik jest bardziej ekologiczny od likwidacji szamb?

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Jan.

14.02.2024 08:38

najpierw robi sie wycinke drzew a potem sie mysli o zielonych strefach. ciekawe kto ma w tym interes.. bo tu logiki nie ma zadnej.

# Nowy

14.02.2024 16:12

Miasto powinno ustalić priorytety i się ich trzymać. Tu rozchodnik, a nowe pozwolenia na budowę betonują całe działki. Ulica Marszałkowska zwezana, pomimo że jej stan zły nie był, a na ulicy Krakowiaków można zawieszenie zostawic. Na niektórych ulicach asfaltu jeszcze nigdy nie było. A na Bielanach konserwacja układu drogowego z lat 70tych, pomimo oddawanych do użytku nowych osiedli, braki lewoskretow do nowych budynków. Naprawdę trudno zrozumieć logikę. W rozchodnikach też.

# xxx

15.02.2024 06:35

Pół miliona na roślinki? Naprawdę nie ma istotniejszych spraw w Warszawie?

REKLAMA

# sasfaafavd

15.02.2024 14:31

Do twojej doopy niech zrobią lewoskręt xd

# Bas

21.02.2024 13:43

Tramwaje ruszające z przystanków przy skrzyżowaniu Kondratowicza-Rembielińska-Bazyliańska powodują taki ŁOMOT, że w lecie nie da się wytrzymać. Nawet teraz w zimie przy zamkniętych oknach słyszy się ten hałas. Myśleliśmy, że po zakończeniu budowy metra na tym ruchliwym skrzyżowaniu będzie ciszej, a jest zupełnie odwotnie. W dodatku przecież budują zajezdnię na Annopolu... To dopiero będzie się działo...

# Goś

02.03.2024 19:15

Tak to prawda,hałas -niesamowite,ogłuszające dudnienie tramwajów przejeżdżających nad tunelem metra przez skrzyżowanie Bazyliańskiej ,Rembielińskiej i Kondratowicza to coś, co zabiera spokój dniem i nocą -nawet przy zamkniętych szczelnie oknach !!!Wkrótce otworzą zajezdnię Annopol,nie wyobrażam sobie tego jazgotu!
Zaczęliśmy rozważać przeprowadzkę..

REKLAMA

# Hammurabi

04.04.2024 11:53

Jak chamowo chce mieć ciszę to na Podlasie zapraszam!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy